Yağışa görə buraxılış imtahanlarında iştirak edə bilməyən
Mayın 17-də ümumi (9 illik) orta təhsil bazasında müxtəlif imtahanlar keçirilib. Həmin gün Bakı, Abşeron və Sumqayıt şəhərlərinin bəzi yerlərində imtahan zamanı əlverişsiz hava şəraiti müşahidə olunub. Bu hal nəzərə alınaraq qeyd olunan şəhərlərdə imtahanda iştirak edən və ya imtahana gedə bilməyən şəxslər üçün 21 iyun tarixində imtahanın təkrar keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Bildirilib ki, təkrar imtahana yalnız qeyd olunan şəhərlərdə keçirilən imtahanda iştirak etməli olan şagird və abituriyentlər qatıla bilərlər.
9 illik təhsil bazasında kolleclərin müsabiqəsində iştirak etmək üçün qeydiyyatdan keçən və təkrar imtahanda iştirak etmək istəyən abituriyentlər 25-27 may tarixlərində verilən keçid https://eservices.dim.gov.az/erizetex/qeydiyyatimt2/ vasitəsilə qeydiyyatdan keçə bilərlər.
17 may tarixində imtahanda iştirak etmək üçün buraxılış vərəqəsini əldə edən, lakin əlverişsiz hava şəraiti ilə bağlı gecikmə səbəbinə görə imtahanda iştirak edən abituriyentlər üçün bu imtahan ödənişsizdir. İmtahanda iştirak edən abituriyentlər isə istədikləri təqdirdə müvafiq qaydada ödəniş etməklə imtahana yenidən yazıla bilərlər.
Kollecə qəbul olmaq üçün sənəd təqdim etməyən, lakin mayın 17-də qeyd olunan şəhərlərdə buraxılış imtahanında iştirak etməli olan şagirdlər (apreldə keçirilən buraxılış imtahanlarında müxtəlif səbəblərdən iştirak edə bilməyən və barəsində Mərkəzə müraciət edilən cari və əvvəlki illərin IX sinif şagirdləri, eksternat qaydasında IX sinif üzrə yekun attestasiyada iştirak etmək istəyən şəxslər) 25-26 may tarixlərində təhsil aldıqları məktəbə müraciət edərək 21 iyunda keçiriləcək təkrar imtahanda iştirak edə bilərlər. 21 iyunda keçiriləcək imtahanda iştirak etmək istəməyən şagirdlər ənənəvi olaraq sentyabrda keçiriləcək imtahana da qatıla bilərlər.

On May 17, various exams were held based on general (9-year) secondary education. On the same day, unfavorable weather conditions were observed during the exam in some locations of Baku, Absheron, and Sumgait cities. Taking this into account, it is planned to hold a retake exam on June 21 for those who participated in or could not attend the exam in the mentioned cities.
Medianews.az reports that the State Examination Center has issued a statement about this.
It was noted that only students and applicants who were supposed to participate in the exam held in the specified cities can participate in the retake exam.
Applicants who registered to participate in the college competition based on 9-year education and wish to participate in the retake exam can register from May 25 to 27 via the provided link https://eservices.dim.gov.az/erizetex/qeydiyyatimt2/.
The exam for applicants who obtained an admission slip to participate in the exam on May 17 but were delayed due to unfavorable weather conditions and thus took part in the exam will be free of charge. Applicants who participated in the exam can, if they wish, retake the exam by paying the fee according to the relevant regulations.
Students who did not submit documents for college admission but were supposed to participate in the graduation exam on May 17 in the mentioned cities (IX grade students of the current and previous years who could not attend the graduation exams held in April for various reasons and have applied to the Center, as well as those wishing to take the final attestation for IX grade externally) can apply to their school between May 25-26 to participate in the retake exam to be held on June 21. Students who do not want to participate in the exam on June 21 can also traditionally attend the exam that will be held in September.