Telefon danışığını mediaya kimlər sızdırır? -
Yəqin xəbəriniz var, ötən həftələrdə Macarıstanın xarici işlər naziri Siyarto və Rusiya xarici işlər naziri Lavrovun telefon danışığının audioyazısı və stenoqramı Avropa media resurslarında dərc olunmuşdu.
Avropa Birliyinin mətbuata qapalı toplantısından dərhal sonra baş tutan telefon danışığında Lavrov macar həmkarından rusiyalı oliqarx Alişer Usmanovun bacısına qarşı sanksiyaların ləğvi haqda verdiyi vədin nəticəsini soruşur. (Sonradan həqiqətən Macarıstan və Slovakiyanın səyləri ilə Gülbahor Usmanova üzərindən sanksiya götürülür).
“The Washington Post” qəzeti isə Orban hökumətinin uzun illər ərzində Avropa Birliyinin qapalı iclasları və Avropa liderlərinin görüşləri haqqında Moskvaya müntəzəm məlumat ötürdüyü haqda yazı dərc edib.
Bu gün “Bloomberg” agentliyi Viktor Orbanla Rusiya prezidenti Vladimir Putinin 2025‐ci il 17 oktyabr tarixli telefon söhbətinin audioyazısı əsasında material dərc edib. Onlar Budapeştdə Trampla Putinin görüşünün təşkilini müzakirə edirlər. Orban Putinə deyir: “...Bizim dostluğumuz elə yüksək səviyyəyə çatıb ki, mən sizə bacardığım qədər kömək etməyə hazıram. İstənilən məsələdə, harada sizə köməyim dəyə bilərsə, xidmətinizdəyəm...”
Bu yerdə Orban özünü məşhur təmsildə aslana yardım edən siçana bənzədir. Ezopun həmin təmsili belədir ki, aslan yatarkən bədənində bir siçanın hərəkət etdiyini hiss edir və ayılıb onu tutur. Siçan yalvarır ki, “məni öldürmə, nə vaxtsa sənə köməyim dəyə bilər”. Aslan “sən mənə necə kömək edə bilərsən ki?” deyə gülür və siçanı buraxır. Bir gün ovçular aslanı tutur və onu iplə bir ağaca bağlayırlar. Aslanın nəriltisini eşidən siçan gəlib ipləri gəmirərək aslanı xilas edir...
Orban və Putin telefon danışığında Trampın ünvanına mədhiyyələr də söyləyirlər. Putin Trampın “tank kimi irəliləməsindən” heyranlığını ifadə edərkən Orban ABŞ prezidentini fırtınaya bənzədir.
Bu hadisə Macarıstandakı seçkinin qlobal avtoritar‐konservativ koalisiya (Putin, Tramp, Netanyahu və digərləri) ilə liberal demokrat qütb (Qərbi Avropa, Britaniya, ABŞ dövlətinin demokrat qanadı və s.) arasında mübarizəyə çevrildiyini bir daha göstərir. Birincilər Orbanın mövqelərini möhkəmləndirməyə çalışır (məsələn, bu gün ABŞ vitse‐prezidenti Vens Macarıstana səfər edib), ikincilər isə tam əksinə, onun Putinin marionetkası olduğu haqda rəyi gücləndirəcək sübutları ictimailəşdirərək Orbanı daha da nüfuzdan salmağı hədəfləyirlər.

You probably know that in recent weeks, the audio recording and transcript of a phone conversation between Hungary's Foreign Minister Szijjártó and Russia's Foreign Minister Lavrov were published in European media resources.
In the phone conversation, which took place immediately after a closed meeting of the European Union press, Lavrov asks his Hungarian colleague about the outcome of the promise given regarding the lifting of sanctions against the sister of the Russian oligarch Alisher Usmanov. (Later, indeed, thanks to the efforts of Hungary and Slovakia, the sanctions on Gulbahor Usmanova are lifted).
The Washington Post published an article stating that the Orban government has been regularly providing Moscow with information about the closed meetings of the European Union and the meetings of European leaders for many years.
Today, Bloomberg agency published material based on the audio recording of the phone conversation between Viktor Orban and Russian President Vladimir Putin dated October 17, 2025. They discuss organizing the meeting between Trump and Putin in Budapest. Orban tells Putin: “...Our friendship has reached such a high level that I am ready to help you as much as I can. In any matter, wherever I can be of help to you, I am at your service...”
Here, Orban compares himself to the mouse that helps the lion in a famous fable. Aesop’s fable goes that when the lion is asleep, it feels a mouse moving on its body and wakes up to catch it. The mouse begs, “Don't kill me, I might be able to help you someday.” The lion laughs, "How could you possibly help me?" and lets the mouse go. One day hunters catch the lion and tie it to a tree with ropes. Hearing the lion’s roar, the mouse comes and gnaws through the ropes, freeing the lion...
In their phone conversation, Orban and Putin also praise Trump. While Putin expresses admiration for Trump’s “advancing like a tank,” Orban likens the US president to a storm.
This event once again shows that the election in Hungary has turned into a struggle between the global authoritarian-conservative coalition (Putin, Trump, Netanyahu, and others) and the liberal democratic pole (Western Europe, Britain, the democratic wing of the US state, etc.). The former try to strengthen Orban’s positions (for example, today US Vice President Pence visited Hungary), while the latter, on the contrary, aim to further discredit Orban by publicizing evidence that reinforces the opinion that he is a puppet of Putin.