ABŞ prezidenti Donald Tramp NATO-nun Türkiyədə keçirilən sammitindən geri dönərkən gözlənilməz qərar verib.
Medianews.az “Assoşeyted Press” agentliyinə istinadla bildirir ki, Donald Tramp sammitə Qətərin hədiyyə etdiyi yeni prezident təyyarəsi ilə gəlsə də, geriyə “Air Force One” adlanan köhnə prezident təyyarəsi ilə qayıdıb.
Tramp təyyarə dəyişikliyinin səbəbini ətraflı izah etməyib. O, yalnız "köhnə günlərin xatirinə" əvvəlki prezident təyyarəsi ilə uçmaq istədiyini bildirib.
“Assoşeyted Press” vurğulayır ki, təyyarənin dəyişdirilməsi ABŞ ilə İran arasında qarşılıqlı zərbələrin yenidən başladığı vaxta təsadüf edir və yeni prezident təyyarəsinin təhlükəsizlik imkanları ilə bağlı sualları gündəmə gətirir.
ABŞ dövləti Qətərin bağışladığı təyyarəni lazımi avadanlıqlarla təchiz etmək üçün 400 milyon dollar pul xərcləyib. Lakin təyyarənin görüntüləri onun köhnə prezident təyyarələrində quraşdırılmış bəzi raket aşkarlama və müdafiə sistemləri ilə təchiz olunmadığından xəbər verir.

Президент США Дональд Трамп принял неожиданное решение, возвращаясь с саммита НАТО, который проходил в Турции.
Medianews.az со ссылкой на агентство "Ассошиэйтед Пресс" сообщает, что Дональд Трамп прилетел на саммит на новом президентском самолёте, подаренном Катаром, а обратно вернулся на старом президентском самолёте под названием "Air Force One".
Трамп не объяснил подробно причины смены самолёта. Он лишь заявил, что захотел полететь на старом президентском самолёте "ради памяти былых дней".
"Ассошиэйтед Пресс" подчёркивает, что смена самолёта совпала со временем, когда взаимные удары между США и Ираном возобновились, и вызвала вопросы по поводу возможностей безопасности нового президентского самолёта.
Американское правительство потратило 400 миллионов долларов на оснащение самолёта, подаренного Катаром, необходимым оборудованием. Однако изображения самолёта свидетельствуют о том, что он не оснащён некоторыми системами обнаружения ракет и обороны, которые установлены на старых президентских самолётах.