Xəbər verdiyimiz kimi, İran Ekspertlər Assambleyası və İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (SEPAH) birgə qərarla Əli Xameneinin oğlu Müctəba Xameneini İranın yeni ali lideri seçib.
Bizim.Media Müctəba Xameneinin dosyesini təqdim edir:
Müctəba 1969-cu il sentyabrın 8-də Məşhəddə anadan olub. Orta məktəbi bitirdikdən sonra ilahiyyatı öyrənməyə başlayıb. Onun ilk müəllimləri arasında atası Əli Xameneii və Ayətullah Mahmud Haşimi Şahrudi də var idi.
1999-cu ildə din xadimi kimi ixtisaslaşmaq üçün Qumda təhsilini davam etdirib. Orada Məhəmməd-Təqi Məsbah-Yəzdi, Ayətullah Lütfullah Safi Qolpayqani və Məhəmməd Baqir Xərazi kimi tanınmış din xadimlərindən dərs alıb.
O, 1987-1988-ci illərdə İran-İraq müharibəsində iştirak edib. Müctəba, həmçinin 2009-cu il seçkiləri ilə bağlı kütləvi etirazları yatırmaq üçün istifadə edilən "Bəsic" milislərinə nəzarət edib.
O, uzun illərdir atasının yerinə keçəcək ən iddialı namizədlərdən biri hesab olunurdu. Müctəba SEPAH liderləri arasında böyük nüfuza malikdir.
Siyasi təsiri, seçki ittihamları və Əhmədinejad ilə qarşıdurma
Müctəba Xamenei bir vaxtlar İran prezidenti Mahmud Əhmədinejada yaxınlığı ilə seçilib, 2005-ci, eləcə də 2009-cu il prezident seçkilərində onu dəstəkləyib. 2009-cu ilin iyununda baş verən "Yaşıl hərəkat" zamanı hökumət əleyhinə nümayişçilərə qarşı repressiyaların təşkilində onun əsas fiqur rolunu oynadığı güman edilir.
Həmin seçkilərdə islahatçı namizəd olan Mehdi Kərrubi açıq məktub yazaraq Müctəba Xameneini "şəbəkənin" qeyri-qanuni müdaxiləsinə istinad edərək, seçkiləri Əhmədinejadın xeyrinə saxtalaşdırmaqda ittiham etmişdi.
Müctəba 2004-cü ildə Zəhra Həddad-Adil (keçmiş parlament spikerinin qızı) ilə evlənib və onların bir övladı var.

As we have reported, the Assembly of Experts of Iran and the Islamic Revolutionary Guard Corps (IRGC) have jointly decided to select Mojtaba Khamenei, son of Ali Khamenei, as Iran's new supreme leader.
Bizim.Media presents the dossier of Mojtaba Khamenei:
Mojtaba was born on September 8, 1969, in Mashhad. After finishing high school, he began studying theology. His first teachers included his father Ali Khamenei and Ayatollah Mahmoud Hashemi Shahroudi.
In 1999, he continued his education in Qom to specialize as a cleric. There, he studied under well-known clerics such as Mohammad-Taqi Mesbah-Yazdi, Ayatollah Lotfollah Safi Golpaygani, and Mohammad Baqir Khorramshahi.
He participated in the Iran-Iraq war during 1987-1988. Mojtaba also oversaw the "Basij" militias used to suppress mass protests related to the 2009 elections.
He has long been considered one of the most ambitious candidates to succeed his father. Mojtaba holds significant influence among the IRGC leaders.
Political influence, election accusations, and conflict with Ahmadinejad
Mojtaba Khamenei was once selected due to his close ties with Iranian President Mahmoud Ahmadinejad and supported him in the 2005 and 2009 presidential elections. During the June 2009 "Green Movement," he is suspected to have played a key role in organizing repression against anti-government protesters.
In those elections, reformist candidate Mehdi Karroubi wrote an open letter accusing Mojtaba Khamenei of illegally interfering by referring to the "network," claiming the elections were rigged in favor of Ahmadinejad.
Mojtaba married Zahra Haddad-Adel (daughter of a former parliament speaker) in 2004, and they have one child.