Xəbər verdiyimiz kimi, İran Ekspertlər Assambleyası və İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusu (SEPAH) birgə qərarla Əli Xameneinin oğlu Müctəba Xameneini İranın yeni ali lideri seçib.
Bizim.Media Müctəba Xameneinin dosyesini təqdim edir:
Müctəba 1969-cu il sentyabrın 8-də Məşhəddə anadan olub. Orta məktəbi bitirdikdən sonra ilahiyyatı öyrənməyə başlayıb. Onun ilk müəllimləri arasında atası Əli Xameneii və Ayətullah Mahmud Haşimi Şahrudi də var idi.
1999-cu ildə din xadimi kimi ixtisaslaşmaq üçün Qumda təhsilini davam etdirib. Orada Məhəmməd-Təqi Məsbah-Yəzdi, Ayətullah Lütfullah Safi Qolpayqani və Məhəmməd Baqir Xərazi kimi tanınmış din xadimlərindən dərs alıb.
O, 1987-1988-ci illərdə İran-İraq müharibəsində iştirak edib. Müctəba, həmçinin 2009-cu il seçkiləri ilə bağlı kütləvi etirazları yatırmaq üçün istifadə edilən "Bəsic" milislərinə nəzarət edib.
O, uzun illərdir atasının yerinə keçəcək ən iddialı namizədlərdən biri hesab olunurdu. Müctəba SEPAH liderləri arasında böyük nüfuza malikdir.
Siyasi təsiri, seçki ittihamları və Əhmədinejad ilə qarşıdurma
Müctəba Xamenei bir vaxtlar İran prezidenti Mahmud Əhmədinejada yaxınlığı ilə seçilib, 2005-ci, eləcə də 2009-cu il prezident seçkilərində onu dəstəkləyib. 2009-cu ilin iyununda baş verən "Yaşıl hərəkat" zamanı hökumət əleyhinə nümayişçilərə qarşı repressiyaların təşkilində onun əsas fiqur rolunu oynadığı güman edilir.
Həmin seçkilərdə islahatçı namizəd olan Mehdi Kərrubi açıq məktub yazaraq Müctəba Xameneini "şəbəkənin" qeyri-qanuni müdaxiləsinə istinad edərək, seçkiləri Əhmədinejadın xeyrinə saxtalaşdırmaqda ittiham etmişdi.
Müctəba 2004-cü ildə Zəhra Həddad-Adil (keçmiş parlament spikerinin qızı) ilə evlənib və onların bir övladı var.

Кто такой новый верховный лидер Ирана Муджтаба Хаменеи? –
Как мы сообщали, Ассамблея экспертов Ирана и Корпус стражей исламской революции (СЕПАХ) совместным решением избрали Муджтебу Хаменеи, сына Али Хаменеи, новым высшим лидером Ирана.
Bizim.Media представляет досье Муджтебы Хаменеи:
Муджтеба родился 8 сентября 1969 года в Машхаде. После окончания средней школы он начал изучать богословие. Среди его первых учителей были его отец Али Хаменеи и аятолла Махмуд Хашими Шахруди.
В 1999 году он продолжил обучение в Кумскей школе для получения специализации в области духовенства. Там он учился у известных религиозных деятелей, таких как Мохаммад Таки Масбах-Йезди, аятолла Лютфуллах Сайй Гольпайг̆ани и Мохаммад Багир Харази.
Он принимал участие в ирано-иракской войне в 1987-1988 годах. Также в 2009 году он контролировал милиции "Басидж", которые использовались для подавления массовых протестов, связанных с выборами.
Долгое время он считался одним из самых амбициозных кандидатов на место отца. Муджтеба имеет большое влияние среди лидеров СЕПАХа.
Политическое влияние, обвинения в фальсификациях на выборах и конфликт с Ахмадинежадом
Когда-то Муджтеба Хаменеи был известен своей близостью к президенту Ирана Махмуду Ахмадинежаду и поддерживал его на выборах 2005 и 2009 годов. Во время "Зеленого движения" июня 2009 года считается, что он играл ключевую роль в организации репрессий против оппозиционных протестующих.
На тех выборах реформаторский кандидат Мехди Карруби в открытом письме обвинил Муджтебу Хаменеи в фальсификации выборов в пользу Ахмадинежада, ссылаясь на незаконное вмешательство "сети".
В 2004 году Муджтеба женился на Захре Хеддад-Адиль (дочери бывшего спикера парламента), у них есть один ребенок.