İran müharibəsinin iqtisadi təsirləri: "tufanqabağı hazırlıq” başlayıb -
İran müharibəsi fonunda dünya iqtisadiyyatı ilə bağlı yaranmış neqativ gözləntilər, o cümlədən neft-qazın bahalaşması bir sıra dövlətləri “tufanqabağı hazırlığa” vadar edib. Bunlardan biri də xarici mərkəzi bankların ABŞ-ın dövlət istiqrazlarını satmasıdır.
“Financial Times” qəzetinin yazdığına görə, 25 fevraldan bəri “New York Fed”də saxlanılan rəsmi ehtiyatlar təxminən 82 milyard dollar azalaraq 2.7 trilyon dollara düşüb və bu, 2012-ci ildən bəri ən aşağı səviyyədir.
Bu prosesin arxasında konkret ölkələr də dayanır. Məsələn, Türkiyə müharibənin başlanğıcından sonra (27 fevraldan etibarən) valyuta ehtiyatlarından təxminən 22 milyard dollar həcmində dövlət qiymətli kağızları satıb. Eyni zamanda Hindistan və Tailand kimi neft idxalçı ölkələrdə də rezervlərin azalması müşahidə olunur. Ekspertlərə görə, səbəb sadədir: neft dollarla qiymətləndirilir və qiymətlər artdıqca bu ölkələr daha çox dollar tapmağa məcbur olur. Bunu üçünsə ABŞ istiqrazlarını satmalı olurlar.
Maraqlıdır ki, proses təkcə idxalçılarla məhdudlaşmır. “Bank of America” analitiklərinə görə, bəzi Yaxın Şərq neft ixracatçı ölkələri də müəyyən hallarda bu aktivləri sataraq gəlir axınlarını balanslaşdırmağa çalışır. Hərçənd onların ümumi payı nisbətən kiçikdir.
Eyni zamanda dolların güclənməsi digər valyutalara təzyiq yaradır və mərkəzi banklar valyuta bazarına müdaxilə edərək öz valyutalarını qorumağa çalışır. Bu isə əlavə dollar satışını və dolayısı ilə Xəzinə qiymətli kağızlarının satışını artırır.
Təsadüfi deyil ki, ABŞ-ın 10 illik istiqrazların gəlirliliyi 4.4–4.5% səviyyəsinə yüksəlib. Bu isə qlobal maliyyə şərtlərinin sərtləşməsi deməkdir. Bu kontekstdə vacib detal odur ki, təxminən 30 trilyon dollarlıq ABŞ istiqraz bazarı hələ də dünyanın ən böyük və ən dərin maliyyə bazarı olaraq qalır və mərkəzi banklar üçün əsas rezerv aktividir.
Amma ən maraqlı məqam davranış dəyişikliyidir. Normalda böhran dövrlərində investorlar pullarını sakit liman rolunu (“safe haven” effekti) oynayan aktivlərə (ABŞ dövlət istiqrazları, qızıl, ABŞ dolları və s.) yatırırlar. Ancaq indi isə əksinə - satışlar müşahidə olunur. Bu isə göstərir ki, qlobal maliyyə sistemi artıq likvidlik və balans baxımından daha həssas mərhələyə daxil olur.

На фоне войны с Ираном и возникших негативных ожиданий по поводу мировой экономики, в том числе подорожания нефти и газа, некоторые государства вынуждены были перейти к "подготовке к шторму". Одним из таких шагов стала продажа иностранными центральными банками государственных облигаций США.
По информации газеты «Financial Times», с 25 февраля официальные резервы, хранящиеся в «Нью-Йоркском ФРС», сократились примерно на 82 миллиарда долларов и достигли 2,7 триллиона долларов, что является самым низким показателем с 2012 года.
За этим процессом стоят конкретные страны. Например, Турция с начала войны (с 27 февраля) продала государственные ценные бумаги на сумму около 22 миллиардов долларов, используя валютные резервы. Одновременно наблюдается сокращение резервов в таких странах-импортерах нефти, как Индия и Таиланд. По мнению экспертов, причина проста: нефть оценивается в долларах, и с ростом цен эти страны вынуждены привлекать больше долларов, для чего им приходится продавать американские облигации.
Любопытно, что процесс не ограничивается только импортерами. По мнению аналитиков «Bank of America», некоторые экспортёры нефти на Ближнем Востоке также в определённых случаях продают эти активы, пытаясь сбалансировать денежные потоки, хотя их общий удельный вес сравнительно невелик.
Одновременно укрепление доллара оказывает давление на другие валюты, и центральные банки вмешиваются на валютный рынок, пытаясь защитить свои валюты. Это ведёт к дополнительным продажам долларов и, соответственно, росту продаж казначейских ценных бумаг США.
Не случайно доходность 10-летних американских облигаций выросла до уровня 4,4-4,5%. Это означает ужесточение глобальных финансовых условий. В этом контексте важно отметить, что американский рынок облигаций объемом около 30 триллионов долларов остаётся крупнейшим и самым глубоким финансовым рынком в мире и является основным резервным активом для центральных банков.
Однако наиболее интересным является изменение поведения. Обычно в кризисные периоды инвесторы вкладывают деньги в активы, выполняющие роль «тихой гавани» (эффект «safe haven») — государственные облигации США, золото, доллар США и т. п. Но сейчас наблюдается обратная картина — происходит распродажа. Это указывает на то, что глобальная финансовая система входит в более чувствительную фазу с точки зрения ликвидности и баланса.