İran müharibəsinin iqtisadi təsirləri: "tufanqabağı hazırlıq” başlayıb -
İran müharibəsi fonunda dünya iqtisadiyyatı ilə bağlı yaranmış neqativ gözləntilər, o cümlədən neft-qazın bahalaşması bir sıra dövlətləri “tufanqabağı hazırlığa” vadar edib. Bunlardan biri də xarici mərkəzi bankların ABŞ-ın dövlət istiqrazlarını satmasıdır.
“Financial Times” qəzetinin yazdığına görə, 25 fevraldan bəri “New York Fed”də saxlanılan rəsmi ehtiyatlar təxminən 82 milyard dollar azalaraq 2.7 trilyon dollara düşüb və bu, 2012-ci ildən bəri ən aşağı səviyyədir.
Bu prosesin arxasında konkret ölkələr də dayanır. Məsələn, Türkiyə müharibənin başlanğıcından sonra (27 fevraldan etibarən) valyuta ehtiyatlarından təxminən 22 milyard dollar həcmində dövlət qiymətli kağızları satıb. Eyni zamanda Hindistan və Tailand kimi neft idxalçı ölkələrdə də rezervlərin azalması müşahidə olunur. Ekspertlərə görə, səbəb sadədir: neft dollarla qiymətləndirilir və qiymətlər artdıqca bu ölkələr daha çox dollar tapmağa məcbur olur. Bunu üçünsə ABŞ istiqrazlarını satmalı olurlar.
Maraqlıdır ki, proses təkcə idxalçılarla məhdudlaşmır. “Bank of America” analitiklərinə görə, bəzi Yaxın Şərq neft ixracatçı ölkələri də müəyyən hallarda bu aktivləri sataraq gəlir axınlarını balanslaşdırmağa çalışır. Hərçənd onların ümumi payı nisbətən kiçikdir.
Eyni zamanda dolların güclənməsi digər valyutalara təzyiq yaradır və mərkəzi banklar valyuta bazarına müdaxilə edərək öz valyutalarını qorumağa çalışır. Bu isə əlavə dollar satışını və dolayısı ilə Xəzinə qiymətli kağızlarının satışını artırır.
Təsadüfi deyil ki, ABŞ-ın 10 illik istiqrazların gəlirliliyi 4.4–4.5% səviyyəsinə yüksəlib. Bu isə qlobal maliyyə şərtlərinin sərtləşməsi deməkdir. Bu kontekstdə vacib detal odur ki, təxminən 30 trilyon dollarlıq ABŞ istiqraz bazarı hələ də dünyanın ən böyük və ən dərin maliyyə bazarı olaraq qalır və mərkəzi banklar üçün əsas rezerv aktividir.
Amma ən maraqlı məqam davranış dəyişikliyidir. Normalda böhran dövrlərində investorlar pullarını sakit liman rolunu (“safe haven” effekti) oynayan aktivlərə (ABŞ dövlət istiqrazları, qızıl, ABŞ dolları və s.) yatırırlar. Ancaq indi isə əksinə - satışlar müşahidə olunur. Bu isə göstərir ki, qlobal maliyyə sistemi artıq likvidlik və balans baxımından daha həssas mərhələyə daxil olur.

Against the background of the Iran war, the negative expectations that have arisen about the world economy, including the rise in oil and gas prices, have forced several countries into "preparing for the storm." One of these is the sale of US government bonds by foreign central banks.
According to the Financial Times, official reserves held at the New York Fed have decreased by approximately 82 billion dollars since February 25, dropping to 2.7 trillion dollars, which is the lowest level since 2012.
There are specific countries behind this process. For example, Turkey has sold about 22 billion dollars worth of government securities from its currency reserves since the beginning of the war (from February 27). At the same time, a reduction in reserves is also observed in oil-importing countries such as India and Thailand. According to experts, the reason is simple: oil is priced in dollars, and as prices rise, these countries are forced to find more dollars. For this reason, they have to sell US bonds.
Interestingly, the process is not limited only to importers. According to Bank of America analysts, some Middle Eastern oil-exporting countries also try to balance their income streams by selling these assets in certain cases, although their overall share is relatively small.
At the same time, the strengthening of the dollar puts pressure on other currencies, and central banks intervene in the currency market to try to protect their currencies. This leads to additional dollar sales and consequently increases the sale of Treasury securities.
It is no coincidence that the yield on US 10-year bonds has risen to the level of 4.4–4.5%. This means a tightening of global financial conditions. In this context, an important detail is that the approximately 30 trillion dollar US bond market still remains the largest and deepest financial market in the world and is the main reserve asset for central banks.
But the most interesting point is the change in behavior. Normally, in times of crisis, investors put their money into assets that serve as a safe haven effect (US government bonds, gold, US dollar, etc.). But now, on the contrary, sales are observed. This indicates that the global financial system is entering a more sensitive phase in terms of liquidity and balance.