Hantavirus yayılır: Daha bir ölkədə şübhəli yoluxma qeydə alındı
Medianews.az xəbər verir ki, Niderlandın KLM aviaşirkətinin ekipaj üzvü infeksiya şübhəsi ilə Hollandiyanın paytaxtı Amsterdamda xəstəxanaya yerləşdirilib.
Xatırladaq ki, indiyədək epidemiya nəticəsində üç nəfər ölüb.
Niderland Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, qadında yüngül simptomlar müşahidə olunub və test nəticələri gözlənilir. Yerli media onun daha əvvəl Cənubi Afrika Respublikasında hantavirusdan ölən Niderland vətəndaşı ilə təmasda olduğunu yazıb.
Məlumata əsasən, həmin sərnişin Yohannesburq-Amsterdam reysinə minməyə hazırlaşarkən vəziyyəti pisləşdiyi üçün təyyarədən endirilib. Daha sonra digər sərnişinlərlə də əlaqə saxlanılıb.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı indiyədək Argentinadan Kabo-Verdeyə gedən “MV Hondius” gəmisində 7 hantavirus yoluxması aşkarlandığını, 3 nəfərin isə öldüyünü açıqlayıb.
Hantavirus aşkarlanan Niderland bayraqlı “MV Hondius” kruiz gəmisinin sərnişinlərinin Kanar adalarına gətiriləcəyi, daha sonra isə onların təyyarə ilə öz ölkələrinə göndəriləcəyi açıqlanıb.
İsveçrədə bir nəfər hantavirus səbəbindən Sürix Universitet Xəstəxanasında müalicəyə götürülüb.
Niderlandda KLM hava yollarının bir ekibaj üzvü virus şübhəsi ilə Amsterdamda xəstəxanaya yerləşdirilib.
İspaniyada isə “MV Hondius” gəmisində olan 14 ispan sərnişinin gələn həftə Madriddə karantinə alınacağı bildirilib.
Fransada bir Fransa vətəndaşının yoluxmuş şəxslərlə təmasda olduğu, lakin onda hələlik heç bir simptom aşkarlanmadığı qeyd edilib.

Беспокойство по поводу хантавируса усиливается в Европе.
Как сообщает Medianews.az, член экипажа нидерландской авиакомпании KLM был госпитализирован в больницу в столице Нидерландов Амстердаме с подозрением на инфекцию.
Напомню, что на данный момент в результате эпидемии погибло трое человек.
По информации Министерства здравоохранения Нидерландов, у женщины наблюдаются лёгкие симптомы, и ожидаются результаты тестов. Местные СМИ сообщили, что ранее она контактировала с гражданином Нидерландов, умершим от хантавируса в Южно-Африканской Республике.
Согласно информации, данный пассажир был снят с рейса Иоханнесбург-Амстердам из-за ухудшения состояния перед посадкой. Позже были предприняты меры по контакту с другими пассажирами.
Всемирная организация здравоохранения ранее сообщила, что на корабле «MV Hondius», который следовал из Аргентины в Кабо-Верде, было выявлено 7 случаев заражения хантавирусом, трое из которых закончились летальным исходом.
Уточняется, что пассажиров круизного судна под нидерландским флагом «MV Hondius», у которых выявлен хантавирус, доставят на Канарские острова, а затем отправят в свои страны на самолёте.
В Швейцарии один человек был госпитализирован в Университетскую клинику Цюриха для лечения по причине хантавируса.
В Нидерландах один член экипажа KLM был госпитализирован в Амстердаме с подозрением на вирус.
В Испании 14 испанских пассажиров с судна «MV Hondius» будет помещено на карантин в Мадриде на следующей неделе.
Во Франции отмечается, что один гражданин Франции контактировал с заражёнными лицами, однако на данный момент у него никаких симптомов не обнаружено.