Hantavirus yayılır: Daha bir ölkədə şübhəli yoluxma qeydə alındı
Medianews.az xəbər verir ki, Niderlandın KLM aviaşirkətinin ekipaj üzvü infeksiya şübhəsi ilə Hollandiyanın paytaxtı Amsterdamda xəstəxanaya yerləşdirilib.
Xatırladaq ki, indiyədək epidemiya nəticəsində üç nəfər ölüb.
Niderland Səhiyyə Nazirliyinin məlumatına görə, qadında yüngül simptomlar müşahidə olunub və test nəticələri gözlənilir. Yerli media onun daha əvvəl Cənubi Afrika Respublikasında hantavirusdan ölən Niderland vətəndaşı ilə təmasda olduğunu yazıb.
Məlumata əsasən, həmin sərnişin Yohannesburq-Amsterdam reysinə minməyə hazırlaşarkən vəziyyəti pisləşdiyi üçün təyyarədən endirilib. Daha sonra digər sərnişinlərlə də əlaqə saxlanılıb.
Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı indiyədək Argentinadan Kabo-Verdeyə gedən “MV Hondius” gəmisində 7 hantavirus yoluxması aşkarlandığını, 3 nəfərin isə öldüyünü açıqlayıb.
Hantavirus aşkarlanan Niderland bayraqlı “MV Hondius” kruiz gəmisinin sərnişinlərinin Kanar adalarına gətiriləcəyi, daha sonra isə onların təyyarə ilə öz ölkələrinə göndəriləcəyi açıqlanıb.
İsveçrədə bir nəfər hantavirus səbəbindən Sürix Universitet Xəstəxanasında müalicəyə götürülüb.
Niderlandda KLM hava yollarının bir ekibaj üzvü virus şübhəsi ilə Amsterdamda xəstəxanaya yerləşdirilib.
İspaniyada isə “MV Hondius” gəmisində olan 14 ispan sərnişinin gələn həftə Madriddə karantinə alınacağı bildirilib.
Fransada bir Fransa vətəndaşının yoluxmuş şəxslərlə təmasda olduğu, lakin onda hələlik heç bir simptom aşkarlanmadığı qeyd edilib.

Concern about Hantavirus is increasing in Europe.
Medianews.az reports that a crew member of the Dutch airline KLM has been hospitalized in Amsterdam, the capital of the Netherlands, on suspicion of infection.
It should be recalled that so far three people have died as a result of the epidemic.
According to the Ministry of Health of the Netherlands, mild symptoms have been observed in the woman and test results are awaited. Local media reported that she had previously been in contact with a Dutch citizen who died of hantavirus in South Africa.
According to information, the passenger was removed from the plane as his condition worsened while preparing to board the Johannesburg-Amsterdam flight. Later, contact was also made with other passengers.
The World Health Organization has announced that 7 hantavirus infections have been identified on the "MV Hondius" ship traveling from Argentina to Cabo Verde, and 3 people have died.
It was announced that passengers of the Dutch-flagged "MV Hondius" cruise ship, on which hantavirus was detected, will be brought to the Canary Islands and then sent to their home countries by plane.
In Switzerland, one person has been treated at Zurich University Hospital due to hantavirus.
In the Netherlands, a crew member of KLM airlines was hospitalized in Amsterdam on suspicion of the virus.
In Spain, it was reported that 14 Spanish passengers on the "MV Hondius" ship will be quarantined in Madrid next week.
In France, a French citizen was noted to have been in contact with infected individuals but has so far shown no symptoms.