1300-dək taksi sürücüsü imtahanda uğur qazanıb
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) mayın 19-da xüsusi hazırlıq keçmiş taksi minik avtomobili sürücüləri üçün Bakı, Naxçıvan, Gəncə və Bərdə şəhərlərində test imtahanı keçirib.
DİM-dən Medianews.az-a bildirilib ki, imtahan vermək üçün 1608 nəfər qeydiyyatdan keçib. Onlardan 1544-ü imtahana gəlib. İmtahan nəticələrinə əsasən, 1297 namizəd tələb olunan şərtləri ödəyərək uğur qazanıb.
Elektron formada aparılan imtahanda namizədlərə biliklərini nümayiş etdirmələri üçün zəruri şərait yaradılıb. Namizədlər imtahanı yekunlaşdırdıqda və ya imtahan üçün ayrılan vaxt başa çatdıqda nəticələrlə tanış olmaq imkanına malik olublar. Nəticələr, həmçinin DİM-in saytında yerləşdirilib.
İmtahan zamanı sürücülərin etik davranışı və avtomobil nəqliyyatı ilə sərnişin daşımalarını tənzimləyən normativ hüquqi aktlara dair Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən müəyyən edilmiş xüsusi hazırlığın proqramını əhatə edən 20 test tapşırığı təqdim edilib. On və daha çox bal toplamış şəxslər imtahanı müvəffəqiyyətlə vermiş sayılırlar və onlara yeddi il müddətində etibarlı olan şəhadətnamə təqdim ediləcək. Şəhadətnamələrin verilmə tarixləri barədə əlavə məlumat veriləcək.
İmtahan nəticələri ilə bağlı Apellyasiya Komissiyası mayın 20-21-də saat 14:00-dan 17:00-dək Dövlət İmtahan Mərkəzinin əsas inzibati binasında (Bakı şəhəri, Nəsimi rayonu, Akademik Həsən Əliyev küçəsi, 299) fəaliyyət göstərəcək.

On May 19, the State Examination Center (SEC) conducted a test exam for taxi car drivers who received special training in the cities of Baku, Nakhchivan, Ganja, and Barda.
It was reported to Medianews.az by the SEC that 1608 people registered to take the exam. Of them, 1544 attended the exam. Based on the exam results, 1297 candidates met the required conditions and succeeded.
In the electronically conducted exam, candidates were provided with the necessary conditions to demonstrate their knowledge. Candidates had the opportunity to familiarize themselves with the results upon completion of the exam or when the allotted time for the exam ended. The results have also been posted on the SEC website.
During the exam, 20 test tasks covering a special training program established by the Ministry of Digital Development and Transport regarding driver ethics and the normative legal acts regulating passenger transportation by motor vehicles were presented. Individuals who scored ten or more points are considered to have successfully passed the exam and will be issued a certificate valid for seven years. Additional information about the dates for issuing the certificates will be provided.
The Appeals Commission regarding the exam results will operate on May 20-21 from 14:00 to 17:00 at the main administrative building of the State Examination Center (Baku city, Nasimi district, Academic Hasan Aliyev street, 299).