Demoqrafik hesabatda nələr var?
Rəsmi hesabata görə, 2026-cı il aprelin 1-nə Azərbaycan əhalisinin sayı 10 milyon 268 min 165 nəfərə çatıb.
Medianews.az Dövlət Statistika Komitəsinə istinadla bildirir ki, ilk rübdə 20362 doğulan, 15019 ölüm, 8203 nikah, 4614 boşanma qeydə alınıb, 964 nəfər daimi yaşamaq üçün Azərbaycana gəlib, 493 nəfər ölkəni tərk edib.
Hər 1000 nəfərə 8 doğum, 5,9 ölüm, 2,1 nəfər təbii artım (doğum-ölüm nisbəti), 3,2 nikah, 1,8 boşanma düşdüyü, 2025-ci ilin yanvar-mart ayları ilə müqayisədə doğumun 9,1 faiz, nikahların 27,3 faiz, boşanmaların 5,3 faiz azaldığı, ölüm hallarının 5,4 faiz artdığı xəbər verilir.

According to the official report, as of April 1, 2026, the population of Azerbaijan has reached 10,268,165 people.
Medianews.az, citing the State Statistics Committee, reports that in the first quarter, 20,362 births, 15,019 deaths, 8,203 marriages, and 4,614 divorces were recorded; 964 people came to live permanently in Azerbaijan, and 493 people left the country.
Per 1,000 people, there were 8 births, 5.9 deaths, 2.1 natural increase (birth-death ratio), 3.2 marriages, and 1.8 divorces. Compared to January-March 2025, births decreased by 9.1 percent, marriages by 27.3 percent, divorces by 5.3 percent, while deaths increased by 5.4 percent.