"OpenAI" şirkətinin "ChatGPT" çat-botunun işində genişmiqyaslı nasazlıq baş verib. Bir sıra ölkələrdən olan istifadəçilər xidmətdən istifadə zamanı problemlərlə üzləşdiklərini bildiriblər.
Demokrat.az xəbər verir ki, nasazlıq barədə məlumatlar "Detector404" və "Downdetector" monitorinq xidmətləri tərəfindən təsdiqlənib.
"Detector404"ün Bakı vaxtı ilə saat 18:48-ə olan məlumatına görə, sistemdəki problemlərdən ən çox Almaniya (5%), ABŞ (5%), Niderland (4%), Rusiya (3%) və Böyük Britaniya (3%) istifadəçiləri şikayət ediblər. Qeyd olunur ki, bu göstəricilər region əhalisinin sayına uyğunlaşdırılıb. "Downdetector" saytında isə Portuqaliya, Yunanıstan, Azərbaycan və Polşa kimi ölkələrdən də nasazlıqlarla bağlı çoxsaylı müraciətlər daxil olub.
Məlumata əsasən, şikayətlərin sayı Bakı vaxtı ilə saat 17:15-dən sonra əhəmiyyətli dərəcədə artmağa başlayıb. Saat 18:53-ə olan statistikaya görə, son sutka ərzində sistemə giriş və funksionallıqla bağlı təxminən 1 400 şikayət qeydə alınıb.

A widespread malfunction occurred in the operation of the "ChatGPT" chatbot by the "OpenAI" company. Users from several countries reported encountering problems while using the service.
Demokrat.az reports that information about the malfunction has been confirmed by the monitoring services "Detector404" and "Downdetector."
According to "Detector404" data as of 18:48 Baku time, the majority of complaints about system issues came from users in Germany (5%), the USA (5%), the Netherlands (4%), Russia (3%), and the United Kingdom (3%). It is noted that these indicators are adjusted according to the population of the regions. On the "Downdetector" website, numerous appeals regarding malfunctions have also been recorded from countries such as Portugal, Greece, Azerbaijan, and Poland.
According to the information, the number of complaints began to increase significantly after 17:15 Baku time. According to statistics at 18:53, approximately 1,400 complaints regarding system access and functionality were recorded within the last 24 hours.