Bu sindromun adı DƏYİŞDİRİLDİ
Dünyada 170 milyondan çox qadına təsir edən polikistik yumurtalıq sindromu (PCOS) artıq tibb sahəsində yeni adla tanınacaq: Poliendokrin Metabolik Yumurtalıq Sindromu (PMOS).
Medianews.az xəbər verir ki, qərar 2026-cı ildə “The Lancet” jurnalında dərc olunan və 56 beynəlxalq təşkilatın iştirak etdiyi geniş araşdırmadan sonra qəbul edilib.
Mütəxəssislər bildirirlər ki, “PKOS” adı xəstəliyin mahiyyətini tam əks etdirmədiyi üçün dəyişdirilib.
Yeni ad xəstəliyin daha geniş təsir sahəsini ifadə edir: hormonal sistem, maddələr mübadiləsi və yumurtalıq funksiyaları.
PMOS-un izahına görə, bu sindrom yalnız yumurtalıqlarla məhdudlaşmır, həm də hormonal və metabolik sistemlərə təsir edir, insulin müqaviməti, çəki artımı və digər sağlamlıq problemləri ilə əlaqəlidir.

Синдром поликистозных яичников (СПКЯ), который затрагивает более 170 миллионов женщин по всему миру, теперь будет известен в медицине под новым названием: Полиэндокринный Метаболический Синдром Яичников (ПММСЯ).
Как сообщает Medianews.az, решение было принято после широкомасштабного исследования, опубликованного в 2026 году в журнале «The Lancet» с участием 56 международных организаций.
Специалисты отмечают, что название «СПКЯ» не отражает в полной мере суть заболевания, и поэтому было изменено.
Новое название отражает более широкий спектр влияния заболевания: гормональную систему, обмен веществ и функции яичников.
Согласно объяснению ПММСЯ, этот синдром не ограничивается только яичниками, но также влияет на гормональные и метаболические системы, связан с инсулинорезистентностью, набором веса и другими проблемами со здоровьем.