Bu gün iyirmi doqquz mindən çox şagird və abituriyent
Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) mayın 3-də tədrisi Azərbaycan dilindən fərqli dillərdə aparılan ümumi təhsil müəssisələrinin 9-cu və 11-ci sinif şagirdləri üçün buraxılış imtahanı çərçivəsində Azərbaycan dili (dövlət dili) imtahanı keçirəcək. Bu gün ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinə qəbul imtahanını Azərbaycan dilindən fərqli dildə verən əvvəlki illərin məzunları üçün də Azərbaycan dili (dövlət dili) imtahanı keçiriləcək.
DİM-dən Medianews.az-a bildirilib ki, imtahanda ümumilikdə 29 min 182 (Bakıda 20 min 580, Sumqayıtda 1156, Abşeronda 1189, Naxçıvanda 76, Gəncədə 1721, Şəmkirdə 91, Tovuzda 212, Mingəçevirdə 211, Yevlaxda 84, Şəkidə 175, Zaqatalada 350, Balakəndə 231, Qəbələdə 191, Qaxda 188, Bərdədə 235, Göyçayda 232, Şirvanda 360, Lənkəranda 362, Qubada 274, Qusarda 597, Xaçmazda 667) şagirdin (abituriyentin) iştirakı nəzərdə tutulub.
İmtahanda sağlamlıq imkanları məhdud (gözdən əlil, serebral iflic, eşitmə əngəlli və digər) 55 şagird də iştirak edəcək. Onların rahat şəkildə imtahan verməsi üçün xüsusi zallar ayrılıb, orqanizmin funksiyalarının 81-100 faiz pozulmasına görə gözdən əlilliyi müəyyən edilmiş şəxslərə isə fərdi nəzarətçilər təyin edilib. Hərəkət məhdudiyyətli şagirdlərin bina və zala daxil olması və hərəkəti üçün də şərait yaradılıb. Bundan əlavə, sağlamlıq imkanları məhdud iştirakçılar üçün ayrılan nəzarətçilərlə xüsusi təlim keçirilib.
Ümumilikdə 21 şəhər və rayonda 129 binada təşkil olunan imtahan saat 10:00-da başlanacaq. Saat 09:45-də buraxılış rejimi başa çatacaq. Bundan sonra gələn iştirakçılar imtahan binasına buraxılmayacaq. İmtahan binasına buraxılış vərəqəsində qeyd olunan vaxtda gəlmək lazımdır. İmtahanın müddəti 1 saat 30 dəqiqədir.
İştirakçılar imtahana aşağıda qeyd olunan sənədləri gətirməlidirlər:
- İmtahana buraxılış vərəqəsini;
- Şəxsiyyəti təsdiq edən sənədin əslini.
a) Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları (16 yaşı tamam olmayan şagirdlər də daxil olmaqla) şəxsiyyət vəsiqəsini;
b) Əcnəbilər və vətəndaşlığı olmayan şəxslər Dövlət Miqrasiya Xidməti tərəfindən verilmiş icazə vəsiqələrini, qaçqın statusu almış xarici vətəndaşlar və onların ailə üzvləri isə qaçqın vəsiqələrini;
- Şəxsiyyət vəsiqəsində şəkli olmayan şəxslər digər sənədlərlə yanaşı, təhsil müəssisəsi tərəfindən verilmiş və fotoşəkilləri yapışdırılmış arayışı (arayışa şagirdin 3x4 sm ölçülü şəkli yapışdırılır və şəkil möhürlə təsdiqlənir).
Cari il imtahan iştirakçılarının toplaya biləcəkləri maksimum bal 100 baldır. Bu imtahanın nəticəsi şagirdin yekun attestasiya sənədinə yazılacaq.
Ali və ya orta ixtisas təhsili müəssisələrinə qəbul olmaq üçün isə abituriyentlərin balı 50 və daha yuxarı olduqda “məqbul” qiymət almış hesab olunurlar.
Ali və orta ixtisas təhsili müəssisələrinə qəbul imtahanını Azərbaycan dilindən fərqli dildə verən əvvəlki illərin məzunları imtahanda 30 bal toplaya bilərlər. Abituriyentin “məqbul” alması üçün onun topladığı bal 15-dən az olmamalıdır.

Сегодня более двадцати девяти тысяч учеников и абитуриентов
Государственный экзаменационный центр (ГЭЦ) 3 мая проведет экзамен по азербайджанскому языку (государственный язык) для учеников 9 и 11 классов общеобразовательных учреждений с преподаванием на языках, отличных от азербайджанского. В тот же день будет проведен экзамен по азербайджанскому языку (государственному языку) для выпускников прошлых лет, сдающих вступительный экзамен в высшие и средние специальные учебные заведения на языке, отличном от азербайджанского.
В ГЭЦ сообщили Medianews.az-, что на экзамене планируется участие в общей сложности 29 182 (в Баку 20 580, в Сумгайыте 1156, в Абшероне 1189, в Нахчыване 76, в Гяндже 1721, в Шамкире 91, в Товузе 212, в Мингечауре 211, в Евлахе 84, в Шеки 175, в Зака- тале 350, в Балаганде 231, в Габале 191, в Гахе 188, в Барде 235, в Гёйчае 232, в Ширване 360, в Ленкоране 362, в Кубе 274, в Кусаре 597, в Хачмазе 667) учеников (абитуриентов).
В экзамене также примут участие 55 учеников с ограниченными возможностями здоровья (слепые, с церебральным параличом, с нарушениями слуха и другие). Для их комфорта выделены специальные залы, а лицам с нарушениями зрения с утратой функций организма от 81 до 100 процентов назначены индивидуальные контролеры. Для обеспечения доступа и перемещения учеников с ограниченной подвижностью в здание и в зал тоже созданы условия. Кроме того, для контролеров, отвечающих за участников с ограниченными возможностями здоровья, проведено специальное обучение.
Экзамен, организованный в 129 зданиях 21 города и района, начнется в 10:00. В 09:45 будет завершен доступ в экзаменационный режим. Участники, пришедшие после этого времени, в здание не допускаются. Следует приходить в здание экзамена в указанное в пропуске время. Продолжительность экзамена — 1 час 30 минут.
Участники должны принести на экзамен следующие документы:
- пропуск на экзамен;
- подлинник документа, удостоверяющего личность.
а) Граждане Азербайджанской Республики (включая учеников младше 16 лет) — удостоверение личности;
б) Иностранцы и лица без гражданства — разрешения, выданные Государственной миграционной службой, беженцы и их члены семей — удостоверения беженца;
- Лицам, у которых в удостоверении личности нет фотографии, необходимо также предоставить справку, выданную учебным заведением с прикрепленной фотокарточкой (размером 3x4 см), подтвержденной печатью.
Максимальное количество баллов, которые участники экзамена этого года могут набрать, составляет 100 баллов. Результаты экзамена будут внесены в итоговый аттестат ученика.
Для поступления в высшие или средние специальные учебные заведения абитуриенты считаются успешно сдавшими, если их балл 50 и выше.
Выпускники прошлых лет, сдающие вступительный экзамен в высшие и средние специальные учебные заведения на языке, отличном от азербайджанского, могут набрать не более 30 баллов на экзамене. Для признания результата "удовлетворительным" набранный абитуриентом балл не должен быть ниже 15.