Keniyalı jurnalistlərdən Bakı və Qarabağ etirafı:
Forum çərçivəsində müxtəlif ölkələrdən gələn jurnalistlər və media nümayəndələri tədbirin yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu, texnoloji imkanların və yaradılan şəraitin peşəkar fəaliyyəti asanlaşdırdığını bildiriblər.
Medianews.az xarici media təmsilçilərinin forumla bağlı təəssüratlarını öyrənib.
Mozambikli jurnalist Elisio Muchanga Bakıda ilk dəfə olduğunu deyərək şəhərdəki atmosferdən məmnun qaldığını bildirib: “Burada çoxmillətli mühit var. Demək olar ki, hər ölkədən iştirakçılar iştirak edir. İlk dəfədir Bakıdayam və buradakı ab-hava həqiqətən əladır”.
Keniyanın ABOS Africa News Agency media qurumunun Afrika bürosunun rəhbəri Joseph Silali isə Bakıda media üçün yaradılan şəraiti yüksək qiymətləndirib.
O bildirib ki, bundan əvvəl COP29 tədbirində də Azərbaycanda olub:
“Burada güclü internet infrastrukturu var. Əlaqə qurmaq, material ötürmək çox rahatdır. Mətbuat otaqları və konfrans zalları yüksək səviyyədə təşkil olunub. İstifadə olunan texnologiyalar ən son yeniliklərə əsaslanır. Həmçinin burada müxtəlif ölkələrdən olan həmkarlarımızla beynəlxalq əlaqələr qururuq”.
Keniyalı jurnalist Rosa Agutu isə Forumda müzakirə olunan mövzuların qlobal əhəmiyyət daşıdığını qeyd edib: “Bu, çox önəmli mövzudur. Bu gün bütün ölkələr sel və daşqınlar kimi problemlərlə üzləşir. Belə bir forumun Azərbaycanda keçirilməsi təqdirəlayiqdir. Müxtəlif ölkələrin burada bir araya gəlməsi və fərqli yanaşmaları bölüşməsi olduqca müsbət haldır”.
Daha sonra o da təmsil etdiyi media qurumu üçün bizim təəssüratlarımızı öyrəndi.
Keniyalı videoqraf James Momanyi da Azərbaycana olan sevgisini gizlətməyib: “Bakıya vuruldum. İki həftə əvvəl gəlmişəm və bu müddətdə Qarabağ, Şuşa, Füzuli və Zəngilana səfər etmişəm. Xüsusilə “ağıllı şəhər” və “ağıllı ev” layihələri məni çox təsirləndirdi. İnsanlar çox qonaqpərvərdir və burada özümüzü xoşbəxt hiss edirik”.

Всемирный форум по урбанистике (WUF13), проходящий в Баку, привлекает внимание международных СМИ.
В рамках форума журналисты и представители СМИ из разных стран отметили высокий уровень организации мероприятия, технологические возможности и созданные условия, которые облегчают их профессиональную деятельность.
Medianews.az узнал впечатления иностранных представителей СМИ о форуме.
Мозамбикский журналист Элизио Мучанга сказал, что впервые в Баку и доволен атмосферой города: «Здесь многонациональная среда. Практически участвуют представители из каждой страны. Я впервые в Баку, и атмосфера здесь действительно отличная».
Руководитель африканского бюро медиаагентства ABOS Africa News Agency из Кении Джозеф Силали высоко оценил условия, созданные для СМИ в Баку.
Он отметил, что ранее уже был в Азербайджане на мероприятии COP29:
«Здесь мощная интернет-инфраструктура. Очень удобно устанавливать связи и передавать материалы. Пресс-залы и конференц-залы организованы на высоком уровне. Используемые технологии основаны на последних новинках. Также здесь мы устанавливаем международные связи с коллегами из разных стран».
Кенийская журналистка Роза Агуту отметила, что темы, обсуждаемые на Форуме, имеют глобальное значение: «Это очень важная тема. Сегодня все страны сталкиваются с проблемами, такими как наводнения и потопы. Проведение такого форума в Азербайджане заслуживает похвалы. Очень хорошо, что представители разных стран собрались здесь и делятся разными подходами».
Позже она также узнала наши впечатления для медиаагентства, которое представляет.
Кенийский видеооператор Джеймс Моманьи не скрывал свою любовь к Азербайджану: «Я влюбился в Баку. Прибыл две недели назад и за это время посетил Карабах, Шушу, Физули и Зангилан. Особенно меня впечатлили проекты "умный город" и "умный дом". Люди здесь очень гостеприимные, и мы чувствуем себя счастливыми».