Bakıda şagirdə ELEKTRON QOLBAQ taxıldı
Binəqədi Rayon Məhkəməsində xuliqanlıq niyyətilə qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurmada və xuliqanlıqda təqsirləndirilən Amid Həsənovun (adı, soyadı şərtidir) cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı yekunlaşıb.
Medianews.az xəbər verir ki, hakim Elçin Ağayevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Məhkəmənin hökmü ilə o, 1 il 11 ay 26 gün müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilib.
İstintaq materiallarına görə, hadisə 2025-ci ildə, saat 14 radələrində paytaxtın Binəqədi rayonu ərazisində baş verib.
Belə ki, Bakı şəhərində yerləşən Nizami Nərimanov adına 248 nömrəli tam orta məktəbinin 11-ci sinfində təhsil alan Amid Həsənov həmin məktəbin 10-cu sinif şagirdi, zərərçəkmiş Malik Lalayevlə (adı, soyadı şərtidir) küçədə qarşılaşıb.
Bu zaman təqsirləndirilən şəxs zərərçəkmiş şəxsin dostları ilə birlikdə ona baxmasını və söhbət zamanı əlinin cibində olmasını irad tutaraq ondan üzr istəməsini tələb edib. Lakin Malik bu tələbi yerinə yetirməkdən imtina edib. Bu da tərəflər arasında mübahisəyə səbəb olub.
Daha sonra Amid heç bir əsaslı səbəb olmadan, ictimai yer hesab edilən küçədə insanların olmasına baxmayaraq, cəmiyyət içərisində qəbul olunmuş etik davranış qaydalarına məhəl qoymayaraq özünü digər şəxslərdən üstün tutmaqla ictimai qaydanı kobud şəkildə pozub və cəmiyyətə açıqca hörmətsizlik ifadə edən hərəkətlərə yol verib.
O, xuliqanlıq niyyəti ilə Malikə qarşı fiziki zor tətbiq edərək onun burun nahiyəsinə yumruq zərbələri endirib.
Nəticədə zərərçəkmiş şəxs burun sümüyünün yerdəyişmiş sınığı, burun nahiyəsinin sola doğru deformasiyası, tənəffüsün pozulması və şişkinliklə müşayiət olunan xəsarətlər alıb.
Beləliklə, təqsirləndirilən şəxsin əməli həm qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurma, həm də ictimai qaydanı kobud surətdə pozan, cəmiyyətə açıqca hörmətsizlik ifadə edən və zor tətbiqi ilə müşayiət olunan xuliqanlıq kimi qiymətləndirilib. (Pravda.az)

В Баку ученику НАДЕЛИ ЭЛЕКТРОННЫЙ БРАСЛЕТ
В Бинагадинском районном суде завершилось судебное следствие по уголовному делу в отношении Амида Гасановa (имя и фамилия условны) по обвинению в хулиганстве с причинением умышленного легкого вреда здоровью и хулиганстве.
Medianews.az сообщает, что на процессе под председательством судьи Элчина Агаева был вынесен приговор.
Согласно приговору суда, он был приговорен к ограничению свободы сроком на 1 год 11 месяцев и 26 дней.
По материалам следствия, инцидент произошел в 2025 году около 14 часов в районе Бинагяди столицы.
Так, Амид Гасанов, обучающийся в 11-м классе средней школы № 248 имени Низами Нариманова в Баку, встретился на улице с десятилетним учеником этой же школы, пострадавшим Маликом Лалаевым (имя и фамилия условны).
В это время обвиняемый упрекнул пострадавшего в том, что он вместе с друзьями наблюдает за ним и во время разговора держит руки в карманах, потребовал у него извинений. Однако Малик отказался выполнить это требование. Это вызвало спор между сторонами.
Позже Амид, без какой-либо обоснованной причины, несмотря на присутствие людей на общественной улице, пренебрегая общепринятыми этическими нормами поведения, ставя себя выше других, грубо нарушил общественный порядок и совершил явно неуважительные действия по отношению к обществу.
Он с хулиганскими намерениями применил физическую силу против Маика, нанося удары кулаком в область носа.
В результате пострадавший получил перелом со смещением носовой кости, деформацию носа в левую сторону, нарушение дыхания и сопровождающиеся отеком травмы.
Таким образом, действия обвиняемого квалифицированы как умышленное причинение легкого вреда здоровью, а также хулиганство, выраженное в грубом нарушении общественного порядка, явном неуважении к обществу и сопровождавшееся применением силы. (Pravda.az)