Bakıda şagirdə ELEKTRON QOLBAQ taxıldı
Binəqədi Rayon Məhkəməsində xuliqanlıq niyyətilə qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurmada və xuliqanlıqda təqsirləndirilən Amid Həsənovun (adı, soyadı şərtidir) cinayət işi üzrə məhkəmə istintaqı yekunlaşıb.
Medianews.az xəbər verir ki, hakim Elçin Ağayevin sədrliyi ilə keçirilən prosesdə hökm oxunub.
Məhkəmənin hökmü ilə o, 1 il 11 ay 26 gün müddətə azadlığın məhdudlaşdırılması cəzasına məhkum edilib.
İstintaq materiallarına görə, hadisə 2025-ci ildə, saat 14 radələrində paytaxtın Binəqədi rayonu ərazisində baş verib.
Belə ki, Bakı şəhərində yerləşən Nizami Nərimanov adına 248 nömrəli tam orta məktəbinin 11-ci sinfində təhsil alan Amid Həsənov həmin məktəbin 10-cu sinif şagirdi, zərərçəkmiş Malik Lalayevlə (adı, soyadı şərtidir) küçədə qarşılaşıb.
Bu zaman təqsirləndirilən şəxs zərərçəkmiş şəxsin dostları ilə birlikdə ona baxmasını və söhbət zamanı əlinin cibində olmasını irad tutaraq ondan üzr istəməsini tələb edib. Lakin Malik bu tələbi yerinə yetirməkdən imtina edib. Bu da tərəflər arasında mübahisəyə səbəb olub.
Daha sonra Amid heç bir əsaslı səbəb olmadan, ictimai yer hesab edilən küçədə insanların olmasına baxmayaraq, cəmiyyət içərisində qəbul olunmuş etik davranış qaydalarına məhəl qoymayaraq özünü digər şəxslərdən üstün tutmaqla ictimai qaydanı kobud şəkildə pozub və cəmiyyətə açıqca hörmətsizlik ifadə edən hərəkətlərə yol verib.
O, xuliqanlıq niyyəti ilə Malikə qarşı fiziki zor tətbiq edərək onun burun nahiyəsinə yumruq zərbələri endirib.
Nəticədə zərərçəkmiş şəxs burun sümüyünün yerdəyişmiş sınığı, burun nahiyəsinin sola doğru deformasiyası, tənəffüsün pozulması və şişkinliklə müşayiət olunan xəsarətlər alıb.
Beləliklə, təqsirləndirilən şəxsin əməli həm qəsdən sağlamlığa az ağır zərər vurma, həm də ictimai qaydanı kobud surətdə pozan, cəmiyyətə açıqca hörmətsizlik ifadə edən və zor tətbiqi ilə müşayiət olunan xuliqanlıq kimi qiymətləndirilib. (Pravda.az)

In Baku, to the student
Medianews.az reports that the verdict was delivered in the proceeding chaired by Judge Elchin Agayev.
According to the court's verdict, he was sentenced to 1 year, 11 months, and 26 days of restricted freedom.
According to the investigation materials, the incident occurred in 2025, around 2 p.m., in the Binəqədi district of the capital city.
Specifically, Amid Həsənov, studying in the 11th grade at school number 248 named after Nizami Narimanov in Baku city, encountered Malik Lalayev (name and surname are pseudonyms), a 10th-grade student at the same school, on the street.
At that time, the accused person demanded an apology from Malik for looking at him along with his friends and having his hand in his pocket during the conversation. However, Malik refused to fulfill this demand. This caused a dispute between the parties.
Subsequently, without any valid reason, despite the street being considered a public place with people present, the accused grossly violated public order by ignoring the generally accepted rules of ethical behavior in society, considering himself superior to others, and committed acts openly disrespectful to society.
With the intent of hooliganism, he applied physical force against Malik by striking his nose area with punches.
As a result, the victim suffered a displaced fracture of the nasal bone, leftward deformation of the nasal area, respiratory disruption, and injuries accompanied by swelling.
Thus, the actions of the accused are evaluated both as intentional causing of slight bodily harm and as hooliganism that grossly violates public order, openly disrespects society, and is accompanied by the use of force. (Pravda.az)