Zelenski Trampla nəyi danışdı?
Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski amerikalı həmkarı Donald Tramp ilə “Patriot” zenit-raket kompleksləri (ZRK) üçün tutucu raketlərin istehsalını müzakirə etdiyini bəyan edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə məlumat Ukrayna dövlət başçısının rəsmi teleqram kanalında paylaşılıb.
“Prezident Tramp ilə “Patriot” sistemləri üçün raket-tutucuların istehsalı lisenziyalarını və kömək edə biləcək bəzi digər ideyaları müzakirə etdik”, – deyə Zelenski qeyd edib.
O, həmçinin tərəflərin diplomatik prosesin aktivləşdirilməsini nəzərdən keçirdiklərini bildirib. Ukrayna lideri gələcək qarşılıqlı fəaliyyətin detallarının razılaşdırılacağını vurğulayıb və Trampla keçirilən görüşü “yaxşı” adlandırıb.
Xatırladaq ki, bir qədər əvvəl Zelenski və Tramp arasında danışıqların başa çatdığı barədə xəbər verilmişdi. Ukrayna mediasının məlumatına görə, görüş təxminən bir saat davam edib.

Что обсуждали Зеленский и Трамп?
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что обсудил с американским коллегой Дональдом Трампом производство противоракет для зенитно-ракетных комплексов (ЗРК) «Пэтриот».
Как сообщает Medianews.az, эта информация была опубликована в официальном телеграм-канале главы украинского государства.
«Мы обсуждали с президентом Трампом лицензии на производство противоракет для систем «Пэтриот» и некоторые другие идеи, которые могут помочь», – отметил Зеленский.
Он также отметил, что стороны рассматривают возможность активизации дипломатического процесса. Глава Украины подчеркнул, что детали будущего взаимодействия будут согласованы и назвал встречу с Трампом «хорошей».
Напомним, что немного ранее сообщалось о завершении переговоров между Зеленским и Трампом. По данным украинских СМИ, встреча длилась около часа.