Ermənistan Mərkəzi Seçki Komissiyası konstitusiyaya dəyişikliklərlə bağlı referendum keçirilməsi üzrə vətəndaş təşəbbüsünü təsdiqləyib.
Lakin söhbət Azərbaycanla sülh sazişinin irəlilədilməsi üçün əsas qanuna düzəliş etməyi nəzərdə tutan hökumət variantından getmir.
Referendum layihəsinin təşəbbüskarı ölkə parlamentinin yeni tərkibində təmsil olunmayan Avrasiya Alyansıdır.
Təşəbbüsün məqsədi artıq imzalanmış sənədlərə zidd olan beynəlxalq sazişlərin imzalanmasına qoyulan qadağanı konstitusiyada təsbit etməkdir. Faktiki olaraq Ermənistanın Avrasiya İqtisadi İttifaqına üzvlüyünün qorunması, özü də artıq konstitusion əsasda saxlanılması təklif olunur.
Son bir neçə ayda “İrəvanın iki inteqrasiya stulunda oturması” mövzusu, yəqin ki, həm siyasi, həm də ekspert səviyyəsində ən çox müzakirə olunan məsələlərdən biri olub.
Ermənistanda keçirilən parlament seçkiləri bu müzakirəyə xüsusi kəskinlik verib. Həmin seçkilərdə təkcə daxili siyasət problemləri deyil, xarici siyasət seçimi də ümumi diqqət mərkəzində olub.
Məhz həmin dövrdə İrəvan üçün optimal kursun seçilməsi ilə bağlı mümkün referendum mövzusu da gündəmə gətirilib.
Astanada keçirilən Avrasiya İqtisadi İttifaqı sammitində bu inteqrasiya birliyinin dörd üzv dövlətinin - Rusiya, Belarus, Qazaxıstan və Qırğızıstanın liderləri erməni tərəfdaşlarını prioritetlərini mümkün qədər qısa müddətdə müəyyənləşdirməyə çağırıblar.
Onların birgə bəyanatında belə qiymətləndirmə səslənib: “Ermənistan Respublikasında Avropa İttifaqına qoşulmaq və ya Avrasiya İqtisadi İttifaqının tərkibində qalmaq məsələsi üzrə ümumxalq referendumunun keçirilməsinin zəruriliyi barədə mövqeyi bölüşürük”.
Bundan daha əvvəl, 2026-cı il aprelin 1-də keçirilən görüş zamanı Rusiya prezidenti Vladimir Putin də Nikol Paşinyandan eyni addımı tələb etmişdi.
Seçkilər başa çatdı. Lakin Ermənistan hakimiyyəti mövqeyini müəyyənləşdirməyə tələsmədi.
Digər siyasətçilər təşəbbüsü ələ keçirməyə çalışdılar. Ermənistan Milli Assambleyasının beşinci, altıncı və yeddinci çağırışlarında deputat olmuş Tiqran Urixanyan bu layihənin “səsi”nə çevrildi.
İndi referendumun baş tutması üçün təşəbbüs qrupu ən azı 200 min imza toplamalıdır. İmza toplama kampaniyası avqustun 3-də başlayacaq.
Görünür, Ermənistan hökumətinin tənqidçiləri bu layihənin hakimiyyətin mövqeyini sarsıda biləcəyini düşünürlər. Lakin hər şey o qədər də sadə deyil.
Tiqran Urixanyan ölkədə ən tanınmış simalardan biri deyil. Onun keçmişdə Çiçəklənən Ermənistan Partiyasının lideri Qagik Sarukyanla sıx əlaqələri təşəbbüsün uğurla irəlilədilməsi üçün ciddi problemlər yaradır.
Məşhur inzibati resurs isə hələlik müxalifətin deyil, hakimiyyətin əlindədir.
İmza toplama kampaniyasının uğursuzluğunun hakim partiya tərəfindən “Avrasiya layihəsi”nin iflasının sübutu kimi istifadə edilməsi riski də var. İctimai rəylə manipulyasiya etmək üçün hakimiyyətin imkanları qat-qat çoxdur.

The Central Election Commission of Armenia has approved a citizens' initiative to hold a referendum on amendments to the constitution.
However, this is not about the government’s version, which envisages amending the fundamental law to advance a peace agreement with Azerbaijan.
The initiator of the referendum project is the Eurasian Alliance, which is not represented in the new composition of the country's parliament.
The aim of the initiative is to enshrine in the constitution the ban on signing international treaties that contradict previously signed documents. Essentially, it is proposed to constitutionally maintain Armenia’s membership in the Eurasian Economic Union.
In recent months, the topic of “Yerevan sitting on two integration chairs” has probably been one of the most discussed issues both at the political and expert levels.
The parliamentary elections held in Armenia have given this discussion a particular sharpness. In these elections, not only domestic political issues but also foreign policy choices have been the focus of general attention.
It was precisely during this period that the possible referendum topic on choosing the optimal course for Yerevan was brought to the agenda.
At the summit of the Eurasian Economic Union held in Astana, the leaders of the four member states of this integration union—Russia, Belarus, Kazakhstan, and Kyrgyzstan—called on their Armenian partners to determine their priorities as soon as possible.
Their joint statement included the assessment: “We share the view on the necessity of holding a nationwide referendum in the Republic of Armenia on the issue of joining the European Union or remaining within the Eurasian Economic Union.”
Earlier still, during a meeting on April 1, 2026, Russian President Vladimir Putin demanded the same step from Nikol Pashinyan.
The elections ended. However, the Armenian authorities did not rush to define their position.
Other politicians tried to take the initiative. Tigran Urikhanyan, who served as a deputy in the fifth, sixth, and seventh convocations of the National Assembly of Armenia, became the “voice” of this project.
Now, the initiative group must collect at least 200,000 signatures for the referendum to take place. The signature collection campaign will begin on August 3.
It seems the critics of the Armenian government believe this project could undermine the government’s position. However, everything is not so simple.
Tigran Urikhanyan is not one of the most well-known figures in the country. His close ties with Gagik Sarukyan, the leader of the blossomed Armenia Party in the past, create serious problems for the successful advancement of the initiative.
The famous administrative resource is still in the hands of the authorities, not the opposition.
There is also a risk that the failure of the signature collection campaign could be used by the ruling party as proof of the “Eurasian project’s” collapse. The authorities have far greater capabilities to manipulate public opinion.