Səhər şampanı dəbi təhlükə yaradır -
Sosial şəbəkələrdə səhər yeməyində bir qədəh şampan içmək son illər "ideal həyat tərzi"nin simvollarından birinə çevrilib. Lakin mütəxəssislər xəbərdarlıq edirlər ki, bu vərdiş zamanla alkoqol asılılığının başlanğıcına çevrilə bilər.
Bu barədə "Qazeta.ru"ya həkimi, psixiatr-narkoloq Marina Alekseyeva danışıb.
Onun sözlərinə görə, istirahət zamanı bir dəfə səhər şampan içmək asılılıq demək deyil. Həkimi narahat edən əsas məqam isə alkoqolun günə yaxşı başlamağın ayrılmaz hissəsinə çevrilməsidir.
Mütəxəssis bildirib ki, sosial şəbəkələr alkoqolu sadəcə göstərmir, onu adi və normal davranış kimi təqdim edir. İnsan hər gün estetik görüntülərdə alkoqol gördükcə, beyin bunu həyatın təbii hissəsi kimi qəbul etməyə başlayır.
Alekseyevanın fikrincə, əsas məsələ içkinin miqdarı deyil, onu içməyin səbəbidir: "Özünüzdən soruşun: Mən niyə indi içmək istəyirəm? Cavab "bayramdır"dırsa, bu başqa məsələdir. Amma məqsəd rahatlamaq, narahatlığı azaltmaq və ya səhəri daha xoş etməkdirsə, artıq bu, xəbərdarlıq siqnalıdır".
Həkim vurğulayıb ki, alkoqol emosional dəstəyə çevrildikdə yeni davranış modeli formalaşır. Beyin isə xoş hisslər yaradan sadə üsulları tez yadda saxlayır və zaman keçdikcə özünü yaxşı hiss etmək üçün avtomatik olaraq alkoqolu "təklif edir".
Onun sözlərinə görə, alkoqol asılılığı adətən ağır içki məclisləri ilə başlamır. Əvvəlcə içki yalnız məzuniyyətdə, sonra həftəsonları, daha sonra isə adi səhər yeməklərinin ayrılmaz hissəsinə çevrilə bilər.
Marina Alekseyeva ən təhlükəli düşüncənin "Bibcə qədəh içəcəm" fikrinin olduğunu deyib. Məhz bu yanaşma insanın alkoqolun həyatında getdikcə daha çox yer tutduğunu hiss etməsinə mane olur.
Mütəxəssis özünü yoxlamağın sadə yolunu da açıqlayıb: eyni vəziyyəti alkoqolsuz təsəvvür edin. Əgər bundan zövq almağa davam edirsinizsə, narahatlığa əsas yoxdur. Əks halda, əhvalınızın alkoqoldan asılı olub-olmadığını ciddi şəkildə qiymətləndirməyin vaxtı çatıb./publika.az

Drinking a glass of champagne for breakfast has become one of the symbols of the "ideal lifestyle" in recent years on social networks. However, experts warn that this habit may eventually turn into the beginning of alcohol addiction.
This was stated to "Gazeta.ru" by the doctor, psychiatrist-addictologist Marina Alekseyeva.
According to her, drinking champagne once during rest does not mean addiction. The main concern of the doctor is that alcohol becomes an inseparable part of starting the day well.
The specialist said that social networks not only show alcohol but present it as ordinary and normal behavior. As a person sees alcohol in aesthetic images every day, the brain begins to accept it as a natural part of life.
According to Alekseyeva, the main issue is not the amount of alcohol, but the reason for drinking it: "Ask yourself: Why do I want to drink now? If the answer is 'it's a celebration,' that is a different matter. But if the purpose is to relax, reduce anxiety, or make the morning more pleasant, then this is already a warning sign."
The doctor emphasized that when alcohol turns into emotional support, a new behavior model forms. The brain quickly memorizes simple methods that create pleasant feelings and over time automatically "suggests" alcohol to feel good.
According to her, alcohol addiction usually does not start with heavy drinking parties. At first, alcohol is consumed only on vacation, then on weekends, and later it can become an inseparable part of ordinary breakfasts.
Marina Alekseyeva said the most dangerous thought is "I will drink a cute glass." This approach prevents a person from noticing that alcohol is taking an increasingly larger place in their life.
The specialist also explained a simple way to check yourself: imagine the same situation without alcohol. If you continue to enjoy it, there is no cause for concern. Otherwise, it is time to seriously evaluate whether your mood depends on alcohol./publika.az