Dörd ay əvvələ kimi TƏBİB-in tabeliyində olan Sabirabad Rayonu Mərkəzi Xəstəxanasının direktoru işləmiş Həsən Hüseynov cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
Medianews.az-ın “Qafqazinfo”ya istinadən əldə etdiyi məlumata görə, eks-direktor külli miqdarda mənimsədə ittiham olunur.
Prokurorluqda aparılan istintaqla müəyyən edilib ki, direktor vəzifə səlahiyyətlərindən sui-istifadə edərək 186 min manatdan bir az artıq dövlət vəsaitini mənimsəyib.
H.Hüseynov həbs edilməyib, onun barəsində məhkəməsi başlayana qədər “başqa yerə getməmək haqda” qətimkan tədbiri seçilib. O, vurduğu ziyanın 20 min manatını geri ödəyib, qalan pulu ödəməsi üçün isə şərait yaradılıb.
Ziyan ödənilmədiyi halda H.Hüseynovu ittiham edildiyi külli miqdarda mənimsəmə maddəsi ilə 5 ildən 10 il qədər həbs gözləyir. Yaxın günlərdə məhkəmə başlayacaq.
Qeyd edək ki, Həsən Hüseynovun Dövlət Gömrük Komitəsinin (DGK) keçmiş sədri general-polkovnik Səfər Mehdiyevin bacanağı olduğu bildirilir. O, ötən il xəstəxanada qadın işçilərdən birini döyməsi iddiası ilə də gündəmə gəlmişdi.

Хасане Гусейнов, который до четырёх месяцев назад был директором Центральной больницы района Сабирабад, подчинявшейся ТӘБİБ, привлекён к уголовной ответственности.
По информации Medianews.az с ссылкой на «Qafqazinfo», бывший директор обвиняется в крупном хищении.
В ходе следствия в прокуратуре установлено, что директор, злоупотребляя служебными полномочиями, присвоил свыше 186 тысяч манатов государственных средств.
Х.Гусейнов не был арестован, в отношении него до начала суда избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Он вернул 20 тысяч манатов из причинённого ущерба, созданы условия для выплаты оставшейся суммы.
В случае невозмещения ущерба Х.Гусейнова ожидает лишение свободы сроком от 5 до 10 лет по статье о крупном присвоении, по которой он обвиняется. В ближайшие дни начнётся судебное разбирательство.
Стоит отметить, что Хасан Гусейнов считается родственником генерал-полковника Сафара Мехтиева, бывшего председателя Государственного таможенного комитета (ГТК). В прошлом году он также был в центре скандала по обвинению в избиении одной из женщин-сотрудниц больницы.