Uqandada Ebola epidemiyasının
Ölkənin səhiyyə naziri Kris Baryomunsinin sözlərinə görə, bu qərar daxili yoluxma halı olan sonuncu xəstənin iyunun 16-da evə buraxılmasından sonra başlayan 42 günlük müşahidə müddəti bitdiyi üçün qəbul edilib.
Ümumilikdə ölkədə 20 infeksiyaya yoluxma faktı təsdiqlənib. Onlardan 15-i qonşu Konqo Demokratik Respublikasından (KDR) gətirilib, daha beş nəfər isə birbaşa Uqandada virusa yoluxub. KDR vətəndaşı olan iki xəstə həyatını itirib, 18 nəfər isə sağalıb.
Eyni zamanda, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı (ÜST) iyulun 17-də bildirmişdi ki, Uqandada 42 günlük gücləndirilmiş epidemioloji nəzarət dövrü yalnız iyulun 16-da, kənardan gələn sonuncu xəstənin (KDR vətəndaşı) sağalaraq xəstəxanadan çıxmasından sonra başlayıb.
ÜST-ün qaydalarına əsasən, həmin müddət ərzində yeni yoluxma halı qeydə alınmazsa, epidemiya bitmiş hesab olunur./oxu.az

Ugandan officials have declared that the Ebola epidemic recorded in the country in May has ended.
According to the country's health minister, Chris Baryomunsi, this decision was made because the 42-day observation period, which started after the last patient with internal infection was discharged on June 16, has ended.
In total, 20 cases of infection have been confirmed in the country. Of these, 15 were brought from neighboring Democratic Republic of Congo (DRC), and five were infected directly in Uganda. Two patients who were DRC citizens died, and 18 recovered.
At the same time, the World Health Organization (WHO) stated on July 17 that the 42-day intensified epidemiological surveillance period in Uganda began only on July 16, after the last externally acquired patient (a DRC citizen) recovered and was discharged from the hospital.
According to WHO rules, if no new cases are recorded during this period, the epidemic is considered over./oxu.az