Yəhudi professor hökuməti qınadı:
Yerusəlim Strategiya və Təhlükəsizlik İnstitutunun (JISS) prezidenti, İsrail-Türkiyə münasibətləri üzrə ekspert, professor Əfraim İnbar İsrail hökumətinin qondarma “erməni soyqırımı”nı tanımasını uşaq hərəkəti, dayaz hesablamaya söykənən ciddi səhv kimi qiymətləndirib.
Medianews.az-ın məlumatına görə, professor Əfraim İnbar İsrailin “Kol Berama” radiosuna açıqlamasında deyib ki, hökumətin bu qərarı beynəlxalq aləmdə müttəfiqlərlə münasibətlərdə də İsrailə baha başa gələ bilər.
Professorun sözlərinə görə, “erməni soyqırımı”nı tanımaq qərarı Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğana cavab vermək cəhdindən doğur: “Amma bu qərar İsrailin həyati əhəmiyyət daşıyan maraqlarını risk altında qoyur. Xarici siyasət keçmişə qayıdıb kimisə cəzalandırmaq niyyəti üzərində deyil, bugünkü milli maraqlar üzərində qurulmalıdır”.
Netanyahu hökumətinin qərarının Türkiyədə İsrailə müsbət yanaşan dairələrə də mənfi təsir göstərəcəyini söyləyən Əfraim İnbar daha sonra vurğulayıb ki, ən böyük zərbə Türkiyəyə də yox, Azərbaycanla münasibətlərə dəyəcək.
Azərbaycanı İsrailin ən yaxın strateji tərəfdaşlarından biri kimi xarakterizə edən professor deyib: “Belə bir başağrısı bizim nəyimizə gərəkdir? Biz axı niyə azərbaycanlıları qəzəbləndirməliyik? Azərbaycan İsrailin ən mühüm strateji müttəfiqlərindən biridir. Eləcə Anadolu türklərini qıcıqlandırmaq naminə belə bir addım atmaq və bununla da Azərbaycan kimi strateji tərəfdaşa zərər vurmaq çox ciddi səhvdir”.
İyunun 28-də İsrail hökuməti xarici işlər naziri Gideon Saarın qondarma “erməni soyqırımı”nın tanınması üçün hazırladığı layihəni yekdilliklə qəbul edib. Layihə İsrail parlamentində - Knessetdə də təsdiqlənəcəyi halda “erməni soyqırımı” məsələsi İsrailin rəsmi dövlət siyasətinin bir hissəsinə çevrilə bilər.
İyunun 29-da Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyi İsrail hökumətinin qondarma “erməni soyqırımı” ilə bağlı qəbul etdiyi qərarın ciddi narahatlıq doğurduğunu açıqlayıb və hökuməti qərarı yenidən nəzərdən keçirməyə çağırıb.

The president of the Jerusalem Institute for Strategy and Security (JISS), expert on Israel-Turkey relations, Professor Efraim Inbar, has evaluated the Israeli government's recognition of the so-called "Armenian genocide" as a childish act, a serious mistake based on a shallow calculation.
According to Medianews.az, Professor Efraim Inbar said in an interview with Israel's "Kol Berama" radio that this decision by the government could also cost Israel dearly in its relations with allies in the international arena.
According to the professor, the decision to recognize the "Armenian genocide" stems from an attempt to respond to Turkish President Recep Tayyip Erdoğan: "But this decision puts Israel's vital interests at risk. Foreign policy should not be based on past intentions to punish someone but on today's national interests."
Saying that the decision of Netanyahu's government will negatively affect even those circles in Turkey that have a positive attitude towards Israel, Efraim Inbar later emphasized that the biggest blow will not be to Turkey but to relations with Azerbaijan.
Characterizing Azerbaijan as one of Israel's closest strategic partners, the professor said: "What do we need such a headache for? Why should we anger the Azerbaijanis? Azerbaijan is one of Israel's most important strategic allies. Taking such a step just to irritate the Anatolian Turks and thereby harming a strategic partner like Azerbaijan is a very serious mistake."
On June 28, the Israeli government unanimously approved a draft prepared by Foreign Minister Gideon Saar to recognize the so-called "Armenian genocide." If the draft is also ratified in the Israeli parliament—the Knesset—the issue of the "Armenian genocide" could become part of Israel's official state policy.
On June 29, the Ministry of Foreign Affairs of Azerbaijan stated that it was seriously concerned about the decision of the Israeli government regarding the so-called "Armenian genocide" and called on the government to reconsider the decision.