Avropada anomal isti hava dövrləri Arktikada istiləşmə ilə bağlıdır. Bu səbəbdən cənubdan gələn hava kütlələri kifayət qədər soyumağa macal tapmadan şimala doğru hərəkət edir.
Medianews.az oxu.az-a istinadən xəbər verir ki, bu italiyalı alimi Massimiliano Fatsini "RIA Novosti"yə açıqlamasında bildirib.
"Dəniz istiləşməni güclü şəkildə hiss edir, xüsusilə bu proses Arktikaya və şimal dənizlərinə təsir göstərir. Nəticədə okean, quru və atmosfer sistemində enerjinin miqdarı artır. Bunun nəticəsində subtropik hava kütlələri daha tez-tez uzaq şimala doğru irəliləyir", - deyə ekspert izah edib.
Mütəxəssəsin sözlərinə görə, bu proseslərin nəticəsi olaraq yay aylarında isti hava dalğaları daha tez-tez müşahidə olunur.
Qeyd edək ki, Avropa son illərin ən güclü isti hava dalğalarından birini yaşayır. Ən çox İspaniya, Portuqaliya, Fransa, İtaliya və Yunanıstan zərər çəkib. Apennin yarımadasında artıq üçüncü isti hava dalğası müşahidə edilir.
İtaliyada əvvəlki isti hava dalğasının pik həddi iyunun son günlərinə təsadüf edib. Həmin vaxt Səhiyyə Nazirliyi 27 böyük şəhərdən 25-də hava şəraiti ilə bağlı maksimum "qırmızı" təhlükə səviyyəsi elan edib.

In Europe, anomalous hot weather periods are related to warming in the Arctic. For this reason, air masses coming from the south move northward without having enough time to cool down sufficiently.
Medianews.az, referring to oxu.az, reports that this was stated by the Italian scientist Massimiliano Fatsini in an interview with "RIA Novosti".
"The sea strongly feels the warming, especially this process affects the Arctic and northern seas. As a result, the amount of energy in the ocean, land, and atmospheric system increases. Consequently, subtropical air masses advance northward more frequently," the expert explained.
According to the specialist, as a result of these processes, heat waves are observed more frequently during the summer months.
It should be noted that Europe is experiencing one of the strongest heat waves in recent years. Spain, Portugal, France, Italy, and Greece have suffered the most. The Apennine Peninsula is already experiencing its third heat wave.
In Italy, the peak of the previous heat wave coincided with the last days of June. At that time, the Ministry of Health declared the maximum "red" danger level related to weather conditions in 25 of the 27 major cities.