Suriyadan 7-si qadın və 9-u uşaq olmaqla, ümumilikdə 16 Azərbaycan vətəndaşı iyulun 18-19-da repatriasiyası edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
İlk növbədə repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib.
Xarici ölkələrdə böhran vəziyyəti ilə üzləşmiş Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul dövlət qurumlarından ibarət İşçi Qrupun üzvləri Suriyaya ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsi təmin olunub.
Daha sonra, Azərbaycanın Suriya və Türkiyəki səfirlikiləri, o cümlədən İstanbul şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlar Azərbaycana qayıdış şəhadətnamələri, habelə təyyarə biletləri ilə təmin edilib və ölkəyə gətiriliblər.
Repatriantların sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Bildirilib ki, Azərbaycan hökuməti tərəfindən xarici ölkələrin ərazisində silahlı münaqişənin qurbanına çevrilmiş Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyası üçün zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdiriləcək.

Из Сирии в Азербайджан было репатриировано 16 человек.
Из Сирии были репатриированы в общей сложности 16 граждан Азербайджана, из них 7 женщин и 9 детей, в период с 18 по 19 июля.
Как сообщает Medianews.az, об этом сообщило Министерство иностранных дел.
В первую очередь были установлены место пребывания, личность и гражданство Азербайджанской Республики репатриантов.
Члены Рабочей группы, состоящей из государственных органов, ответственных за репатриацию граждан Азербайджана, столкнувшихся с кризисной ситуацией за границей, были направлены в Сирию, обеспечив первичный медицинский и психологический осмотр репатриантов.
Далее, посольства Азербайджана в Сирии и Турции, включая Генеральное консульство в городе Стамбул, обеспечили соответствующую координацию, выдали гражданам свидетельства о возвращении в Азербайджан, а также билеты на самолет и доставили их в страну.
Планируется проведение соответствующих мероприятий по социальной реабилитации и реинтеграции репатриантов в общество.
Отмечается, что Правительство Азербайджана продолжит предпринимать необходимые меры для репатриации граждан Азербайджана, ставших жертвами вооруженных конфликтов на территории иностранных государств.