Suriyadan 7-si qadın və 9-u uşaq olmaqla, ümumilikdə 16 Azərbaycan vətəndaşı iyulun 18-19-da repatriasiyası edilib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyi məlumat yayıb.
İlk növbədə repatriantların yeri, şəxsiyyəti və Azərbaycan Respublikası vətəndaşlığına mənsubiyyəti müəyyən edilib.
Xarici ölkələrdə böhran vəziyyəti ilə üzləşmiş Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyasına məsul dövlət qurumlarından ibarət İşçi Qrupun üzvləri Suriyaya ezam edilib, repatriantların ilkin tibbi və psixoloji müayinəsi təmin olunub.
Daha sonra, Azərbaycanın Suriya və Türkiyəki səfirlikiləri, o cümlədən İstanbul şəhərindəki Baş Konsulluğu tərəfindən müvafiq əlaqələndirmə işi aparılmaqla vətəndaşlar Azərbaycana qayıdış şəhadətnamələri, habelə təyyarə biletləri ilə təmin edilib və ölkəyə gətiriliblər.
Repatriantların sosial reabilitasiyası və cəmiyyətə reinteqrasiyası istiqamətində müvafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Bildirilib ki, Azərbaycan hökuməti tərəfindən xarici ölkələrin ərazisində silahlı münaqişənin qurbanına çevrilmiş Azərbaycan vətəndaşlarının repatriasiyası üçün zəruri tədbirlərin görülməsi davam etdiriləcək.

16 people have been repatriated from Syria to Azerbaijan.
A total of 16 Azerbaijani citizens, including 7 women and 9 children, were repatriated from Syria on July 18-19.
Medianews.az reports that this was stated by the Ministry of Foreign Affairs.
First of all, the location, identity, and Azerbaijani citizenship of the repatriates were determined.
Members of the Working Group, composed of state agencies responsible for the repatriation of Azerbaijani citizens facing crisis situations in foreign countries, were dispatched to Syria, and the initial medical and psychological examinations of the repatriates were ensured.
Subsequently, the Azerbaijani embassies in Syria and Turkey, including the Consulate General in Istanbul, carried out the necessary coordination work, provided citizens with certificates of return to Azerbaijan and plane tickets, and brought them to the country.
Relevant measures are planned to be implemented regarding the social rehabilitation and reintegration of the repatriates into society.
It was stated that the Azerbaijani government will continue to take the necessary measures for the repatriation of Azerbaijani citizens who have become victims of armed conflict on the territory of foreign countries.