Sosial şəbəkələrdə kompensasiyaya dair yayılan məlumatlar saxtadır -
Sosial şəbəkə və müxtəlif mesajlaşma platformalarında özəlləşdirmə çekləri ilə bağlı guya kompensasiya ödənilməsi, qeydiyyatın aparılması və bunun üçün müəyyən mobil nömrələrlə əlaqə saxlanılmasının zəruriliyi barədə həqiqətə uyğun olmayan məlumatlar yayılmaqdadır.
Medianews.az -ın məlumatına görə, Daxili İşlər Nazirliyi (DİN) və Medianın İnkişafı Agentliyinin (MEDİA) birgə məlumatında bildirilib ki, qeyd olunan məlumatlar həqiqəti əks etdirmir və vətəndaşlarda çaşqınlıq yaratmağa yönəlib.
Bildirilib ki, vətəndaşlar bu cür saxta elanlara etibar etməsinlər:
"Naməlum telefon nömrələri ilə əlaqə saxlamasınlar, bank kartı rekvizitlərini, şəxsiyyət vəsiqəsi məlumatlarını, SMS-lə göndərilən təsdiq kodlarını və digər şəxsi-maliyyə məlumatlarını heç bir halda qarşı tərəfə təqdim etməsinlər, eləcə də hər hansı ödəniş həyata keçirməsinlər. Hazırda həmin saxta məlumatlarla bağlı araşdırmalar aparılır".

В социальных сетях и различных платформах обмена сообщениями распространяется недостоверная информация о якобы выплате компенсаций за чеки на персонализацию, необходимости регистрации и связи по определенным мобильным номерам для этого.
По информации Medianews.az, в совместном заявлении Министерства внутренних дел (МВД) и Агентства развития медиа (MEDIA) сообщается, что указанные сведения не соответствуют действительности и направлены на создание путаницы среди граждан.
Отмечается, что гражданам не следует доверять таким ложным объявлениям:
«Не следует связываться с неизвестными телефонными номерами, ни при каких обстоятельствах не предоставлять оппоненту реквизиты банковских карт, данные удостоверения личности, коды подтверждения, отправленные по SMS, и другую личную или финансовую информацию, а также не совершать никаких платежей. В настоящее время ведется расследование по указанным ложным сообщениям».