Şamaxıda torpaq sürüşməsi yolları yararsız hala salıb: Sürücülər çıxılmaz vəziyyətdə -
Şamaxıda son günlər müşahidə olunan intensiv yağışlar və sel suları Qonaqkənd avtomobil yolunda ciddi fəsadlara yol açıb. Yolun iki müxtəlif nöqtəsində torpaq sürüşməsi aktivləşib, nəticədə asfalt örtüyü tamamilə dağılıb.
Sürüşmə nəticəsində yolun bir hissəsi uçaraq yararsız hala düşüb. İndi sürücülər hərəkət üçün alternativ və təhlükəli yollardan istifadə etməyə məcbur qalıblar. Kənd sakinləri və sürücülər vəziyyətin günbəgün daha da pisləşdiyini bildirirlər.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Baku TV-nin videomaterialında bəhs olunur.
"Qazancımızı ailəmizə xərcləyək, ya maşının ehtiyat hissələrinə verək - bilmirik. Yolların bərbad vəziyyəti səbəbindən həm vaxt itiririk, həm də maddi ziyanla üzləşirik. Xəstələrimizi vaxtında xəstəxanaya çatdırmaq belə çətinləşib", - deyə yerli sakinlər şikayətləniblər.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin (AAYDA) 19 nömrəli Yol İstismar İdarəsindən bildirilib ki, əraziyə mütəxəssislər tərəfindən baxış keçirilib və qüsur aktı tərtib edilib.
Hazırda yolun tam bərpası üçün vəsaitin ayrılması gözlənilir. Bununla belə, Agentlik əməkdaşları ərazini nəzarətdə saxlayır, təmir-bərpa işləri mütəmadi olaraq aparılır. Qurumdan yolun hazırda istifadəyə yararlı vəziyyətdə olduğu da vurğulanıb.

В Шамахы оползень сделал дороги непригодными: Водители оказались в безвыходном положении -
В Шамахе интенсивные дожди и паводковые воды последних дней вызвали серьезные повреждения на автомобильной дороге Гонагкенд. В двух разных местах на дороге активизировалось оползание почвы, в результате чего асфальтовое покрытие полностью разрушилось.
В результате оползания часть дороги обрушилась и стала непригодной для использования. Теперь водители вынуждены использовать альтернативные и опасные маршруты. Жители сел и водители сообщают, что ситуация с каждым днем ухудшается.
"Мы не знаем, тратить ли наши заработки на семью или на запасные части для автомобиля. Из-за ужасного состояния дорог мы теряем время и сталкиваемся с материальными убытками. Даже вовремя доставить больных в больницу стало сложно", — жалуются местные жители.
По данному вопросу в Государственном агентстве автомобильных дорог Азербайджана (ГАОАД) в Управлении эксплуатации дорог №19 сообщили, что специалисты осмотрели территорию и составили акт дефекта.
В настоящее время ожидается выделение средств на полное восстановление дороги. Тем не менее сотрудники агентства контролируют территорию, регулярно выполняются ремонтно-восстановительные работы. Из ведомства также подчеркнули, что дорога сейчас находится в пригодном для использования состоянии.