Şamaxıda torpaq sürüşməsi yolları yararsız hala salıb: Sürücülər çıxılmaz vəziyyətdə -
Şamaxıda son günlər müşahidə olunan intensiv yağışlar və sel suları Qonaqkənd avtomobil yolunda ciddi fəsadlara yol açıb. Yolun iki müxtəlif nöqtəsində torpaq sürüşməsi aktivləşib, nəticədə asfalt örtüyü tamamilə dağılıb.
Sürüşmə nəticəsində yolun bir hissəsi uçaraq yararsız hala düşüb. İndi sürücülər hərəkət üçün alternativ və təhlükəli yollardan istifadə etməyə məcbur qalıblar. Kənd sakinləri və sürücülər vəziyyətin günbəgün daha da pisləşdiyini bildirirlər.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə Baku TV-nin videomaterialında bəhs olunur.
"Qazancımızı ailəmizə xərcləyək, ya maşının ehtiyat hissələrinə verək - bilmirik. Yolların bərbad vəziyyəti səbəbindən həm vaxt itiririk, həm də maddi ziyanla üzləşirik. Xəstələrimizi vaxtında xəstəxanaya çatdırmaq belə çətinləşib", - deyə yerli sakinlər şikayətləniblər.
Məsələ ilə bağlı Azərbaycan Avtomobil Yolları Dövlət Agentliyinin (AAYDA) 19 nömrəli Yol İstismar İdarəsindən bildirilib ki, əraziyə mütəxəssislər tərəfindən baxış keçirilib və qüsur aktı tərtib edilib.
Hazırda yolun tam bərpası üçün vəsaitin ayrılması gözlənilir. Bununla belə, Agentlik əməkdaşları ərazini nəzarətdə saxlayır, təmir-bərpa işləri mütəmadi olaraq aparılır. Qurumdan yolun hazırda istifadəyə yararlı vəziyyətdə olduğu da vurğulanıb.

In Shamakhi, landslides have rendered the roads unusable: Drivers are in a deadlock -
The intense rains and floodwaters observed in recent days in Shamakhi have caused serious damage on the Gonaqkend automobile road. Landslides have been activated at two different points on the road, resulting in the complete destruction of the asphalt surface.
As a result of the landslide, a part of the road has collapsed and become unusable. Now drivers are forced to use alternative and dangerous routes for travel. Villagers and drivers report that the situation is worsening day by day.
Medianews.az reports that this was mentioned in the video material of Baku TV.
"We don't know whether to spend our earnings on our families or on car spare parts. Due to the poor condition of the roads, we lose both time and face financial losses. Even getting our patients to the hospital on time has become difficult," local residents complained.
Regarding the issue, it was reported by the 19th Road Maintenance Directorate of the Azerbaijan State Agency of Automobile Roads (ASAAR) that specialists have inspected the area and a defect report has been drawn up.
Currently, funds are awaited for the complete restoration of the road. Nevertheless, Agency personnel monitor the area and repair and restoration work is carried out regularly. It was also emphasized by the agency that the road is currently in a usable condition.