Türkiyə XİN: İsrailin "Əl-Əqsa" məscidinə hücumunu qınayırıq
"İsrailli bir nazirin təhlükəsizlik qüvvələrinin mühafizəsi altında Əl-Əqsa məscidinə təşkil etdiyi basqını ən qəti şəkildə qınayırıq", - bəyanatda bildirilib və qeyd olunub ki, Qüdsdəki müqəddəs məkanların tarixi və hüquqi statusunu pozmaq qanuna ziddir.
Türkiyə XİN-dən bildirilib ki, təxribat xarakterli hərəkətlərin qarşısının alınmasının beynəlxalq ictimaiyyətin ortaq məsuliyyətidir.
Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin rəhbəri Burhanettin Duran da "X" sosial şəbəkə hesabında İsrailin bu məscidə hücumunu qınayıb:

Министерство иностранных дел Турции (МИД) осудило нападение Израиля на мечеть "Аль-Акса".
"Мы решительно осуждаем рейд израильского министра под охраной сил безопасности на мечеть Аль-Акса", - говорится в заявлении, где также отмечается, что нарушение исторического и правового статуса священных мест в Иерусалиме является незаконным.
В МИД Турции заявили, что предотвращение провокационных действий является общей ответственностью международного сообщества.
Глава Управления коммуникаций Администрации президента Турции Бурханеттин Дуран также осудил нападение Израиля на эту мечеть в своей учетной записи в социальной сети "X":