Türkiyə XİN: İsrailin "Əl-Əqsa" məscidinə hücumunu qınayırıq
"İsrailli bir nazirin təhlükəsizlik qüvvələrinin mühafizəsi altında Əl-Əqsa məscidinə təşkil etdiyi basqını ən qəti şəkildə qınayırıq", - bəyanatda bildirilib və qeyd olunub ki, Qüdsdəki müqəddəs məkanların tarixi və hüquqi statusunu pozmaq qanuna ziddir.
Türkiyə XİN-dən bildirilib ki, təxribat xarakterli hərəkətlərin qarşısının alınmasının beynəlxalq ictimaiyyətin ortaq məsuliyyətidir.
Türkiyə Prezidenti Administrasiyasının Kommunikasiya İdarəsinin rəhbəri Burhanettin Duran da "X" sosial şəbəkə hesabında İsrailin bu məscidə hücumunu qınayıb:

The Ministry of Foreign Affairs (MFA) of Turkey condemned Israel's attack on the "Al-Aqsa" mosque.
"We strongly condemn the raid on the Al-Aqsa mosque carried out by an Israeli minister under the protection of security forces," the statement said, noting that violating the historical and legal status of the sacred sites in Jerusalem is against the law.
It was stated by Turkey's MFA that preventing provocative actions is a shared responsibility of the international community.
Burhanettin Duran, head of the Communication Department of the Turkish Presidential Administration, also condemned Israel's attack on this mosque on the social media platform "X":