Fövqəladə Hallar Nazirliyinin “112” qaynar telefon xəttinə paytaxtın Binəqədi rayonu, İlham Hacıyev küçəsində yerləşən çoxmərtəbəli yaşayış binasında yanğın baş verməsi barədə məlumat daxil olub.
Medianews.az xəbər verir ki, məlumatla əlaqədar dərhal əraziyə FHN-in Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin qüvvələri cəlb olunub.
Yanğınsöndürənlərin çevik müdaxiləsi sayəsində onaltımərtəbəli yaşayış binasının elektrik şaxtasında baş vermiş yanğın genişlənməsinə, o cümlədən mənzillərə yayılmasına imkan verilmədən qısa müddətdə söndürülüb.

A report was received on the Ministry of Emergency Situations' “112” hotline about a fire breaking out in a multi-story residential building located on Ilham Hajiyev Street in the Binagadi district of the capital.
According to Medianews.az, following the report, forces from the State Fire Protection Service of the Ministry of Emergency Situations were immediately deployed to the area.
Thanks to the prompt intervention of the firefighters, the fire that started in the electrical shaft of the sixteen-story residential building was extinguished in a short time without allowing it to spread, including to the apartments.