Aİ Rusiyaya bu məhdudiyyətləri tətbiq edəcək
Avropa İttifaqı (Aİ) 21-ci sanksiya paketi çərçivəsində Rusiyanın metallurgiya və qızıl hasilatı sektorlarına qarşı məhdudiyyətləri genişləndirib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə TASS agentliyi Avropa Şurasının bəyanatına istinadən məlumat yayıb.
Bu yeni paket son dövrlərdə qəbul edilən bu tipli ən genişmiqyaslı sanksiya paketidir. Aİ Avropa şirkətlərinin Rusiyanın iki limanı və dörd hava limanı ilə əməliyyatlar aparmasını qadağan edən tədbirləri də paketə daxil edib.
Həmçinin 170 təşkilat və 48 fiziki şəxsə qarşı məhdudiyyətlər tətbiq edilib; eyni zamanda, Rusiyadakı 94 bank və 33 iri maliyyə qurumunun aktivləri dondurulub və onlara vəsait ayrılması qadağan olunub. Üçüncü ölkələrin şirkətləri tərəfindən göstərilən kripto-aktiv xidmətləri isə tamamilə qadağan edilib.

Европейский союз (ЕС) в рамках 21-го пакета санкций расширил ограничения против российского металлургического и золотодобывающего секторов.
По информации Medianews.az, об этом сообщает агентство ТАСС со ссылкой на заявление Совета Европы.
Этот новый пакет является самым масштабным среди недавних подобных санкций. ЕС включил в пакет меры, запрещающие европейским компаниям осуществлять операции с двумя российскими портами и четырьмя аэропортами.
Кроме того, введены ограничения в отношении 170 организаций и 48 физических лиц; одновременно заморожены активы 94 банков и 33 крупных финансовых учреждений в России, и им запрещено выделение средств. Услуги с криптоактивами, предоставляемые компаниями третьих стран, полностью запрещены.