Yarım ildə hərəkətdə olan sərnişin qatarlarına 21 dəfə
Bu ilin yanvar-iyun aylarında "Azərbaycan Dəmir Yolları" QSC-yə (ADY) məxsus hərəkətdə olan sərnişin qatarlarına 21 dəfə daş atılması halı qeydə alınıb.
Medianews.az -a bu barədə ADY-yə istinadən xəbər verir.
Məlumata görə, baş verən hadisələr nəticəsində qatarlara maddi ziyan dəyib, sərnişinlərin və qatar heyətinin təhlükəsizliyi ciddi təhdid altında qalıb. Bu kimi qanunazidd əməlləri həyata keçirən şəxslər hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən aşkar edilərək qanunvericiliyə müvafiq qaydada məsuliyyətə cəlb olunur.
"Yetkinlik yaşına çatmayanların bu cür hərəkətlər törətdiyi hallarda isə onların valideynləri və ya qanuni nümayəndələri qanunvericilikdə müəyyən edilmiş məsuliyyəti daşıyırlar", - QSC bildirir.
ADY valideynlərə müraciət edərək xahiş edir ki, övladlarını bu cür təhlükəli hərəkətlərdən uzaq tutsunlar və onlarla dəmir yolu ətrafında təhlükəsiz davranış qaydaları barədə maarifləndirici söhbətlər aparsınlar.

In the period from January to June of this year, there have been 21 incidents of stones being thrown at passenger trains operated by "Azerbaijan Railways" CJSC (ADY).
Medianews.az reports this citing ADY.
According to the information, these incidents have caused material damage to the trains, and the safety of passengers and train crew has been seriously threatened. Individuals committing such illegal acts are detected by law enforcement agencies and held accountable in accordance with the legislation.
"In cases where minors commit such actions, their parents or legal representatives bear responsibility as determined by the legislation," the CJSC states.
ADY appeals to parents, asking them to keep their children away from such dangerous actions and to have educational conversations with them regarding safe behavior rules around the railway.