Bayramov Putinin köməkçisini qəbul etdi
Azərbaycan xarici işlər naziri Ceyhun Bayramov Rusiya Prezidentinin köməkçisi, Prezidentin iqlim məsələləri üzrə xüsusi nümayəndəsi Ruslan Edelgeriyevi qəbul edib.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə XİN məlumat yayıb.
Bildirilib ki, görüş zamanı, Azərbaycan ilə Rusiya arasında iqlim dəyişikliyi ilə mübarizə sahəsində əməkdaşlıq, COP məsələləri, habelə qarşılıqlı maraq doğuran regional və beynəlxalq mövzular müzakirə olunub.
Nazir Ceyhun Bayramov COP-29 Sədrliyi çərçivəsində Azərbaycanın qazandığı təcrübə və əldə etdiyi nəticələr, ölkəmizin COP-31-in Sədrliyini həyata keçirəcək Avstraliya və ev sahibi Türkiyə ilə sıx əməkdaşlığı barədə məlumat verib.
Görüşdə Xəzər dənizi üzrə ikitərəfli əməkdaşlıq məsələlərinə də toxunulub. Bu çərçivədə Xəzər dənizi ilə bağlı yaradılmış ikitərəfli İşçi Qrupunun fəaliyyətinin intensivləşdirilməsinin əhəmiyyəti vurğulanıb.
Xəzər dənizinin su ehtiyatlarının və unikal ekosisteminin qorunmasının vacibliyi qeyd edilərək, bu istiqamətdə, o cümlədən kənd təsərrüfatı sahəsində innovativ texnologiyaların tətbiqi və birgə layihələrin həyata keçirilməsinin əhəmiyyəti diqqətə çatdırılıb.
Görüş zamanı həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər ikitərəfli məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов принял помощника Президента России, специального представителя Президента по климатическим вопросам Руслана Эдельгериева.
Как сообщает Medianews.az, об этом сообщил МИД.
Указано, что во время встречи обсуждалось сотрудничество между Азербайджаном и Россией в области борьбы с изменением климата, вопросы COP, а также региональные и международные темы, представляющие взаимный интерес.
Министр Джейхун Байрамов проинформировал о полученном Азербайджаном опыте и достигнутых результатах в рамках председательства в COP-29, а также о тесном сотрудничестве страны с Австралией, которая будет председательствовать в COP-31, и принимающей страной Турцией.
На встрече также были затронуты вопросы двустороннего сотрудничества по Каспийскому морю. В этом контексте было подчеркнуто значение активизации работы созданной по Каспийскому морю двусторонней Рабочей группы.
Была отмечена важность сохранения водных ресурсов и уникальной экосистемы Каспийского моря, а также подчеркнута значимость применения инновационных технологий в сельском хозяйстве и реализации совместных проектов в этом направлении.
Во время встречи также состоялся обмен мнениями по другим двусторонним вопросам, представляющим взаимный интерес.