Ramiz Mehdiyev, Əli Kərimli və digərlərini nə gözləyir?
Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev, administrasiyanın sabiq əməkdaşı Eldar Əmirov, AXCP sədri Əli Kərimli və onun müşaviri Məmməd İbrahim barəsində seçilmiş qətimkan tədbirlərinin müddəti bu ay başa çatır.
Medianews.az bildirir ki, qətimkan tədbirləri Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin 2025-ci ilin oktyabrında başladığı cinayət işinin istintaqı çərçivəsində seçilib.
Hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdində, dövlətə xəyanətdə və cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırmaqda ittiham olunan Ramiz Mehdiyev 2025-ci ilin oktyabrında ev dustaqlığına alınıb.
Noyabr ayında isə əvvəlcə Eldar Əmirov, daha sonra Əli Kərimli və Məmməd İbrahim tutulub. Onların barəsində həbs qətimkan tədbirləri seçilib.
Əli Kərimli və Məmməd İbrahim hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdində, Eldar Əmirov həmçinin hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdinə kömək göstərməkdə təqsirləndirilir. Hər üç şəxs DTX-nin istintaq təcridxanasında saxlanır.
2026-cı ilin fevralında həm Ramiz Mehdiyevin ev dustaqlığı, həm də Əli Kərimli,  Məmməd İbrahim və Eldar Əmirov barəsində seçilmiş həbsin müddəti iyunun 14-dək uzadılıb.
İstintaq müddətinin artırılıb-artırılmayacağı hələ bilinmir.
Müddətin uzadılması üçün istintaq orqanının məhkəməyə müraciət ünvanlaması, məhkəmənin həmin təqdimata, yaxud təqdimatlara baxaraq yeni qərar qəbul etməsi lazımdır.
İstintaq orqanı müddətin uzadılmasına ehtiyac duymadığı halda isə ibtidai istintaqın başa çatması və işin məhkəməyə təqdim olunması barədə qərar qəbul etməlidir.
Beləliklə, istənilən halda bu ay Ramiz Mehdiyev, Əli Kərimli, Məmməd İbrahim və Eldar Əmirov barəsində qərar qəbul olunmalıdır.
DTX bu iş üzrə baş nazirin sabiq birinci müavini Abbas Abbasova, AXCP funksioneri Fuad Qəhrəmanlıya və jurnalist Qənimət Zahidə də ittiham elan edib. Onların hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdində təqsirləndirildiyi, xaricdə istintaqdan gizləndikləri üçün axtarışa verildiyi, barələrində məhkəmə qərarı ilə qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçildiyi açıqlanıb.
Azərbaycanın Cinayət-Prosessual Məcəlləsinə görə, xüsusilə ağır cinayətlər üzrə ibtidai istintaq cinayət işinin başlanmasından ən geci 4 ay keçdikdən sonra başa çatmalıdır. Bu müddət 4 aydan çox olmayan müddətə uzadıla bilər.
Cinayət işinin xüsusi mürəkkəbliyi ilə əlaqədar daha 5 aydan çox olmayan müddətə, müstəsna mürəkkəbliyi ilə daha 6 aydan çox olmayan müddətə uzadılma mümkündür. Ümumi istintaq müddəti 19 ayı aşa bilməz.

Сроки мер пресечения для бывшего руководителя Администрации Президента Рамиза Мехтиева, бывшего сотрудника администрации Элдара Амирова, председателя АПС Али Керимли и его советника Мамеда Ибрагима истекают в этом месяце.
Medianews.az сообщает, что меры пресечения были избраны в рамках расследования уголовного дела, начатого Службой государственной безопасности в октябре 2025 года.
Рамиз Мехтиев, обвиняемый в попытке насильственного захвата власти, государственной измене и легализации значительного имущества, приобретенного преступным путем, с октября 2025 года находится под домашним арестом.
В ноябре сначала был задержан Элдар Амиров, а затем Али Керимли и Мамед Ибрагим. В отношении них были избраны меры пресечения в виде ареста.
Али Керимли и Мамед Ибрагим обвиняются в попытке насильственного захвата власти, а Элдар Амиров также в содействии в попытке насильственного захвата власти. Все трое содержатся в следственном изоляторе СГБ.
В феврале 2026 года сроки домашнего ареста Рамиза Мехтиева, а также ареста Али Керимли, Мамеда Ибрагима и Элдара Амирова были продлены до 14 июня.
Пока неизвестно, будет ли продлен срок расследования.
Для продления срока следственный орган должен подать суду ходатайство, а суд, рассмотрев это ходатайство или ходатайства, должен принять новое решение.
Если следственный орган не сочтет необходимым продлевать срок, то должно быть принято решение о завершении предварительного расследования и направлении дела в суд.
Таким образом, в любом случае в этом месяце по делу Рамиза Мехтиева, Али Керимли, Мамеда Ибрагима и Элдара Амирова должно быть принято решение.
СГБ также предъявила обвинения бывшему первому заместителю премьер-министра Аббасу Аббасову, функционеру АПС Фуаду Гахраманлы и журналисту Ганимету Захиду в рамках этого дела. Сообщается, что они обвиняются в попытке насильственного захвата власти, находятся в розыске за уклонение от следствия за границей, в отношении них судом принято решение о заочном аресте.
Согласно Уголовно-процессуальному кодексу Азербайджана, предварительное расследование по особо тяжким преступлениям должно быть завершено не позднее чем через 4 месяца после возбуждения уголовного дела. Этот срок может быть продлен на период не более 4 месяцев.
В связи с особой сложностью уголовного дела возможно продление срока еще не более чем на 5 месяцев, а в случае исключительной сложности — еще не более чем на 6 месяцев. Общий срок предварительного расследования не может превышать 19 месяцев.