Ramiz Mehdiyev, Əli Kərimli və digərlərini nə gözləyir?
Prezident Administrasiyasının sabiq rəhbəri Ramiz Mehdiyev, administrasiyanın sabiq əməkdaşı Eldar Əmirov, AXCP sədri Əli Kərimli və onun müşaviri Məmməd İbrahim barəsində seçilmiş qətimkan tədbirlərinin müddəti bu ay başa çatır.
Medianews.az bildirir ki, qətimkan tədbirləri Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin 2025-ci ilin oktyabrında başladığı cinayət işinin istintaqı çərçivəsində seçilib.
Hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdində, dövlətə xəyanətdə və cinayət yolu ilə əldə edilmiş xeyli miqdarda əmlakı leqallaşdırmaqda ittiham olunan Ramiz Mehdiyev 2025-ci ilin oktyabrında ev dustaqlığına alınıb.
Noyabr ayında isə əvvəlcə Eldar Əmirov, daha sonra Əli Kərimli və Məmməd İbrahim tutulub. Onların barəsində həbs qətimkan tədbirləri seçilib.
Əli Kərimli və Məmməd İbrahim hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdində, Eldar Əmirov həmçinin hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdinə kömək göstərməkdə təqsirləndirilir. Hər üç şəxs DTX-nin istintaq təcridxanasında saxlanır.
2026-cı ilin fevralında həm Ramiz Mehdiyevin ev dustaqlığı, həm də Əli Kərimli,  Məmməd İbrahim və Eldar Əmirov barəsində seçilmiş həbsin müddəti iyunun 14-dək uzadılıb.
İstintaq müddətinin artırılıb-artırılmayacağı hələ bilinmir.
Müddətin uzadılması üçün istintaq orqanının məhkəməyə müraciət ünvanlaması, məhkəmənin həmin təqdimata, yaxud təqdimatlara baxaraq yeni qərar qəbul etməsi lazımdır.
İstintaq orqanı müddətin uzadılmasına ehtiyac duymadığı halda isə ibtidai istintaqın başa çatması və işin məhkəməyə təqdim olunması barədə qərar qəbul etməlidir.
Beləliklə, istənilən halda bu ay Ramiz Mehdiyev, Əli Kərimli, Məmməd İbrahim və Eldar Əmirov barəsində qərar qəbul olunmalıdır.
DTX bu iş üzrə baş nazirin sabiq birinci müavini Abbas Abbasova, AXCP funksioneri Fuad Qəhrəmanlıya və jurnalist Qənimət Zahidə də ittiham elan edib. Onların hakimiyyəti zorla ələ keçirmə cəhdində təqsirləndirildiyi, xaricdə istintaqdan gizləndikləri üçün axtarışa verildiyi, barələrində məhkəmə qərarı ilə qiyabi həbs qətimkan tədbiri seçildiyi açıqlanıb.
Azərbaycanın Cinayət-Prosessual Məcəlləsinə görə, xüsusilə ağır cinayətlər üzrə ibtidai istintaq cinayət işinin başlanmasından ən geci 4 ay keçdikdən sonra başa çatmalıdır. Bu müddət 4 aydan çox olmayan müddətə uzadıla bilər.
Cinayət işinin xüsusi mürəkkəbliyi ilə əlaqədar daha 5 aydan çox olmayan müddətə, müstəsna mürəkkəbliyi ilə daha 6 aydan çox olmayan müddətə uzadılma mümkündür. Ümumi istintaq müddəti 19 ayı aşa bilməz.

The terms of the selected preventive measures for former Head of the Presidential Administration Ramiz Mehdiyev, former employee of the administration Eldar Amir, Chairman of the Azerbaijan Popular Front Party (AXCP) Ali Karimli, and his advisor Mammad Ibrahim expire this month.
Medianews.az reports that the preventive measures were selected within the framework of the investigation of the criminal case initiated by the State Security Service in October 2025.
Ramiz Mehdiyev, who is accused of attempting to seize power by force, treason against the state, and legalization of a significant amount of property obtained through criminal means, was placed under house arrest in October 2025.
In November, first Eldar Amir, then Ali Karimli and Mammad Ibrahim were detained. Preventive detention measures were selected for them.
Ali Karimli and Mammad Ibrahim are accused of attempting to seize power by force, while Eldar Amir is accused of aiding the attempt to seize power by force. All three individuals are being held in the detention facility of the State Security Service.
In February 2026, both Ramiz Mehdiyev's house arrest and the detention terms of Ali Karimli, Mammad Ibrahim, and Eldar Amir were extended until June 14.
It is not yet known whether the investigation period will be extended again.
To extend the term, the investigative authority must apply to the court, and the court must review the submission(s) and make a new decision.
If the investigative authority does not deem it necessary to extend the term, a decision should be made on the completion of the preliminary investigation and submission of the case to the court.
Thus, in any case, a decision regarding Ramiz Mehdiyev, Ali Karimli, Mammad Ibrahim, and Eldar Amir must be made this month.
The State Security Service has also charged former Deputy Prime Minister Abbas Abbasov, AXCP functionary Fuad Gahramanly, and journalist Ganimat Zahid in this case. It was revealed that they are accused of attempting to seize power by force, are wanted for hiding abroad from the investigation, and have been subjected to preventive detention in absentia by court decision.
According to the Criminal Procedure Code of Azerbaijan, particularly for serious crimes, the preliminary investigation must be completed within no later than 4 months from the initiation of the criminal case. This term may be extended for no more than 4 months.
Due to the special complexity of the criminal case, it can be extended for no more than 5 additional months, and for exceptional complexity, for no more than 6 additional months. The total investigation period must not exceed 19 months.