Müasir texnologiyalar Marsda insanları xilas edə biləcək tam müstəqil baza yaratmağa imkan vermir. Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının nümayəndəsi, kosmik biologiya üzrə mütəxəssis Vladimir Sıçev açıqlama verib.
Medianews.az BAKU.WS-ə istinadən xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, bəşəriyyətin mümkün qlobal fəlakət zamanı Marsa köçməsi real görünmür. "Bunun üçün tam qapalı biosfer qurulmalıdır ki, bu da indiki texnoloji səviyyədə mümkün deyil", – deyə alim bildirib.
Sıçev qeyd edib ki, gələcəkdə Marsa göndəriləcək ilk insanlar Yer resurslarından ciddi asılı olacaq. Eyni zamanda, planetdə ikinci dərəcəli radiasiyadan qorunma məsələsi də hələ həllini tapmayıb.
Xatırladaq ki, NASA 2028-ci ildə Rosalind Franklin rover aparatının Marsa göndərilməsini planlaşdırır.
Mütəxəssislər bildirir ki, hazırkı şəraitdə Marsda həyatın təşkili daha çox eksperimental xarakter daşıyır və genişmiqyaslı köç üçün yetərli deyil.

Modern technologies do not allow the creation of a fully independent base that could save humans on Mars. This was stated by Vladimir Sytchev, a representative of the Russian Academy of Sciences and an expert in space biology.
Medianews.az, referring to BAKU.WS, reports that according to him, humanity's migration to Mars in the event of a possible global catastrophe does not seem realistic. "A completely closed biosphere must be built for this, which is not possible at the current technological level," the scientist said.
Sytchev noted that the first people sent to Mars in the future will be heavily dependent on Earth’s resources. At the same time, the issue of protection from secondary radiation on the planet has not yet been resolved.
Recall that NASA plans to send the Rosalind Franklin rover to Mars in 2028.
Experts say that under current conditions, organizing life on Mars is more experimental in nature and not sufficient for large-scale migration.