Müasir texnologiyalar Marsda insanları xilas edə biləcək tam müstəqil baza yaratmağa imkan vermir. Bu barədə Rusiya Elmlər Akademiyasının nümayəndəsi, kosmik biologiya üzrə mütəxəssis Vladimir Sıçev açıqlama verib.
Medianews.az BAKU.WS-ə istinadən xəbər verir ki, onun sözlərinə görə, bəşəriyyətin mümkün qlobal fəlakət zamanı Marsa köçməsi real görünmür. "Bunun üçün tam qapalı biosfer qurulmalıdır ki, bu da indiki texnoloji səviyyədə mümkün deyil", – deyə alim bildirib.
Sıçev qeyd edib ki, gələcəkdə Marsa göndəriləcək ilk insanlar Yer resurslarından ciddi asılı olacaq. Eyni zamanda, planetdə ikinci dərəcəli radiasiyadan qorunma məsələsi də hələ həllini tapmayıb.
Xatırladaq ki, NASA 2028-ci ildə Rosalind Franklin rover aparatının Marsa göndərilməsini planlaşdırır.
Mütəxəssislər bildirir ki, hazırkı şəraitdə Marsda həyatın təşkili daha çox eksperimental xarakter daşıyır və genişmiqyaslı köç üçün yetərli deyil.

Современные технологии не позволяют создать полностью автономную базу на Марсе, которая могла бы спасти людей. Об этом заявил представитель Российской академии наук, специалист по космической биологии Владимир Сычев.
Medianews.az, ссылаясь на BAKU.WS, сообщает, что по его словам, переселение человечества на Марс в случае возможной глобальной катастрофы кажется нереальным. «Для этого необходимо создать полностью закрытую биосферу, что на нынешнем технологическом уровне невозможно», — отметил ученый.
Сычев подчеркнул, что первые люди, отправленные на Марс в будущем, будут сильно зависеть от ресурсов Земли. При этом вопрос защиты от вторичного излучения на планете до сих пор не решен.
Напомним, что NASA планирует отправить марсоход Rosalind Franklin на Марс в 2028 году.
Специалисты отмечают, что в текущих условиях организация жизни на Марсе носит скорее экспериментальный характер и недостаточна для масштабного переселения.