İstanbul Prokurorluğu Türkiyə Böyük Mason Lojası ilə bağlı
Medianews.az Azpost.info-ya istinadla bildirir ki, Lojanın prezidenti Rəmzi Sanver “Can Holdinq”ə qarşı başladılan istintaq çərçivəsində 2025-ci ilin oktyabrında həbs olunub.
Mason Lojası bu səbəbdən ümumi yığıncaq keçirə bilmədiyini açıqlayıb. Prokuroluq da Lojaya müvəqqəti inzibatçı (qəyyum) təyin edib.
Loja üzvü Əli Rza Aral tərəfindən Məhkəməyə təqdim edilən şikayətdə deyilir ki, Remzi Sanverə edilib və buna görə də Loja prezidenti vəzifəsini icra edə bilmir. Azad Masonların Böyük Lojasının Nizamnaməsinin 28-ci maddəsində deyilir: “Əgər Böyük Usta vəzifəsi ölüm, istefa və ya digər səbəbdən boş qalarsa, Böyük Loja üç ay ərzində Böyük Usta seçmək üçün toplanmalıdır.”
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, nizamnamədə göstərilən üç aylıq müddət 20 yanvar 2026-cı ildə başa çatıb. Lakin istefalar olmadığı üçün seçki keçiriləmib və prezident vəzifəsi boş qalıb. Buna görə də Assosiasiya prezidenti vəzifəsinə seçki keçirmək lazımdır. İdarəetmə Şurası nizamnamə tələbinə baxmayaraq ümumi yığıncaq çağırmadığı üçün bu şikayəti vermək zərurəti yaranıb.
Daxil olan şikayətə əsasən İstanbul Mülki Məhkəməsi Türkiyə Mason Lojasına müvəqqəti inzibatçı təyin edib. Şikayət üzrə məhkəmə iclası 20 oktyabr 2026-cı ildə keçiriləcək.
Sanver Can Holding”lə bağlı saxlanılıb. O,  “mənfəət əldə etmək məqsədilə cinayətkar təşkilatda iştirak etmək” və “cinayət yolu ilə əldə edilmiş gəlirlərin yuyulması” ittihamları ilə həbs edilib.
Remzi Sanver 1970-ci ildə İstanbulda anadan olub. Boğaziçi Universitetinin Sənaye Mühəndisliyi fakültəsini bitirib və eyni təhsil müəssisəsində iqtisadiyyat üzrə doktorluq dərəcəsi alıb. 2011-ci ildən 2015-ci ilə qədər İstanbul Bilgi Universitetinin rektoru vəzifəsində çalışıb.
1991-ci ildə İstanbuldakı Mason Lojasına qəbul edilib. 2010-cu ildən 2013-cü ilə qədər Böyük Usta vəzifəsində çalışıb və 2023-cü ildə yenidən bu vəzifəyə seçilib.

Прокуратура Стамбула назначила временного администратора Великой масонской ложи Турции.
Medianews.az, ссылаясь на Azpost.info, сообщает, что президент Ложи Ремзи Санвер был арестован в октябре 2025 года в рамках расследования, начатого против "Can Holding".
По этой причине Масонская Ложа объявила, что не может провести общее собрание. Прокуратура также назначила Ложе временного администратора (опекуна).
В жалобе, поданной членом Ложи Али Риза Аралом в суд, говорится, что действия были направлены против Ремзи Санвера, из-за чего он не может исполнять обязанности президента Ложи. В статье 28 Устава Великой Ложи Свободных Масонов говорится: «Если должность Великого Мастера становится вакантной по причине смерти, отставки или по другой причине, Великая Ложа должна собраться в течение трех месяцев, чтобы избрать Великого Мастера.»
Как указано выше, трехмесячный срок, предусмотренный уставом, истекает 20 января 2026 года. Однако, поскольку отставок не было, выборы не проводились, и должность президента осталась вакантной. По этой причине необходимо провести выборы на пост президента Ассоциации. Совет Управления, несмотря на требование устава, не созвал общее собрание, что вызвало необходимость подачи данной жалобы.
На основании поступившей жалобы Гражданский суд Стамбула назначил временного администратора Турецкой масонской ложи. Судебное заседание по жалобе состоится 20 октября 2026 года.
Санвер был задержан в связи с "Can Holding". Он арестован по обвинениям в «участии в преступной организации с целью получения прибыли» и «легализации доходов, полученных преступным путем».
Ремзи Санвер родился в 1970 году в Стамбуле. Окончил факультет промышленного инжиниринга Университета Босфора, а также получил докторскую степень по экономике в том же учебном заведении. С 2011 по 2015 год занимал должность ректора Стамбульского университета Билги.
В 1991 году принят в Стамбульскую масонскую ложу. С 2010 по 2013 год работал в должности Великого Мастера, а в 2023 году вновь был избран на эту должность.