İstanbul Prokurorluğu Türkiyə Böyük Mason Lojası ilə bağlı
Medianews.az Azpost.info-ya istinadla bildirir ki, Lojanın prezidenti Rəmzi Sanver “Can Holdinq”ə qarşı başladılan istintaq çərçivəsində 2025-ci ilin oktyabrında həbs olunub.
Mason Lojası bu səbəbdən ümumi yığıncaq keçirə bilmədiyini açıqlayıb. Prokuroluq da Lojaya müvəqqəti inzibatçı (qəyyum) təyin edib.
Loja üzvü Əli Rza Aral tərəfindən Məhkəməyə təqdim edilən şikayətdə deyilir ki, Remzi Sanverə edilib və buna görə də Loja prezidenti vəzifəsini icra edə bilmir. Azad Masonların Böyük Lojasının Nizamnaməsinin 28-ci maddəsində deyilir: “Əgər Böyük Usta vəzifəsi ölüm, istefa və ya digər səbəbdən boş qalarsa, Böyük Loja üç ay ərzində Böyük Usta seçmək üçün toplanmalıdır.”
Yuxarıda qeyd edildiyi kimi, nizamnamədə göstərilən üç aylıq müddət 20 yanvar 2026-cı ildə başa çatıb. Lakin istefalar olmadığı üçün seçki keçiriləmib və prezident vəzifəsi boş qalıb. Buna görə də Assosiasiya prezidenti vəzifəsinə seçki keçirmək lazımdır. İdarəetmə Şurası nizamnamə tələbinə baxmayaraq ümumi yığıncaq çağırmadığı üçün bu şikayəti vermək zərurəti yaranıb.
Daxil olan şikayətə əsasən İstanbul Mülki Məhkəməsi Türkiyə Mason Lojasına müvəqqəti inzibatçı təyin edib. Şikayət üzrə məhkəmə iclası 20 oktyabr 2026-cı ildə keçiriləcək.
Sanver Can Holding”lə bağlı saxlanılıb. O,  “mənfəət əldə etmək məqsədilə cinayətkar təşkilatda iştirak etmək” və “cinayət yolu ilə əldə edilmiş gəlirlərin yuyulması” ittihamları ilə həbs edilib.
Remzi Sanver 1970-ci ildə İstanbulda anadan olub. Boğaziçi Universitetinin Sənaye Mühəndisliyi fakültəsini bitirib və eyni təhsil müəssisəsində iqtisadiyyat üzrə doktorluq dərəcəsi alıb. 2011-ci ildən 2015-ci ilə qədər İstanbul Bilgi Universitetinin rektoru vəzifəsində çalışıb.
1991-ci ildə İstanbuldakı Mason Lojasına qəbul edilib. 2010-cu ildən 2013-cü ilə qədər Böyük Usta vəzifəsində çalışıb və 2023-cü ildə yenidən bu vəzifəyə seçilib.

The Istanbul Prosecutor's Office has appointed a temporary administrator to the Turkey Grand Masonic Lodge.
Medianews.az, citing Azpost.info, reports that the Lodge's president Ramzi Sanver was arrested in October 2025 within the framework of the investigation initiated against "Can Holding."
For this reason, the Masonic Lodge announced that it could not hold a general assembly. The Prosecutor's Office also appointed a temporary administrator (custodian) to the Lodge.
In the complaint submitted to the court by Lodge member Ali Rza Aral, it is stated that the complaint was made against Remzi Sanver and therefore he cannot fulfill the duties of the Lodge president. Article 28 of the Charter of the Grand Lodge of Free Masons says: "If the position of Grand Master becomes vacant due to death, resignation, or other reasons, the Grand Lodge must convene within three months to elect a Grand Master."
As mentioned above, the three-month period specified in the charter ended on January 20, 2026. However, since there were no resignations, no election was held and the president position remained vacant. Therefore, an election must be held for the position of Association president. Despite the charter requirement, the Board of Directors did not call a general assembly, which necessitated filing this complaint.
Based on the complaint received, the Istanbul Civil Court appointed a temporary administrator to the Turkey Masonic Lodge. The court hearing regarding the complaint will be held on October 20, 2026.
Sanver has been detained in connection with Can Holding. He was arrested on charges of "participation in a criminal organization to make a profit" and "money laundering of proceeds obtained by criminal means."
Ramzi Sanver was born in Istanbul in 1970. He graduated from the Industrial Engineering faculty of Boğaziçi University and earned a doctorate in economics from the same institution. From 2011 to 2015, he served as the rector of Istanbul Bilgi University.
In 1991, he was admitted to the Masonic Lodge in Istanbul. He served as Grand Master from 2010 to 2013 and was re-elected to this position in 2023.