Proqramda paytaxtda müşahidə olunan güclü küləyin yaratdığı fəsadlar, ağacların aşması, havada tozun normadan artıq olması və Bakının ekoloji problemləri müzakirə edilib.
Bakını toza basdıran nədir: külək, karxanalar, yoxsa nəzarətsizlik? Bakıda təhlükəli külək: qəzalı ağaclara və daş karxanalarına kim nəzarət edir? Millət vəkili Vüqar Rəhimzadə ilə bu və digər suallar ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Verilişin digər qonağı, millət vəkili Elçin Mirzəbəyli ilə isə İranın AzTV-ni "düşmən siyahısı"na daxil etməsi, Azərbaycanın ölkədə "Səhər" telekanalı və "Mehr" xəbər agentliyinin fəaliyyətini qadağan etməsi müzakirə olunub.

The new episode of Baku TV's "Aktual Gündəm" program has been released.
The program discussed the consequences of the strong winds observed in the capital, the falling of trees, the excessive dust in the air, and Baku's ecological problems.
What is causing Baku to be covered in dust: wind, quarries, or negligence? Dangerous wind in Baku: who is supervising the hazardous trees and stone quarries? An exchange of views was held with Member of Parliament Vuqar Rahimzade on these and other questions.
The other guest of the program, Member of Parliament Elchin Mirzabeyli, discussed Iran including AzTV in the "enemy list" and Azerbaijan banning the activities of the "Seher" TV channel and the "Mehr" news agency in the country.