İran müharibənin dayandırılması üçün şərtlərini açıqlayıb
ABŞ və İsraillə müharibənin dayandırılması Tehrana təhlükəsizlik zəmanətləri və təzminatın ödənilməsindən asılıdır.
Medianews.az "Report"-a istinadla xəbər verir ki, bunu İranın xarici işlər naziri Abbas Əraqçi "Əl-Ərəbi Əl-Cədid"ə müsahibəsində deyib.
Onun sözlərinə görə, ABŞ və İsrail ilə münaqişəyə son qoymaq üçün hələlik konkret təşəbbüslər yoxdur.
"Hazırda müharibəyə son qoymaq üçün heç bir konkret təşəbbüs irəli sürülməyib. Lakin biz münaqişəyə ədalətli son qoyacaq istənilən regional təşəbbüsü alqışlayacağıq", - deyə o bildirib.
İranın XİN rəhbəri bildirib ki, ölkəsi heç bir mülki və yaşayış məntəqəsini hədəf almayıb. "Əgər bizim enerji infrastrukturlarımız hədəfə alınarsa, regiondakı ABŞ şirkətlərinin obyektlərinə hücum edəcəyik".

Иран объявил условия для прекращения войны
Прекращение войны с США и Израилем зависит от гарантий безопасности для Тегерана и выплаты компенсаций.
Как сообщает Medianews.az со ссылкой на "Report", об этом заявил министр иностранных дел Ирана Аббас Аракчи в интервью изданию "Al-Araby Al-Jadeed".
По его словам, конкретных инициатив по прекращению конфликта с США и Израилем пока нет.
"В настоящее время не выдвинута ни одна конкретная инициатива по прекращению войны. Однако мы приветствуем любую региональную инициативу, которая справедливо прекратит конфликт", - сказал он.
Глава МИД Ирана отметил, что страна не нацеливается на гражданские и жилые районы. "Если будут поражены наши энергетические объекты, мы будем наносить удары по объектам американских компаний в регионе".