İran bu ölkələrə xüsusi şərtlər təklif edəcək
Tehran Hörmüz boğazında gəmiçiliyin yeni qaydalarının tətbiqini nəzərdən keçirir və dost ölkələr üçün xüsusi şərtlər müəyyən edilə bilər.
AFP xəbər verir ki, bunu İranın Çindəki səfiri Əbdolreza Rəhmani Fəzli Pekində keçirilən Dünya Sülh Forumunda çıxışında bildirib.
Səfir qeyd edib ki, İran Omanla birlikdə strateji dəniz dəhlizi üzrə tranzitin tənzimlənməsi üçün yeni sistem hazırlayır: “Yeni mexanizmlər gəmiçiliyin təhlükəsizliyi, gəmilərin keçidinə nəzarət və ekoloji standartlarla bağlı məsələləri əhatə edəcək. Bununla yanaşı, çətin dövrlərdə İrana dəstək verən ölkələrə xüsusi yanaşma tətbiq olunacaq. Çətin dövrlərdə bizə dost münasibət göstərən və dəstək verən ölkələrə xüsusi yanaşmanı nəzərə alacağıq”.

Тегеран рассматривает введение новых правил судоходства в проливе Хормуз и может установить особые условия для дружественных стран.
Как сообщает AFP, об этом заявил посол Ирана в Китае Абдолреза Рахмани Фазли в своем выступлении на Всемирном форуме мира, прошедшем в Пекине.
Посол отметил, что Иран совместно с Оманом разрабатывает новую систему регулирования транзита по стратегическому морскому коридору: «Новые механизмы будут охватывать вопросы безопасности судоходства, контроля за проходом судов и экологические стандарты. Кроме того, в тяжелые периоды для Ирана будет применяться особый подход к странам, которые поддерживали нас. Мы будем учитывать особый подход к тем странам, которые в трудные периоды проявляли дружелюбие и поддержку».