FHN gözlənilən güclü küləklə əlaqədar əhaliyə
Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına görə, iyulun 27-si və 28-də ölkə ərazisində güclü külək əsəcəyi proqnozlaşdırılır.
Bununla bağlı Fövqəladə Hallar Nazirliyi əhaliyə müraciət edərək müvafiq təhlükəsizlik qaydalarını bir daha xatırladır.
Nazirlikdən Medianews.az -a verilən məlumata görə, belə ki, yay fəslində insanların istirahət üçün çimərliklərə üz tutduğunu nəzərə alaraq xatırladırıq ki, küləkli havada dənizə girmək çox təhlükəlidir. Həmçinin, kiçikhəcmli gəmi istifadəçiləri belə hava şəraitində dənizə çıxmağın qadağan olduğunu nəzərə almalıdırlar.
Bundan əlavə, güclü küləyin baş verən yanğınların söndürülməsi ilə əlaqədar yaratdığı çətinlikləri nəzərə alaraq, xüsusilə havaların isti və quru keçdiyi bu günlərdə küləkli hava şəraitində yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına ciddi riayət edilməlidir.
Eləcə də güclü külək zamanı yüngül konstruksiyalı və müvəqqəti tikililərdən, bina və reklam lövhələrindən uzaq durmaq, elektrik dirəyi və naqillərinin, hündür ağacların altında dayanmamaq tövsiyə olunur.

According to the information from the National Hydrometeorology Service, strong winds are expected throughout the country on July 27 and 28.
In this regard, the Ministry of Emergency Situations appeals to the public and once again reminds them of the relevant safety rules.
According to the information provided to Medianews.az by the Ministry, considering that people tend to head to the beaches for recreation during the summer season, it is reminded that entering the sea during windy weather is very dangerous. Also, users of small vessels should take into account that going out to sea in such weather conditions is prohibited.
Additionally, taking into account the difficulties caused by strong winds in extinguishing occurring fires, especially during these hot and dry days, strict adherence to fire safety rules during windy weather is required.
It is also recommended to stay away from lightweight and temporary structures, buildings, and advertising boards during strong winds, and not to stand under electric poles and wires or tall trees.