FHN gözlənilən güclü küləklə əlaqədar əhaliyə
Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin məlumatına görə, iyulun 27-si və 28-də ölkə ərazisində güclü külək əsəcəyi proqnozlaşdırılır.
Bununla bağlı Fövqəladə Hallar Nazirliyi əhaliyə müraciət edərək müvafiq təhlükəsizlik qaydalarını bir daha xatırladır.
Nazirlikdən Medianews.az -a verilən məlumata görə, belə ki, yay fəslində insanların istirahət üçün çimərliklərə üz tutduğunu nəzərə alaraq xatırladırıq ki, küləkli havada dənizə girmək çox təhlükəlidir. Həmçinin, kiçikhəcmli gəmi istifadəçiləri belə hava şəraitində dənizə çıxmağın qadağan olduğunu nəzərə almalıdırlar.
Bundan əlavə, güclü küləyin baş verən yanğınların söndürülməsi ilə əlaqədar yaratdığı çətinlikləri nəzərə alaraq, xüsusilə havaların isti və quru keçdiyi bu günlərdə küləkli hava şəraitində yanğın təhlükəsizliyi qaydalarına ciddi riayət edilməlidir.
Eləcə də güclü külək zamanı yüngül konstruksiyalı və müvəqqəti tikililərdən, bina və reklam lövhələrindən uzaq durmaq, elektrik dirəyi və naqillərinin, hündür ağacların altında dayanmamaq tövsiyə olunur.

По данным Национальной гидрометеорологической службы, 27 и 28 июля по всей территории страны ожидаются сильные ветры.
В связи с этим Министерство по чрезвычайным ситуациям обращается к населению и напоминает о соответствующих правилах безопасности.
Как сообщили в министерстве агентству Medianews.az, учитывая, что в летний период люди обращаются к пляжам для отдыха, напоминаем, что купание в море в ветреную погоду очень опасно. Кроме того, пользователи маломерных судов должны учитывать, что в таких погодных условиях выход в море запрещён.
Кроме того, учитывая трудности, создаваемые сильным ветром при тушении пожаров, особенно в эти тёплые и сухие дни, следует строго соблюдать правила пожарной безопасности в ветреную погоду.
Также рекомендуется в период сильного ветра держаться подальше от лёгких конструкций и временных сооружений, зданий и рекламных щитов, не стоять под электрическими столбами и проводами, а также под высокими деревьями.