Müharibə Qırmızı dənizə və Xəzərə yayılır, yeni cəbhələr açılır -
Reuters xəbər verir ki, ABŞ-ın iki həftəyə yaxın davam edən hava zərbələrini ilk dəfə dayandırmasına baxmayaraq, qarşıdurma Yaxın Şərqdən kənara çıxaraq həm Qırmızı dəniz, həm də Xəzər dənizi istiqamətində genişlənib.
Məlumata görə, İranın dəstəklədiyi husilər Səudiyyə Ərəbistanının Qırmızı dəniz sahilində yerləşən neft obyektlərinə, o cümlədən Cizan bölgəsindəki Aramco infrastrukturuna raket və pilotsuz uçuş aparatları ilə hücum edib. Yanbu limanı yaxınlığında da təhlükəsizlik qüvvələri raketləri zərərsizləşdirməyə çalışıb. Səudiyyə Ərəbistanı buna cavab olaraq husilərin mövqelərinə hava zərbələri endirib.
Eyni vaxtda İran Ukraynanı Xəzər dənizində İran bayrağı altında üzən ticarət gəmisinə hücum etməkdə ittiham edib. Tehran hadisə nəticəsində bir dənizçinin həlak olduğunu açıqlayıb və bunu regionda gərginliyin yeni istiqamətə yayılması kimi qiymətləndirib.
ABŞ isə 13 gecə ardıcıl davam edən hava hücumlarını dayandırıb. Bununla belə, Vaşinqton İrana qarşı tətbiq etdiyi dəniz blokadasının qüvvədə qaldığını bildirib. Reuters yazır ki, qərarın arxasında sursat ehtiyatları, hərbi hazırlıq səviyyəsi, enerji bazarlarına mümkün təsirlər və daha geniş regional eskalasiya riskləri ilə bağlı narahatlıqlar dayanır./APA

Продолжающийся конфликт вокруг Ирана перешёл в новую фазу.
По данным Reuters, несмотря на то, что США впервые за почти две недели приостановили воздушные удары, противостояние вышло за пределы Ближнего Востока и распространилось как в направлении Красного моря, так и Каспийского моря.
Согласно информации, поддерживаемые Ираном хуты атаковали ракетами и беспилотными летательными аппаратами нефтяные объекты Саудовской Аравии на побережье Красного моря, включая инфраструктуру Aramco в регионе Джизан. Возле порта Янбу силы безопасности пытались нейтрализовать ракеты. В ответ Саудовская Аравия нанесла воздушные удары по позициям хутов.
В то же время Иран обвинил Украину в нападении на торговое судно, плавающее под иранским флагом в Каспийском море. Тегеран сообщил о гибели одного моряка в результате инцидента и оценил это как распространение напряжённости в регионе в новом направлении.
США при этом прекратили воздушные удары, которые продолжались 13 ночей подряд. Тем не менее, Вашингтон заявил, что морская блокада против Ирана остаётся в силе. Reuters пишет, что за этим решением стоят опасения, связанные с запасами боеприпасов, уровнем военной готовности, возможным влиянием на энергетические рынки и рисками более широкой региональной эскалации./APA