Epşteyn qurbanları ABŞ hökuməti və "Google"u
Maliyyəçi Ceffri Epşteynin qurbanlarından ibarət qrup son aylarda dərc olunmuş sənədlərdə şəxsi məlumatların açıqlanmasına görə ABŞ administrasiyasına və "Google" axtarış sisteminə qarşı kollektiv iddia qaldırıb.
Medianews.az-ın Lent.az-a istinadla məlumatına görə, iddiada bildirilir ki, ABŞ hakimiyyəti Ədliyyə Nazirliyi vasitəsilə məlumatların sürətli və geniş şəkildə açıqlanmasına üstünlük verib və zərərçəkənlərin şəxsi məlumatlarının lazımi səviyyədə qorunmasını təmin etməyib.
Qeyd olunur ki, sonradan hökumət qurbanların şəxsi məlumatlarını açıq sənədlərdən silib. Lakin iddiaçılar bildirirlər ki, "Google" kimi platformalar müraciətlərə baxmayaraq həmin məlumatları hələ də göstərməyə davam edir.
İddiaçılar ABŞ Ədliyyə Nazirliyindən hər bir zərərçəkənə azı 1000 dollar kompensasiya ödənilməsini, həmçinin "Google"a qarşı cərimə sanksiyalarının tətbiq olunmasını tələb edirlər. Onların fikrincə, bu sanksiyalar həm cəza, həm də gələcəkdə oxşar halların qarşısını almaq üçün kifayət qədər ciddi olmalıdır.
Bundan əlavə, iddia müəllifləri məhkəmədən "Google"un zərərçəkənlərin şəxsi məlumatlarını dərhal və tam şəkildə silməsini tələb edirlər.

Группа жертв финансиста Джеффри Эпштейна подала коллективный иск против администрации США и поисковой системы "Google" за раскрытие личных данных в документах, опубликованных в последние месяцы.
Medianews.az, ссылаясь на Lent.az, сообщает, что в иске говорится о том, что власти США через Министерство юстиции отдали предпочтение быстрому и широкому раскрытию данных и не обеспечили должный уровень защиты личных данных пострадавших.
Отмечается, что впоследствии правительство удалило личные данные жертв из открытых документов. Однако истцы утверждают, что такие платформы, как "Google", несмотря на обращения, продолжают показывать эти данные.
Истцы требуют от Министерства юстиции США выплатить каждому пострадавшему не менее 1000 долларов компенсации, а также применения штрафных санкций в отношении "Google". По их мнению, эти санкции должны быть достаточно серьезными как в качестве наказания, так и для предотвращения подобных случаев в будущем.
Кроме того, авторы иска требуют от суда немедленного и полного удаления личных данных пострадавших с платформы "Google".