“Arzum”un məhkəməsində görünməmiş presedent -
Bu gün Bakı Apellyasiya Məhkəməsi ölümlə nəticələnən avtoqəza törətməkdə təqsirləndirilən “Arzum 9999” ləqəbli tiktoker İlduzə Hacıyeva barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirini ev dustaqlığı ilə əvəz edib.
Qərara əsasən, İlduzə Hacıyeva ev dustaqlığında olduğu müddətdə - vatsapda xaricdəki ailə üzvləri ilə danışmağı çıxmaq şərtilə - sosial şəbəkələrdən istifadə edə bilməz.
Medianews.az xəbər verir ki, ev dustaqlığı qətimkan tədbiridir. İndiyədək barəsində bu cür qətimkan tədbiri seçilmiş şəxslərdən kiməsə sosial şəbəkələrdən istifadə yasağı qoyulduğu haqda ölkədə məlumat yayılmamışdı.
Bu baxımdan Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin İlduzə Hacıyeva ilə bağlı qərarı Azərbaycanın məhkəmə təcrübəsində sosial mediadan istifadənin ayrıca məhdudlaşdırıldığı ilk ictimailəşmiş məhkəmə qərarıdır.
Heç də bütün məhkəmə qərarları ictimaiyyətə açıqlanmır və ola bilər, oxşar məhdudiyyət hansısa işlərdə tətbiq edilib. Lakin indiyədək belə bir hal baş verməyibsə, onda İlduzə Hacıyevaya ev dustaqlığında olduğu müddətdə sosial şəbəkələrdən istifadənin yasaq edilməsi ümumiyyətlə Azərbaycanın məhkəmə praktikasında ilk presedentdir.
İstənilən halda bu, ictimaiyyətə və mediaya bəlli ilk məhkəmə təcrübəsidir.
Qeyd edək ki, İlduzə Hacıyeva iyulun 2-də Xəzər Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə 5 il 2 ay müddətinə azadlıqdan məhrum olunub. Lakin bu hökm hələ qüvvəyə minməyib, iş apellyasiya instansiyasına daşınıb.
İyulun 2-də Xəzər Rayon Məhkəməsi azadlıqdan məhrumetməyə dair hökmlə bərabər İlduzə Hacıyeva barəsində həbs qətimkan tədbiri də seçib və o, həmin gün hələ qüvvəyə minməmiş 5 il 2 aylıq azadlıqdan məhrumetmə hökmünə görə yox, həbs qətimkan tədbirinə görə tutulmuşdu.

Сегодня Апелляционный суд Баку заменил меру пресечения в виде заключения под стражу на домашний арест для тиктокера по прозвищу «Arzum 9999» Ильдюзы Гаджиевой, обвиняемой в совершении дорожно-транспортного происшествия, приведшего к смертельному исходу.
Согласно решению, во время нахождения под домашним арестом Ильдюза Гаджиева не может пользоваться социальными сетями, за исключением общения в WhatsApp с членами семьи, проживающими за границей.
Medianews.az сообщает, что домашний арест является мерой пресечения. До настоящего времени в стране не распространялась информация о том, что кому-либо из лиц, в отношении которых была избрана такая мера пресечения, был наложен запрет на использование социальных сетей.
В этом отношении решение Апелляционного суда Баку по делу Ильдюзы Гаджиевой является первым публичным судебным решением в судебной практике Азербайджана, в котором предусмотрено отдельное ограничение на пользование социальными сетями.
Не все судебные решения публичны, и возможно, что подобные ограничения применялись в каких-то делах, не известных общественности. Однако если такого не происходило ранее, то запрет Ильдюзе Гаджиевой на пользование социальными сетями во время домашнего ареста является первым прецедентом в судебной практике Азербайджана.
В любом случае, это первый известный общественности и СМИ судебный опыт такого рода.
Отметим, что Ильдюза Гаджиева была приговорена 2 июля Хазарским районным судом к 5 годам и 2 месяцам лишения свободы. Однако данный приговор пока не вступил в силу, дело рассматривается в апелляционной инстанции.
2 июля Хазарский районный суд наряду с приговором о лишении свободы также избрал меру пресечения в виде ареста в отношении Ильдюзы Гаджиевой, и в тот же день она была задержана не по приговору, который еще не вступил в силу, а по данной мере пресечения — аресту.