“Arzum”un məhkəməsində görünməmiş presedent -
Bu gün Bakı Apellyasiya Məhkəməsi ölümlə nəticələnən avtoqəza törətməkdə təqsirləndirilən “Arzum 9999” ləqəbli tiktoker İlduzə Hacıyeva barəsində seçilmiş həbs qətimkan tədbirini ev dustaqlığı ilə əvəz edib.
Qərara əsasən, İlduzə Hacıyeva ev dustaqlığında olduğu müddətdə - vatsapda xaricdəki ailə üzvləri ilə danışmağı çıxmaq şərtilə - sosial şəbəkələrdən istifadə edə bilməz.
Medianews.az xəbər verir ki, ev dustaqlığı qətimkan tədbiridir. İndiyədək barəsində bu cür qətimkan tədbiri seçilmiş şəxslərdən kiməsə sosial şəbəkələrdən istifadə yasağı qoyulduğu haqda ölkədə məlumat yayılmamışdı.
Bu baxımdan Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin İlduzə Hacıyeva ilə bağlı qərarı Azərbaycanın məhkəmə təcrübəsində sosial mediadan istifadənin ayrıca məhdudlaşdırıldığı ilk ictimailəşmiş məhkəmə qərarıdır.
Heç də bütün məhkəmə qərarları ictimaiyyətə açıqlanmır və ola bilər, oxşar məhdudiyyət hansısa işlərdə tətbiq edilib. Lakin indiyədək belə bir hal baş verməyibsə, onda İlduzə Hacıyevaya ev dustaqlığında olduğu müddətdə sosial şəbəkələrdən istifadənin yasaq edilməsi ümumiyyətlə Azərbaycanın məhkəmə praktikasında ilk presedentdir.
İstənilən halda bu, ictimaiyyətə və mediaya bəlli ilk məhkəmə təcrübəsidir.
Qeyd edək ki, İlduzə Hacıyeva iyulun 2-də Xəzər Rayon Məhkəməsinin hökmü ilə 5 il 2 ay müddətinə azadlıqdan məhrum olunub. Lakin bu hökm hələ qüvvəyə minməyib, iş apellyasiya instansiyasına daşınıb.
İyulun 2-də Xəzər Rayon Məhkəməsi azadlıqdan məhrumetməyə dair hökmlə bərabər İlduzə Hacıyeva barəsində həbs qətimkan tədbiri də seçib və o, həmin gün hələ qüvvəyə minməmiş 5 il 2 aylıq azadlıqdan məhrumetmə hökmünə görə yox, həbs qətimkan tədbirinə görə tutulmuşdu.

Today, the Baku Court of Appeal replaced the detention order with house arrest for Ilduza Hajiyeva, a TikToker nicknamed "Arzum 9999", who is accused of causing a fatal traffic accident.
According to the decision, during the period of house arrest, Ilduza Hajiyeva is prohibited from using social networks, except for communicating with family members abroad via WhatsApp.
Medianews.az reports that house arrest is a restraining measure. Until now, there has been no information in the country about any persons under such restraining measures being prohibited from using social networks.
From this perspective, the decision of the Baku Court of Appeal regarding Ilduza Hajiyeva is the first publicized court decision in Azerbaijan's judicial practice that imposes a separate restriction on the use of social media.
Not all court decisions are disclosed to the public, and it is possible that similar restrictions have been applied in other cases not known to the public. However, if such a case has not occurred until now, then the prohibition on using social networks during Ilduza Hajiyeva's house arrest is a precedent in Azerbaijan's judicial practice in general.
In any case, this is the first known court practice to the public and media.
It should be noted that Ilduza Hajiyeva was sentenced to 5 years and 2 months of imprisonment on July 2 by the Khazar District Court. However, this sentence has not yet come into force because the case is appealed to a higher court.
On July 2, the Khazar District Court not only issued the imprisonment sentence but also ordered a detention measure against Ilduza Hajiyeva, and she was detained that day not under the 5 years and 2 months imprisonment sentence which had not yet come into force, but due to the pre-trial detention measure.