Əhalinin DİQQƏTİNƏ! Meyvə qiymətləri artacaq? –
Bu il müşahidə olunan yağıntılı və nisbətən sərin hava şəraitinin kənd təsərrüfatına, xüsusilə meyvə və tərəvəz istehsalına təsir edəcəyi ilə bağlı ehtimallar gündəmdədir. Mütəxəssislər bildirirlər ki, belə iqlim dəyişiklikləri məhsuldarlığın azalmasına və bazarda müəyyən çatışmazlıqların yaranmasına səbəb ola bilər ki, bu da qiymət artımı riskini gücləndirir. Eyni zamanda, alça və gilas kimi bəzi meyvələrin yüksək qiyməti istehlakçılar arasında narazılıq doğurur və bu vəziyyət əsasən mövsümi faktorlar, təklif-tələb balansı və istehsal xərcləri ilə izah edilir. Bəs bu şərait gələcək aylarda bazar qiymətlərinə necə təsir göstərə bilər?
Mövzu ilə bağlı iqtisadçı-ekspert Allahverdi Aydın Medianews.az-a bildirib ki, bu il müşahidə olunan yağıntılı və nisbətən sərin havanın kənd təsərrüfatına təsirini birmənalı şəkildə müsbət və ya mənfi qiymətləndirmək doğru olmaz.
“Məlumatlardan belə görünür ki, yağıntılar mart və aprel aylarında intensiv olub. Bu da əsasən mart və aprel aylarında çiçəkləyən və tez yetişən meyvələrə mənfi təsir edə bilər. Çünki yağıntının çox olması ağacdakı çiçəklərə zərər verməklə bərabər, bəzi hallarda torpaqda həddindən artıq rütubət yaradır. Bu da ağacların kökünə zərər verir. Eyni zamanda rütubət bəzi xəstəliklərin artmasına səbəb olur. Nəticədə məhsulun miqdarı və keyfiyyəti aşağı düşür. Alça kimi tez yetişən məhsulların qiymətinin yüksək olması da bununla bağlı ola bilər. Amma yağıntılar may ayında davam etməsə, yəni səngisə, ehtimal etmək olar ki, qarşıdakı aylarda mart-aprel aylarında yağan yağışların faydaları olacaq. Çünki yağış bəzi tez yetişən məhsullara zərər verdiyi kimi, nisbətən gec yetişən məhsullar, o cümlədən payız aylarında yetişən kənd təsərrüfatı məhsulları üçün faydalıdır”.
Ekspert qeyd edib ki, mart və aprel aylarında yağan yağışlar torpağın su ehtiyatını artırır. Torpaqda kifayət qədər rütubətin olması yay aylarında çiçəkləyən ağaclar üçün olduqca faydalıdır.
“Qarşıdakı aylarda mart-aprel aylarındakı kimi intensiv yağıntılar olmasa, hesab edirəm ki, həm yay aylarında, həm də payızda məhsul qıtlığı deyil, əksinə məhsul bolluğu yarana bilər.
Bir məqamı da xatırladaq ki, Azərbaycan bir çox kənd təsərrüfatı məhsullarını xaricdən idxal edir. Bazarda formalaşan qiymətlərdə idxal məhsullarının payı yüksəkdir. Bu səbəbdən qarşıdakı aylarda müşahidə edəcəyimiz qiymətlər idxal amilindən də asılı olacaq”.

Attention to the population! Will fruit prices increase? –
The probabilities that this year’s observed rainy and relatively cool weather conditions will affect agriculture, especially fruit and vegetable production, are on the agenda. Experts say that such climate changes may lead to decreased productivity and certain shortages in the market, which strengthens the risk of price increases. At the same time, the high prices of some fruits such as plum and cherry cause dissatisfaction among consumers, and this situation is mainly explained by seasonal factors, supply-demand balance, and production costs. So, how might these conditions affect market prices in the coming months?
Regarding the topic, economist-expert Allahverdi Aydın told Medianews.az that it would not be accurate to evaluate the impact of this year’s rainy and relatively cool weather on agriculture as strictly positive or negative.
“According to the data, it appears that rainfall was intense in March and April. This can mainly have a negative impact on fruits that bloom and ripen early in March and April. Because excessive rainfall not only damages the blossoms on the trees but in some cases creates excessive moisture in the soil. This harms the roots of the trees. At the same time, humidity causes the increase of some diseases. As a result, both the quantity and quality of the product decrease. The high prices of early-ripening fruits like plums may also be related to this. However, if the rains do not continue in May, that is, if they weaken, it can be assumed that in the coming months there will be benefits from the rains that fell in March and April. Because just as the rain harms some early-ripening crops, it is beneficial for relatively late-ripening crops, including agricultural products harvested in the autumn months.”
The expert noted that the rains in March and April increase the soil’s water reserves. Having sufficient moisture in the soil is very beneficial for flowering trees during the summer months.
“If there is no intense rainfall like that in March and April in the upcoming months, I believe that both in the summer and in autumn, instead of product shortages, there may be product abundance.
Let us also recall one point that Azerbaijan imports many agricultural products from abroad. Imported goods have a high share in the prices formed in the market. For this reason, the prices we will observe in the coming months will also depend on the import factor.”