Döyməsi olan qadınların ortaq xarakter xüsusiyyəti var -
Döymələr uzun illərdir özünüifadə və incəsənət forması kimi qəbul olunur. Aparılan araşdırmalar göstərib ki, döyməsi olan qadınların özünə hörmət səviyyəsi, xüsusilə bir neçə döyməyə malik olanlardan, daha yüksək olur.
Lent.az xəbər verir ki, döyməyə sahib qadınlar gözəllik standartları və cəmiyyətin onları necə qəbul etməsi məsələsində öz yollarını seçirlər.
Araşdırma nəticələrinə əsasən, bir neçə (dörd və daha çox) döyməyə malik qadınların özünə qiymət vermə səviyyəsi döymə olmayan və ya daha az döyməyə sahib qadınlarla müqayisədə daha yüksəkdir.
Son onilliklərdə döymələr daha geniş yayılıb və dəbə çevrilib. Lakin buna baxmayaraq, cəmiyyətin döyməyə münasibəti qadınlar və kişilər üçün eyni deyil. 2018-ci ildə keçirilmiş sorğu göstərib ki, qadınlar döymələrinə görə kişilərlə müqayisədə daha çox qınağa məruz qalırlar. Bu səbəbdən bir çox qadın döymələrini gizlətməyə üstünlük verir.
Bununla belə, qınaq hiss etməyən və ya buna əhəmiyyət verməyən qadınlar döymələrdən daha çox məmnunluq əldə edir və bədənlərinə yeni döymələr əlavə etməyə davam edirlər.
2015-ci ildə aparılmış başqa bir araşdırma isə göstərib ki, bir neçə döyməyə malik qadınlarda özünə hörmət daha yüksəkdir. Eyni zamanda müəyyən olunub ki, belə qadınlar arasında keçmişdə intihar cəhdi halları daha çox qeydə alınıb. Tədqiqat müəllifləri qeyd ediblər ki, bu statistika ilk baxışda mənfi səslənsə də, kontekstdə fərqli məna daşıyır.
Araşdırma nəticələrinə görə, döymələrin sayının artması qadınlarda depressiya və ya intihara meyilliliyin artmasına səbəb olmur.
Tədqiqatın rəhbəri Cerom Kox bildirib ki, bəzi hallarda qadınlar, məsələn, cərrahi əməliyyat nəticəsində itirilmiş bədən hissəsini bədii döymə ilə əvəz edir. Onun sözlərinə görə, döymələr emosional itkilərdən sonra özünə dəyər hissini bərpa etməyin bir yolu ola bilər.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, bir çox qadın üçün döymə özünə qayğının bir formasıdır və məhz bu baxımdan özünə hörmətlə əlaqələndirilir. Ağrılı və ya insanın çirkin hesab etdiyi bir izi, məsələn, çapığı sənət əsərinə çevirmək güc və özünəinam hissi yaradır.
Bəzi insanlar döymələri ölüm, ayrılıq və ya yaxın bir insanın itkisi ilə bağlı xatirə kimi seçirlər. Bu mənada döymə insanın emosional həyatının əksi və çətinliklərin öhdəsindən gəlmə mexanizmi ola bilər.
Psixologiya professoru Kirbi Farrell isə qeyd edib ki, döymə həm simvol, həm də davranış olaraq güclü məna daşıyır. Onun sözlərinə görə, adi olmaqdan daha artıq olmağa can atmaq, daha dolğun həyat yaşamaq və özünə münasibəti yaxşılaşdırmaq istəyinin ifadəsidir.

Татуировки уже много лет воспринимаются как форма самовыражения и искусства. Проведённые исследования показали, что уровень самооценки у женщин с татуировками, особенно у тех, у кого несколько татуировок, выше.
Как сообщает Lent.az, женщины с татуировками выбирают свои собственные пути в отношении стандартов красоты и того, как общество их воспринимает.
По результатам исследования, женщины с несколькими (четырьмя и более) татуировками имеют более высокий уровень самооценки по сравнению с женщинами без татуировок или с меньшим их количеством.
За последние десятилетия татуировки стали более распространёнными и превратились в модный тренд. Несмотря на это, отношение общества к татуировкам различается для женщин и мужчин. Исследование 2018 года показало, что женщины подвергаются большей критике за свои татуировки по сравнению с мужчинами. По этой причине многие женщины предпочитают скрывать свои татуировки.
Тем не менее, женщины, которые не чувствуют осуждения или не придают ему значения, получают большее удовлетворение от своих татуировок и продолжают украшать тело новыми татуировками.
Другое исследование, проведённое в 2015 году, также показало, что у женщин с несколькими татуировками самооценка выше. При этом было установлено, что среди таких женщин чаще регистрировались случаи попыток самоубийства в прошлом. Авторы исследования отметили, что эта статистика на первый взгляд может показаться отрицательной, но в контексте имеет иной смысл.
Согласно результатам исследования, увеличение количества татуировок не приводит к росту депрессии или склонности к самоубийству у женщин.
Руководитель исследования Джером Кох заявил, что в некоторых случаях женщины, например, заменяют утраченные части тела в результате хирургической операции художественной татуировкой. По его словам, татуировки могут быть способом восстановить чувство собственной ценности после эмоциональных потерь.
Специалисты подчёркивают, что для многих женщин татуировка является формой самозаботы, и именно с этой точки зрения связана с уважением к себе. Превращение болезненного или считающегося уродливым следа, например, шрама, в произведение искусства даёт силу и чувство уверенности в себе.
Некоторые люди выбирают татуировки как память о смерти, расставании или утрате близкого человека. В этом смысле татуировка может быть отражением эмоциональной жизни человека и механизмом преодоления трудностей.
Профессор психологии Кирби Фаррелл отметил, что татуировка несёт сильный смысл как символ и как поведение. По его словам, это выражение стремления быть больше, чем просто обычным, жить более полноценной жизнью и улучшать отношение к себе.