Döyməsi olan qadınların ortaq xarakter xüsusiyyəti var -
Döymələr uzun illərdir özünüifadə və incəsənət forması kimi qəbul olunur. Aparılan araşdırmalar göstərib ki, döyməsi olan qadınların özünə hörmət səviyyəsi, xüsusilə bir neçə döyməyə malik olanlardan, daha yüksək olur.
Lent.az xəbər verir ki, döyməyə sahib qadınlar gözəllik standartları və cəmiyyətin onları necə qəbul etməsi məsələsində öz yollarını seçirlər.
Araşdırma nəticələrinə əsasən, bir neçə (dörd və daha çox) döyməyə malik qadınların özünə qiymət vermə səviyyəsi döymə olmayan və ya daha az döyməyə sahib qadınlarla müqayisədə daha yüksəkdir.
Son onilliklərdə döymələr daha geniş yayılıb və dəbə çevrilib. Lakin buna baxmayaraq, cəmiyyətin döyməyə münasibəti qadınlar və kişilər üçün eyni deyil. 2018-ci ildə keçirilmiş sorğu göstərib ki, qadınlar döymələrinə görə kişilərlə müqayisədə daha çox qınağa məruz qalırlar. Bu səbəbdən bir çox qadın döymələrini gizlətməyə üstünlük verir.
Bununla belə, qınaq hiss etməyən və ya buna əhəmiyyət verməyən qadınlar döymələrdən daha çox məmnunluq əldə edir və bədənlərinə yeni döymələr əlavə etməyə davam edirlər.
2015-ci ildə aparılmış başqa bir araşdırma isə göstərib ki, bir neçə döyməyə malik qadınlarda özünə hörmət daha yüksəkdir. Eyni zamanda müəyyən olunub ki, belə qadınlar arasında keçmişdə intihar cəhdi halları daha çox qeydə alınıb. Tədqiqat müəllifləri qeyd ediblər ki, bu statistika ilk baxışda mənfi səslənsə də, kontekstdə fərqli məna daşıyır.
Araşdırma nəticələrinə görə, döymələrin sayının artması qadınlarda depressiya və ya intihara meyilliliyin artmasına səbəb olmur.
Tədqiqatın rəhbəri Cerom Kox bildirib ki, bəzi hallarda qadınlar, məsələn, cərrahi əməliyyat nəticəsində itirilmiş bədən hissəsini bədii döymə ilə əvəz edir. Onun sözlərinə görə, döymələr emosional itkilərdən sonra özünə dəyər hissini bərpa etməyin bir yolu ola bilər.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, bir çox qadın üçün döymə özünə qayğının bir formasıdır və məhz bu baxımdan özünə hörmətlə əlaqələndirilir. Ağrılı və ya insanın çirkin hesab etdiyi bir izi, məsələn, çapığı sənət əsərinə çevirmək güc və özünəinam hissi yaradır.
Bəzi insanlar döymələri ölüm, ayrılıq və ya yaxın bir insanın itkisi ilə bağlı xatirə kimi seçirlər. Bu mənada döymə insanın emosional həyatının əksi və çətinliklərin öhdəsindən gəlmə mexanizmi ola bilər.
Psixologiya professoru Kirbi Farrell isə qeyd edib ki, döymə həm simvol, həm də davranış olaraq güclü məna daşıyır. Onun sözlərinə görə, adi olmaqdan daha artıq olmağa can atmaq, daha dolğun həyat yaşamaq və özünə münasibəti yaxşılaşdırmaq istəyinin ifadəsidir.

Women with tattoos have a common character trait -
Tattoos have been accepted as a form of self-expression and art for many years. Research has shown that women with tattoos, especially those with several tattoos, have higher levels of self-respect.
Lent.az reports that women with tattoos choose their own paths regarding beauty standards and how society accepts them.
According to research results, women with several (four or more) tattoos have higher levels of self-esteem compared to women without tattoos or with fewer tattoos.
In recent decades, tattoos have become more widespread and have turned into a fashion trend. However, despite this, society's attitude towards tattoos is not the same for women and men. A survey conducted in 2018 showed that women face more criticism compared to men because of their tattoos. For this reason, many women prefer to hide their tattoos.
Nevertheless, women who do not feel criticism or do not care about it derive more satisfaction from tattoos and continue to add new tattoos to their bodies.
Another study conducted in 2015 showed that women with several tattoos have higher self-respect. It was also found that there were more recorded cases of past suicide attempts among such women. The authors of the study noted that this statistic, although it sounds negative at first glance, carries a different meaning in context.
According to the research results, an increase in the number of tattoos does not cause an increase in depression or suicidal tendencies in women.
The head of the study, Jerome Koch, stated that in some cases, women replace a lost body part due to surgical operation with a decorative tattoo. According to him, tattoos can be a way to restore self-worth after emotional losses.
Experts emphasize that for many women, a tattoo is a form of self-care and is linked to self-respect from this perspective. Transforming a painful or what a person considers an ugly mark, such as a scar, into a work of art creates a sense of strength and self-confidence.
Some people choose tattoos as a memory related to death, separation, or the loss of a loved one. In this sense, tattoos can reflect a person’s emotional life and be a mechanism to cope with difficulties.
Psychology professor Kirby Farrell noted that a tattoo carries strong meaning both as a symbol and behavior. According to him, it is an expression of the desire to be more than ordinary, to live a fuller life, and to improve one’s attitude toward oneself.