Bakıda skuter və velosiped sürücülərinə
Bakının Nəsimi rayonunda skuter və velosiped sürücülərinin yol hərəkəti qaydalarını pozması qeydə alınıb.
Daxili İşlər Nazirliyinin Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzindən verilən məlumata görə, hadisə Füzuli küçəsində baş verib. Belə ki, skuter və velosiped idarə edən şəxslər avtobus zolağında və yolun hərəkət hissəsində əks istiqamətdə hərəkət ediblər.
Bildirilib ki, bu cür qayda pozuntuları qəza şəraitinin yaranmasına səbəb olur.
Mərkəzdən qeyd edilib ki, "Yol hərəkəti haqqında" Qanunun 46-1-ci maddəsinə əsasən, kiçik elektrik nəqliyyat vasitələrinin hərəkətinə yalnız müəyyən edilmiş ərazilərdə və qaydalara uyğun şəkildə icazə verilir.
Həmçinin ümumi istifadədə olan avtomobil yollarında bu nəqliyyat vasitələri ilə yolun sağ kənar zolağından başqa digər zolaqlarla hərəkət etmək, eləcə də velosiped yolu olduğu halda alternativ yoldan istifadə etmək qadağandır.
Qurum sürücüləri və digər hərəkət iştirakçılarını yol qaydalarına riayət etməyə çağırıb, əks halda qəza və ağır nəticələrin yarana biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.

В Нэсими районе Баку зафиксированы нарушения правил дорожного движения водителями скутеров и велосипеда.
По информации Центра интеллектуального управления транспортом Министерства внутренних дел, инцидент произошел на улице Фузули. Так, лица, управлявшие скутером и велосипедом, двигались по автобусной полосе и по проезжей части дороги в противоположном направлении.
Сообщается, что такие нарушения правил приводят к возникновению аварийных ситуаций.
В центре отметили, что в соответствии со статьей 46-1 Закона "О дорожном движении", движение малых электротранспортных средств разрешается только в определенных зонах и в соответствии с правилами.
Также на автомобильных дорогах общего пользования запрещено движение этими транспортными средствами по полосам, кроме крайней правой полосы дороги, а при наличии велосипедной дорожки – использование альтернативных маршрутов.
Учреждение призвало водителей и других участников движения соблюдать правила дорожного движения, предупредив о возможных авариях и серьезных последствиях в случае их нарушения.