Bakıda skuter və velosiped sürücülərinə
Bakının Nəsimi rayonunda skuter və velosiped sürücülərinin yol hərəkəti qaydalarını pozması qeydə alınıb.
Daxili İşlər Nazirliyinin Nəqliyyatı İntellektual İdarəetmə Mərkəzindən verilən məlumata görə, hadisə Füzuli küçəsində baş verib. Belə ki, skuter və velosiped idarə edən şəxslər avtobus zolağında və yolun hərəkət hissəsində əks istiqamətdə hərəkət ediblər.
Bildirilib ki, bu cür qayda pozuntuları qəza şəraitinin yaranmasına səbəb olur.
Mərkəzdən qeyd edilib ki, "Yol hərəkəti haqqında" Qanunun 46-1-ci maddəsinə əsasən, kiçik elektrik nəqliyyat vasitələrinin hərəkətinə yalnız müəyyən edilmiş ərazilərdə və qaydalara uyğun şəkildə icazə verilir.
Həmçinin ümumi istifadədə olan avtomobil yollarında bu nəqliyyat vasitələri ilə yolun sağ kənar zolağından başqa digər zolaqlarla hərəkət etmək, eləcə də velosiped yolu olduğu halda alternativ yoldan istifadə etmək qadağandır.
Qurum sürücüləri və digər hərəkət iştirakçılarını yol qaydalarına riayət etməyə çağırıb, əks halda qəza və ağır nəticələrin yarana biləcəyi barədə xəbərdarlıq edib.

In Nasimi district of Baku, violations of traffic rules by scooter and bicycle riders have been recorded.
According to information from the Intelligent Transport Management Center of the Ministry of Internal Affairs, the incident took place on Fuzuli Street. It was noted that individuals operating scooters and bicycles were moving in the opposite direction in the bus lane and on the roadway.
It was stated that such violations cause conditions for accidents.
The Center emphasized that according to Article 46-1 of the "Traffic Rules" Law, the movement of small electric vehicles is only allowed in designated areas and in accordance with rules.
Also, it is prohibited to move these vehicles in lanes other than the right edge lane on public roads, as well as to use an alternative road when there is a bicycle lane.
The organization called on drivers and other road users to comply with traffic rules and warned that otherwise accidents and severe consequences can occur.