Jurnalist restoranda güllələnərək öldürüldü -
Meksikada jurnalist Fransisko Alexandro restoranda səhər yeməyi yeyərkən silahlı hücuma məruz qalaraq həlak olub.
Medianews.az xəbər verir ki, yerli polisin məlumtına görə, hadisə Oaxaka şəhərinə bağlı San Pablo Etla qəsəbəsində baş verib.
Hücum zamanı bir qadın da yaralanıb.
Oaxaka ştatının qubernatoru Salomon Xara hadisəni pisləyərək istintaqın federal qurumlarla birgə aparılması barədə göstəriş verdiyini açıqlayıb.
"Sərhədsiz Reportyorlar" (RSF) təşkilatının məlumatına görə, Leyva 2026-cı ildə Meksikada qətlə yetirilən yeddinci jurnalistdir.
Bildirilir ki, jurnalistin sosial şəbəkədəki son paylaşımında yerli hakimiyyət nümayəndələrinin də iştirak etdiyi Guelaguetza festivalının təşkilinə dair tənqidi fikirlər yer alıb.

Журналист был застрелен и убит в ресторане -
В Мексике журналист Франсиско Александр был убит при вооружённом нападении, когда завтракал в ресторане.
Medianews.az сообщает, что по информации местной полиции, инцидент произошёл в поселке Сан-Пабло Этла, расположенном вблизи города Оахака.
Во время нападения была ранена также одна женщина.
Губернатор штата Оахака Саломон Хара осудил происшествие и объявил о приказе провести расследование совместно с федеральными органами.
По данным организации "Репортёры без границ" (RSF), Лейва стал седьмым журналистом, убитым в Мексике в 2026 году.
Сообщается, что в последнем посте журналиста в соцсетях содержалась критика организации фестиваля Гуэлагетца, в котором участвовали представители местной власти.