ABŞ-nin Nyu-Meksiko ştatında ayı elektrik dirəyinə dırmaşıb.
Medianews.az xəbər verir ki, onu xilas etmək mümkün olmayıb və sonda elektrik cərəyanı vurması nəticəsində ölüb.
Yoldan keçən sürücü elektrik və telefon dirəyinin ən yuxarı hissəsində böyük ayının ilişib qaldığını görərək həmin anları mobil telefonla lentə alıb. Görüntülər qısa müddətdə sosial şəbəkələrdə və xarici mediada geniş yayılıb.
Qadın əvvəlcə ayının öldüyünü düşünsə də, onun hərəkət etdiyini görəndən sonra 911 təcili yardım xidmətinə məlumat verib.
Videoda ayının elektrik xətlərinin dərhal altında yerləşən taxta dirəyin traversindən möhkəm yapışaraq hündürlükdə tarazlığını qorumağa çalışdığı görünür.
911 operatoru sürücüyə ərazidən uzaqlaşmağı tövsiyə edib və aidiyyəti qurumların artıq məlumatlandırıldığını bildirib. Rəsmilər ayını sakitləşdirici iynə ilə vurmağın təhlükəli olduğunu, heyvanın yüksəkdən yıxılaraq ağır xəsarət ala biləcəyini əsas gətirərək xilasetmə əməliyyatının mümkün olmadığını açıqlayıblar.
Xarici KİV-in məlumatına görə, təhlükəsiz xilasetmə təşkil olunana qədər dirəkdə qalan ayı elektrik naqillərinə toxunaraq cərəyan vurması nəticəsində ölüb.
Vəhşi təbiət üzrə mütəxəssislər bildirirlər ki, ayılar bəzən avtomobillərin səsi, insanlar və ya itlərdən qorxduqları zaman təhlükədən yayınmaq üçün elektrik dirəklərinə ağac kimi dırmaşa bilirlər.

The bear climbing the electric pole died tragically -
Medianews.az reports that it was not possible to rescue it and in the end, it died as a result of electric shock.
A passing driver saw a large bear stuck at the very top of an electric and telephone pole and filmed the moments on a mobile phone. The footage quickly spread widely on social networks and foreign media.
At first, the woman thought the bear was dead, but after she saw it moving, she reported it to the 911 emergency service.
The video shows the bear firmly holding on to the crossarm of the wooden pole located immediately below the electric lines trying to maintain its balance at height.
The 911 operator advised the driver to move away from the area and stated that the relevant authorities had already been notified. Officials explained that it was not possible to carry out a rescue operation, arguing that tranquilizing the bear was dangerous as the animal could fall from a height and sustain serious injuries.
According to foreign media, the bear, which remained on the pole until a safe rescue was organized, died from an electric shock after touching the power lines.
Wildlife experts say that bears sometimes climb electric poles like trees to escape danger when they are scared by the sound of cars, people, or dogs.