ABŞ-nin Nyu-Meksiko ştatında ayı elektrik dirəyinə dırmaşıb.
Medianews.az xəbər verir ki, onu xilas etmək mümkün olmayıb və sonda elektrik cərəyanı vurması nəticəsində ölüb.
Yoldan keçən sürücü elektrik və telefon dirəyinin ən yuxarı hissəsində böyük ayının ilişib qaldığını görərək həmin anları mobil telefonla lentə alıb. Görüntülər qısa müddətdə sosial şəbəkələrdə və xarici mediada geniş yayılıb.
Qadın əvvəlcə ayının öldüyünü düşünsə də, onun hərəkət etdiyini görəndən sonra 911 təcili yardım xidmətinə məlumat verib.
Videoda ayının elektrik xətlərinin dərhal altında yerləşən taxta dirəyin traversindən möhkəm yapışaraq hündürlükdə tarazlığını qorumağa çalışdığı görünür.
911 operatoru sürücüyə ərazidən uzaqlaşmağı tövsiyə edib və aidiyyəti qurumların artıq məlumatlandırıldığını bildirib. Rəsmilər ayını sakitləşdirici iynə ilə vurmağın təhlükəli olduğunu, heyvanın yüksəkdən yıxılaraq ağır xəsarət ala biləcəyini əsas gətirərək xilasetmə əməliyyatının mümkün olmadığını açıqlayıblar.
Xarici KİV-in məlumatına görə, təhlükəsiz xilasetmə təşkil olunana qədər dirəkdə qalan ayı elektrik naqillərinə toxunaraq cərəyan vurması nəticəsində ölüb.
Vəhşi təbiət üzrə mütəxəssislər bildirirlər ki, ayılar bəzən avtomobillərin səsi, insanlar və ya itlərdən qorxduqları zaman təhlükədən yayınmaq üçün elektrik dirəklərinə ağac kimi dırmaşa bilirlər.

В американском штате Нью-Мексико медведь забрался на электрический столб.
Medianews.az сообщает, что спасти его не удалось, и в конце медведь погиб от удара электрическим током.
Проезжавший мимо водитель увидел, что большой медведь застрял на верхней части электрического и телефонного столба, и записал эти моменты на мобильный телефон. Видео быстро распространилось в социальных сетях и зарубежных СМИ.
Женщина сначала подумала, что медведь мертв, но, увидев, что он двигается, позвонила в службу экстренной помощи 911.
На видео видно, как медведь крепко цепляется за поперечину деревянного столба, расположенного непосредственно под электрическими проводами, пытаясь сохранить равновесие на высоте.
Оператор 911 посоветовал водителю отойти от места происшествия и сообщил, что соответствующие службы уже уведомлены. Представители официальных органов заявили, что введение медведю успокоительного укола опасно, так как животное может упасть с высоты и получить серьезные травмы, поэтому спасательная операция невозможна.
По данным зарубежных СМИ, медведь, оставшийся на столбе до организации безопасного спасения, погиб в результате удара электрическим током при касании электропроводов.
Специалисты по дикой природе отмечают, что медведи иногда забираются на электрические столбы как на деревья, чтобы убежать от опасности — например, при шуме автомобилей, людях или собаках.