“Bakcell” Ümumdünya Autizm Ayı çərçivəsində “Kaşalata” kafedə
İnnovasiya lideri “Bakcell” Ümumdünya Autizm Maarifləndirmə Ayı çərçivəsində “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi tərəfindən təsis edilən “Kaşalata” kafedə “İnklüzivlikdə İnnovativ Həllər” adlı görüş təşkil edib.
Tədbirin əsas məqsədi rəqəmsallaşan dünyada neyro-müxtəlifliyi olan şəxslər üçün inklüziv yanaşmaların inkişafını təşviq etmək, bu istiqamətdə tətbiq olunan innovativ həlləri və real təcrübələri müzakirə etmək olub. Görüşdə dövlət və özəl sektor nümayəndələri daxil olmaqla, ümumilikdə 30-dan çox qonaq iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində inklüziv cəmiyyətin formalaşdırılmasına yönəlmiş müasir yanaşmalar, məşğulluq və təhsil imkanlarının genişləndirilməsi, həmçinin sosial sahibkarlıq modelləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təsisçisi və sədri Aytən Eynalovanın moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə millət vəkili Nigar Arpadarai, AZAL-ın İnsan Resursları idarəsinin rəhbəri Ellada Alışova və “Bakcell”in İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ kommunikasiyalar üzrə direktoru Aysel Süleymanova çıxış ediblər.
Tədbirdə iştirak edən uşaqlar virtual reallıq (VR) texnologiyası ilə hazırlanmış oyunları sınaqdan keçirib, eyni zamanda öz rəsm əsərlərini sərgiləyərək yaradıcılıqlarını nümayiş etdiriblər. Bu yanaşma inklüziv mühitdə texnologiyanın və yaradıcılığın necə birləşə biləcəyini praktiki şəkildə göstərib.
“Bakcell” inklüziv cəmiyyətin qurulmasına dəstək strategiyası çərçivəsində neyro-müxtəlifliyi olan şəxslərin inkişafını, bərabər imkanların yaradılmasını və inklüziv yanaşmaların genişləndirilməsini hədəfləyən layihələri davamlı şəkildə həyata keçirir. Şirkət texnologiya və sosial təşəbbüsləri bir araya gətirərək cəmiyyətin dayanıqlı inkişafına töhfə verməyə davam edir.
“Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi neyro-müxtəlifliyi olan şəxslərin və onların ailələrinin sosial rifahını dəstəkləyir, autizmli şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası, inklüziv təhsil və məşğulluq imkanlarının artırılmasına yönəlmiş layihələr həyata keçirir. Birliyin təşəbbüsü ilə yaradılmış Kaşalata kafe isə neyro-müxtəlifliyi olan gənclərin məşğulluğunu dəstəkləyən önəmli sosial platformalardan biridir.
“Bakcell” haqqında
“Bakcell” Azərbaycanın ilk və ən böyük özəl telekommunikasiya şirkətidir. Hazırda şirkət üç milyondan çox müştərini yüksəkkeyfiyyətli və sürətli telekommunikasiya xidmətləri ilə təmin edir. Ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunun ən böyük investorlarından biri olan “Bakcell” süni intellekt əsaslı innovativ həllərlə Azərbaycanın dayanıqlı inkişafına töhfə verir.
Bakcell müxtəlif ölkələrdə telekommunikasiya, enerji, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərən "NEQSOL Holding" beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.

Within the framework of the World Autism Month, "Bakcell" at the "Kaşalata" cafe
Innovation leader "Bakcell" organized a meeting titled "Innovative Solutions in Inclusivity" at the "Kashalata" cafe, established by the "Together and Healthy" Public Union within the framework of the World Autism Awareness Month.
The main purpose of the event was to promote the development of inclusive approaches for people with neurodiversity in a digitalizing world, and to discuss innovative solutions and real experiences applied in this direction. More than 30 guests participated in the meeting, including representatives from the public and private sectors.
During the event, there was an exchange of ideas around modern approaches aimed at forming an inclusive society, expanding employment and education opportunities, as well as social entrepreneurship models. The discussion, moderated by Aytən Eynalova, founder and chairwoman of the "Together and Healthy" Public Union, featured speeches by Member of Parliament Nigar Arpadarai, Head of AZAL’s Human Resources Department Ellada Alışova, and Bakcell’s Director of Public Relations and Corporate Communications Aysel Süleymanova.
Children attending the event tested games developed with virtual reality (VR) technology and also exhibited their own artworks, showcasing their creativity. This approach practically demonstrated how technology and creativity can be integrated in an inclusive environment.
Bakcell continuously implements projects aimed at supporting the development of people with neurodiversity, creating equal opportunities, and expanding inclusive approaches within the framework of its strategy to support the building of an inclusive society. The company continues to contribute to the sustainable development of society by combining technology and social initiatives.
The "Together and Healthy" Public Union supports the social welfare of people with neurodiversity and their families, and implements projects aimed at the integration of people with autism into society, as well as increasing inclusive education and employment opportunities. The Kashalata cafe, established by the initiative of the Union, is one of the important social platforms supporting the employment of neurodiverse youth.
About "Bakcell"
"Bakcell" is the first and largest private telecommunications company in Azerbaijan. Currently, the company provides high-quality and fast telecommunications services to more than three million customers. As one of the largest investors in the country’s non-oil economy sector, Bakcell contributes to Azerbaijan’s sustainable development with AI-based innovative solutions.
Bakcell is part of the international group of companies "NEQSOL Holding," which operates in telecommunications, energy, high technology, and construction sectors in various countries.