“Bakcell” Ümumdünya Autizm Ayı çərçivəsində “Kaşalata” kafedə
İnnovasiya lideri “Bakcell” Ümumdünya Autizm Maarifləndirmə Ayı çərçivəsində “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi tərəfindən təsis edilən “Kaşalata” kafedə “İnklüzivlikdə İnnovativ Həllər” adlı görüş təşkil edib.
Tədbirin əsas məqsədi rəqəmsallaşan dünyada neyro-müxtəlifliyi olan şəxslər üçün inklüziv yanaşmaların inkişafını təşviq etmək, bu istiqamətdə tətbiq olunan innovativ həlləri və real təcrübələri müzakirə etmək olub. Görüşdə dövlət və özəl sektor nümayəndələri daxil olmaqla, ümumilikdə 30-dan çox qonaq iştirak edib.
Tədbir çərçivəsində inklüziv cəmiyyətin formalaşdırılmasına yönəlmiş müasir yanaşmalar, məşğulluq və təhsil imkanlarının genişləndirilməsi, həmçinin sosial sahibkarlıq modelləri ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. “Birgə və Sağlam” İctimai Birliyinin təsisçisi və sədri Aytən Eynalovanın moderatorluğu ilə keçirilən müzakirədə millət vəkili Nigar Arpadarai, AZAL-ın İnsan Resursları idarəsinin rəhbəri Ellada Alışova və “Bakcell”in İctimaiyyətlə əlaqələr və korporativ kommunikasiyalar üzrə direktoru Aysel Süleymanova çıxış ediblər.
Tədbirdə iştirak edən uşaqlar virtual reallıq (VR) texnologiyası ilə hazırlanmış oyunları sınaqdan keçirib, eyni zamanda öz rəsm əsərlərini sərgiləyərək yaradıcılıqlarını nümayiş etdiriblər. Bu yanaşma inklüziv mühitdə texnologiyanın və yaradıcılığın necə birləşə biləcəyini praktiki şəkildə göstərib.
“Bakcell” inklüziv cəmiyyətin qurulmasına dəstək strategiyası çərçivəsində neyro-müxtəlifliyi olan şəxslərin inkişafını, bərabər imkanların yaradılmasını və inklüziv yanaşmaların genişləndirilməsini hədəfləyən layihələri davamlı şəkildə həyata keçirir. Şirkət texnologiya və sosial təşəbbüsləri bir araya gətirərək cəmiyyətin dayanıqlı inkişafına töhfə verməyə davam edir.
“Birgə və Sağlam” İctimai Birliyi neyro-müxtəlifliyi olan şəxslərin və onların ailələrinin sosial rifahını dəstəkləyir, autizmli şəxslərin cəmiyyətə inteqrasiyası, inklüziv təhsil və məşğulluq imkanlarının artırılmasına yönəlmiş layihələr həyata keçirir. Birliyin təşəbbüsü ilə yaradılmış Kaşalata kafe isə neyro-müxtəlifliyi olan gənclərin məşğulluğunu dəstəkləyən önəmli sosial platformalardan biridir.
“Bakcell” haqqında
“Bakcell” Azərbaycanın ilk və ən böyük özəl telekommunikasiya şirkətidir. Hazırda şirkət üç milyondan çox müştərini yüksəkkeyfiyyətli və sürətli telekommunikasiya xidmətləri ilə təmin edir. Ölkə iqtisadiyyatının qeyri-neft sektorunun ən böyük investorlarından biri olan “Bakcell” süni intellekt əsaslı innovativ həllərlə Azərbaycanın dayanıqlı inkişafına töhfə verir.
Bakcell müxtəlif ölkələrdə telekommunikasiya, enerji, yüksək texnologiyalar və tikinti sahələrində fəaliyyət göstərən "NEQSOL Holding" beynəlxalq şirkətlər qrupunun tərkibinə daxildir.

В рамках Всемирного месяца аутизма "Bakcell" в кафе "Kaşalata"
Лидер инноваций «Bakcell» организовал встречу «Инновационные решения в инклюзии» в кафе «Kaşalata», учреждённом общественным объединением «Вместе и Здоровы» в рамках Международного месяца осведомлённости об аутизме.
Основная цель мероприятия заключалась в стимулировании развития инклюзивных подходов для людей с нейроразнообразием в цифровом мире, обсуждении применяемых инновационных решений и реального опыта в этом направлении. Во встрече приняли участие более 30 гостей, включая представителей государственного и частного секторов.
В рамках мероприятия состоялся обмен мнениями по современным подходам к формированию инклюзивного общества, расширению возможностей трудоустройства и образования, а также по моделям социального предпринимательства. Модератором дискуссии была основатель и председатель общественного объединения «Вместе и Здоровы» Айтен Эйналова; в обсуждении выступили депутат парламента Нигар Арпадарай, руководитель отдела кадров AZAL Эллада Алышова и директор по связям с общественностью и корпоративным коммуникациям «Bakcell» Айсель Сулейманова.
Дети, участвовавшие в мероприятии, попробовали игры, разработанные с использованием технологии виртуальной реальности (VR), а также представили свои художественные работы, демонстрируя своё творчество. Этот подход на практике показал, как технологии и творчество могут объединяться в инклюзивной среде.
В рамках своей стратегии поддержки построения инклюзивного общества «Bakcell» регулярно реализует проекты, направленные на развитие людей с нейроразнообразием, создание равных возможностей и расширение инклюзивных подходов. Компания продолжает вносить вклад в устойчивое развитие общества, объединяя технологии и социальные инициативы.
Общественное объединение «Вместе и Здоровы» поддерживает социальное благополучие людей с нейроразнообразием и их семей, реализует проекты, направленные на интеграцию аутистов в общество, расширение возможностей инклюзивного образования и трудоустройства. Кафе Kaşalata, созданное по инициативе объединения, является одной из важных социальных платформ, поддерживающих занятость молодых людей с нейроразнообразием.
О компании «Bakcell»
«Bakcell» — первая и крупнейшая частная телекоммуникационная компания Азербайджана. В настоящее время компания обслуживает более трёх миллионов клиентов, предоставляя высококачественные и быстрые телекоммуникационные услуги. Будучи одним из крупнейших инвесторов в несырьевой сектор экономики страны, «Bakcell» вносит вклад в устойчивое развитие Азербайджана посредством инновационных решений на базе искусственного интеллекта.
Bakcell входит в состав международной группы компаний «NEQSOL Holding», работающей в сферах телекоммуникаций, энергетики, высоких технологий и строительства в различных странах.