Artıq taksilərdə də "BakıKart" ilə ödəniş etmək
Prezident İlham Əliyev "Bakı Metropoliteni" QSC-nin yenidən təşkili və bununla əlaqədar bəzi fərman və sərəncamlarında dəyişiklik edilməsi, bəzi sərəncamlarının ləğv edilməsi haqqında fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, "Bakı Metropoliteni" "BakuBus" və "Bakı Taksi Xidməti" MMC-lərin ona qoşulması formasında yenidən təşkil edilir.
Maraqlıdır, bəs görəsən, taksi xidmətində ödənişləri "BakıKart" ilə etmək mümkün olacaq?
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə "Bakı Metropoliteni" QSC-dən oxu.az-a bildirilib ki, proses yeni başladığı üçün ödəniş sistemləri ilə bağlı konkret qərarlar və tətbiq tarixləri hələ müəyyən edilməyib:
"BakuBus" MMC və "Bakı Taksi Xidməti" MMC-nin "Bakı Metropoliteni" QSC-yə qoşulması ilə baş vermiş müvafiq yenilik şəhərdaxili ictimai nəqliyyatda vahid idarəetmə modelinə keçidin tərkib hissəsidir. Proses yeni başladığı üçün ödəniş sistemləri ilə bağlı konkret qərarlar və tətbiq tarixləri hələ müəyyən edilməyib.
Hazırkı mərhələdə əsas məqsəd müxtəlif nəqliyyat növlərinin vahid sistem daxilində daha səmərəli və koordinasiyalı idarə olunmasını təmin etməkdir. Gələcəkdə bu baxımdan sərnişinlər üçün ödəniş mexanizmlərinin daha rahat, çevik və rəqəmsal həllər əsasında inkişaf etdirilməsi istiqamətində müxtəlif yanaşmalar nəzərdən keçirilə bilər. Bununla belə, hər hansı yeni modelin tətbiqi ilə bağlı qərarlar yalnız texniki, əməliyyat və iqtisadi qiymətləndirmələrdən sonra veriləcək.
Bakıda metro və avtobus sistemində tətbiq olunan "BakıKart" modeli artıq multimodal ödəniş infrastrukturunun formalaşmasına imkan yaradıb. Beynəlxalq təcrübədə də vahid ödəniş sistemlərindən sərnişin rahatlığının artırılması üçün geniş istifadə olunur. Dünyanın bir sıra şəhərlərində sərnişinlər metro, avtobus və taksi xidmətlərindən eyni tətbiq, vahid balans və ya ümumi nəqliyyat kartı vasitəsilə istifadə edə bilirlər.
Müasir beynəlxalq təcrübədə metro və taksi xidmətlərinin inteqrasiyası üzrə müxtəlif yanaşmalar tətbiq edilir. Bir sıra şəhərlərdə metro çıxışlarında xüsusi taksi zonaları yaradılır, sərnişinlərin mənzilbaşına hərəkətini təmin edən digər xidmətlərdən istifadə edilir.
Əsas məqsəd sərnişinlər üçün ödəniş və hərəkət prosesini daha sürətli, rahat və şəffaf təşkil etməkdir. Prosesin mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur və gələcəkdə tətbiq oluna biləcək yeniliklərlə bağlı ictimaiyyətə məlumat veriləcək".

President Ilham Aliyev has signed a decree on the reorganization of "Baku Metropolitan" JSC and on making amendments to some of its decrees and orders, as well as the cancellation of some of its orders. According to the decree, "Baku Metropolitan" is being reorganized through the merger of "BakuBus" LLC and "Baku Taxi Service" LLC with it.
It is interesting, will it be possible to pay for taxi services with "BakiKart"?
Medianews.az reports that "Baku Metropolitan" JSC told oxu.az on the subject that since the process has just begun, no specific decisions or implementation dates have been determined yet regarding payment systems:
The merger of "BakuBus" LLC and "Baku Taxi Service" LLC with "Baku Metropolitan" JSC and the related innovation is part of the transition to a unified management model in urban public transport. Since the process has just begun, no specific decisions or implementation dates have been determined yet regarding payment systems.
At the current stage, the main goal is to ensure a more efficient and coordinated management of various types of transport within a single system. In the future, different approaches may be considered to develop more convenient, flexible, and digital payment mechanisms for passengers. However, any decisions regarding the implementation of a new model will only be made after technical, operational, and economic evaluations.
The "BakiKart" model applied in the metro and bus system in Baku has already enabled the formation of a multimodal payment infrastructure. In international practice, unified payment systems are widely used to increase passenger convenience. In several cities worldwide, passengers can use metro, bus, and taxi services through the same application, a unified balance, or a general transport card.
Various approaches are applied in modern international practice regarding the integration of metro and taxi services. In some cities, special taxi zones are created at metro exits, and other services that provide passengers with transport to their homes are utilized.
The main goal is to organize the payment and movement processes for passengers faster, more comfortably, and transparently. The process is planned to be carried out gradually, and the public will be informed about innovations that may be applied in the future.