Artıq taksilərdə də "BakıKart" ilə ödəniş etmək
Prezident İlham Əliyev "Bakı Metropoliteni" QSC-nin yenidən təşkili və bununla əlaqədar bəzi fərman və sərəncamlarında dəyişiklik edilməsi, bəzi sərəncamlarının ləğv edilməsi haqqında fərman imzalayıb. Fərmana əsasən, "Bakı Metropoliteni" "BakuBus" və "Bakı Taksi Xidməti" MMC-lərin ona qoşulması formasında yenidən təşkil edilir.
Maraqlıdır, bəs görəsən, taksi xidmətində ödənişləri "BakıKart" ilə etmək mümkün olacaq?
Medianews.az xəbər verir ki, mövzu ilə "Bakı Metropoliteni" QSC-dən oxu.az-a bildirilib ki, proses yeni başladığı üçün ödəniş sistemləri ilə bağlı konkret qərarlar və tətbiq tarixləri hələ müəyyən edilməyib:
"BakuBus" MMC və "Bakı Taksi Xidməti" MMC-nin "Bakı Metropoliteni" QSC-yə qoşulması ilə baş vermiş müvafiq yenilik şəhərdaxili ictimai nəqliyyatda vahid idarəetmə modelinə keçidin tərkib hissəsidir. Proses yeni başladığı üçün ödəniş sistemləri ilə bağlı konkret qərarlar və tətbiq tarixləri hələ müəyyən edilməyib.
Hazırkı mərhələdə əsas məqsəd müxtəlif nəqliyyat növlərinin vahid sistem daxilində daha səmərəli və koordinasiyalı idarə olunmasını təmin etməkdir. Gələcəkdə bu baxımdan sərnişinlər üçün ödəniş mexanizmlərinin daha rahat, çevik və rəqəmsal həllər əsasında inkişaf etdirilməsi istiqamətində müxtəlif yanaşmalar nəzərdən keçirilə bilər. Bununla belə, hər hansı yeni modelin tətbiqi ilə bağlı qərarlar yalnız texniki, əməliyyat və iqtisadi qiymətləndirmələrdən sonra veriləcək.
Bakıda metro və avtobus sistemində tətbiq olunan "BakıKart" modeli artıq multimodal ödəniş infrastrukturunun formalaşmasına imkan yaradıb. Beynəlxalq təcrübədə də vahid ödəniş sistemlərindən sərnişin rahatlığının artırılması üçün geniş istifadə olunur. Dünyanın bir sıra şəhərlərində sərnişinlər metro, avtobus və taksi xidmətlərindən eyni tətbiq, vahid balans və ya ümumi nəqliyyat kartı vasitəsilə istifadə edə bilirlər.
Müasir beynəlxalq təcrübədə metro və taksi xidmətlərinin inteqrasiyası üzrə müxtəlif yanaşmalar tətbiq edilir. Bir sıra şəhərlərdə metro çıxışlarında xüsusi taksi zonaları yaradılır, sərnişinlərin mənzilbaşına hərəkətini təmin edən digər xidmətlərdən istifadə edilir.
Əsas məqsəd sərnişinlər üçün ödəniş və hərəkət prosesini daha sürətli, rahat və şəffaf təşkil etməkdir. Prosesin mərhələli şəkildə həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur və gələcəkdə tətbiq oluna biləcək yeniliklərlə bağlı ictimaiyyətə məlumat veriləcək".

Президент Ильхам Алиев подписал указ о реорганизации ОАО "Баку Метрополитен" и внесении изменений в некоторые указы и распоряжения, связанных с этим, а также об отмене некоторых распоряжений. Согласно указу, "Баку Метрополитен" реорганизуется путем присоединения к нему ООО "BakuBus" и ООО "Бакинская служба такси".
Интересно, а будет ли возможно оплачивать такси услугами "БакиКарт"?
Medianews.az сообщает, что по данному вопросу в ОАО "Баку Метрополитен" сайту oxu.az сообщили, что процесс только начался, поэтому конкретные решения и сроки внедрения платежных систем пока не определены:
"Присоединение ООО "BakuBus" и ООО "Бакинская служба такси" к ОАО "Баку Метрополитен" и связанные с этим изменения являются частью перехода к единой модели управления городским общественным транспортом. Поскольку процесс только начался, конкретные решения и сроки внедрения платежных систем пока не установлены."
На текущем этапе основная цель - обеспечить более эффективное и скоординированное управление различными видами транспорта в единой системе. В дальнейшем по этому направлению для пассажиров могут рассматриваться различные подходы к развитию платежных механизмов на основе более удобных, гибких и цифровых решений. Тем не менее решения о внедрении какой-либо новой модели будут приниматься только после технических, операционных и экономических оценок.
Модель "БакиКарт", применяемая в бакинском метро и автобусной системе, уже создала возможности для формирования мультимодальной платежной инфраструктуры. В международной практике единые платежные системы широко используются для повышения удобства пассажиров. В ряде городов мира пассажиры могут использовать метро, автобусы и такси с помощью одного приложения, единого баланса или общей транспортной карты.
В современной международной практике применяются различные подходы к интеграции метро и такси. В некоторых городах на выходах из метро создаются специальные таксомоторные зоны, используются другие услуги, обеспечивающие движение пассажиров до места проживания.
Основная цель - сделать процесс оплаты и перемещения для пассажиров более быстрым, удобным и прозрачным. Планируется поэтапное осуществление процесса, и общественность будет информирована о нововведениях, которые могут быть применены в будущем".