Arayikgilin növbəti məhkəməsi oldu
İyunun 30-da Bakı Apellyasiya Məhkəməsində Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində sülh və insanlıq əleyhinə cinayətlər, müharibə cinayətləri, o cümlədən təcavüzkar müharibənin hazırlanması və aparılması, soyqırımı, müharibə qanunlarını və qaydalarını pozma, terrorçuluq, terrorçuluğu maliyyələşdirmə, hakimiyyəti zorla ələ keçirmə və digər çoxsaylı cinayətlərə görə Bakı Hərbi Məhkəməsi tərəfindən barələrində ittiham hökmü çıxarılmış Ermənistan Respublikası vətəndaşları Arayik Harutyunyan, Arkadi Qukasyan, Bako Sahakyan, Davit İşxanyan, David Babayan, Levon Mnatsakanyan və digərlərinin apellyasiya şikayətləri üzrə məhkəmə baxışı davam etdirilib.
Medianews.az xəbər verir ki, Bakı Apellyasiya Məhkəməsinin hakimləri Elmar Rəhimovun sədrliyi, Emin Mehdiyev və Mehriban Qarayevanın (ehtiyat hakim Əli Məmmədov) iştirakı ilə keçirilən məhkəmə iclasında barələrində cinayət işi üzrə apellyasiya icraatı aparılan şəxslərin hər biri bildikləri dillərdə - erməni və rus dillərində tərcüməçi, habelə müdafiələrinin təmin olunması məqsədilə vəkillərlə təmin edilib.
Əvvəlcə təqsirləndirilən şəxslər Madat Babayan və David Babayanın hər birinin hüquqlarını qoruyan iki vəkilindən birinin səhhətlərində yaranmış problemlərlə əlaqədar məhkəmə iclasında iştirak edə bilmədikləri qeyd olunub. Bu səbəbdən qanunvericiliyin tələblərinə uyğun olaraq onlara dövlət hesabına yeni müdafiəçilərin təyin edildiyi proses iştirakçılarının diqqətinə çatdırılıb.
Ardınca yeni təyin olunmuş müdafiəçilər məhkəmə prosesi iştirakçılarına təqdim olunub. Təqsirləndirilən şəxslər müdafiəçilərinə iştirakına etiraz etmədiklərini bildiriblər.
Bundan sonra məhkəmə çıxışları davam etdirilib.
Daha sonra təqsirləndirilən Davit İşxanyan məhkəməyə müraciət edərək məhkəmə iclaslarının protokolları ilə tanış olduqdan sonra hazırladığı qeydləri təqdim etmək istədiyini bildirib.
Məhkəmə kollegiyasının sədri iclas protokolları ilə tanış olmağın onun prosessual hüququ olduğunu qeyd edib.
Davit İşxanyana izah olunub ki, protokollara dair qeydləri Azərbaycan dilində təqdim edilmədiyi üçün onların tərcümə olunduqdan sonra məhkəməyə təqdim edilməsi zəruridir. Bildirilib ki, qeydlər şifahi deyil, yazılı formada və Azərbaycan dilində təqdim olunmalıdır.
Qeydlər tərcümə olunduqdan sonra məhkəmə prosesində çəkişmə zamanı bərabərliyin təmini üçün ittiham tərəfinə də təqdim edilməlidir.
Davit İşxanyan qeydlərinin tərcüməçiyə təqdim olunmasına şərait yaradılmasını xahiş edib. Məhkəməyə sədrlik edən bunun üçün ona müvafiq imkan yaradılacağını bildirib.
Daha sonra çıxış edən David Babayan yeni təyin olunmuş müdafiəçisi ilə tanış olmaq üçün şərait yaradılmasını xahiş edib.
Məhkəmə iclası müdafiə tərəfinin apellyasiya şikayətlərinin əsaslandırılması üzrə çıxışlarla davam etdirilib.
Təqsirləndirilən Davit Allahverdiyanın müdafiəçisi çıxış edərək hüquqlarını qoruduğu şəxs barəsində bəraət hökmünün çıxarılmasını məhkəmədən xahiş edib. Davit Allahverdiyan müdafiəçisi tərəfindən verilən apellyasiya şikayətini müdafiə etdiyini və həmin şikayətdə göstərilən dəlillərlə razı olduğunu bildirib.
Sonra Melikset Paşayanın müdafiəçisi çıxış edib. O, təqsirləndirilən şəxs barəsində 2026-cı il 5 fevral tarixli ittiham hökmünün ləğv edilərək bəraət hökmünün çıxarılmasını məhkəmədən xahiş edib. Çıxış edən M.Paşayan müdafiəçisinin səsləndirdiyi mövqeni dəstəklədiyini bildirib. O, özünü irəli sürülmüş ittiham üzrə təqsirli bilmədiyini qeyd edib.
Sonra təqsirləndirilən Davit İşxanyanın müdafiəçisi çıxış edib. Vəkil çıxışında D.İşxanyan barəsində 2026-cı il 5 fevral tarixli hökmün ləğv edilməsini və bəraət hökmünün çıxarılmasını məhkəmədən xahiş edib.
Ardınca təqsirləndirilən şəxslərin müdafiəçiləri ilə konfidensial görüşlərinin təmin edilməsi məqsədilə məhkəmə iclasında fasilə elan olunub.
Fasilədən sonra məhkəmə iclasında çıxışlar davam etdirilib.
Çıxış edən təqsirləndirilən Davit İşxanyan əvvəlcə vəsatət verərək özü tərəfindən hazırlanmış apellyasiya şikayətinin və ərizəsinin dublikat nüsxələrinin cinayət işinin materiallarına əlavə olunmasını məhkəmədən xahiş edib. Ardınca bildirib ki, ona qarşı irəli sürülmüş ittihamla razı deyil.
Məhkəmənin növbəti iclası iyulun 3-də keçiriləcək.
Xatırladaq ki, Bakı Hərbi Məhkəməsinin 5 fevral 2026-cı il tarixli hökmünə əsasən, Arayik Harutyunyan, Levon Mnatsakanyan, David Manukyan, Davit İşxanyan və David Babayan ömürlük azadlıqdan məhrumetmə cəzasına məhkum ediliblər. Arkadi Qukasyan və Bako Sahakyan 20 il, Madat Babayan və Melikset Paşayan 19 il, Qarik Martirosyan 18 il, Davit Allahverdiyan və Levon Balayan 16 il, Vasili Beqlaryan, Qurgen Stepanyan və Erik Qazaryan isə 15 il müddətinə azadlıqdan məhrum ediliblər.

30 июня в Апелляционном суде Баку продолжилось судебное разбирательство по апелляционным жалобам граждан Республики Армения Араика Арутюняна, Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Давида Ишханяна, Давида Бабаяна, Левона Мнацаканяна и других, обвиняемых Бакинским военным судом в совершении преступлений против мира и человечности, военных преступлений, включая подготовку и ведение агрессивной войны, геноцид, нарушение законов и обычаев войны, терроризм, финансирование терроризма, захват власти силой и других многочисленных преступлений в связи с военной агрессией Армении против Азербайджана.
Medianews.az сообщает, что на судебном заседании Апелляционного суда Баку под председательством судьи Элмара Рагимова и при участии судей Эмина Мехтиева и Мехрибан Караевой (запасной судья Али Мамедов) всем лицам, в отношении которых ведётся апелляционное производство, были предоставлены переводчики на армянском и русском языках, а также обеспечены адвокаты для защиты их прав.
На заседании присутствовали представители потерпевших, прокуроры, поддерживающие государственное обвинение — заведующий отделом защиты государственного обвинения Генпрокуратуры Аббас Аббаслы, прокуроры этого отдела Анар Алякберов и Севиндж Касимова.
Сначала было отмечено, что один из двух адвокатов, защищающих права обвиняемых Мадата Бабаяна и Давида Бабаяна, не смог участвовать в судебном заседании по состоянию здоровья. В связи с этим в соответствии с требованиями законодательства участникам процесса сообщено, что им назначены новые защитники за счёт государства.
Затем были представлены новые защитники участникам процесса. Обвиняемые заявили, что не возражают против участия назначенных адвокатов.
После этого продолжились судебные выступления.
Позже обвиняемый Давид Ишханян обратился к суду с просьбой после ознакомления с протоколами судебных заседаний представить подготовленные им записи.
Председатель судебной коллегии отметил, что ознакомление с протоколами — его процессуальное право.
Давиду Ишханяну было разъяснено, что записи должны быть предоставлены на азербайджанском языке, так как они не были представлены в оригинале, поэтому необходим их перевод и представление в суде. Отмечено, что записи должны быть не устными, а письменными и на азербайджанском языке.
После перевода записи должны быть предоставлены и стороне обвинения для обеспечения равноправия в судебном процессе.
Давид Ишханян попросил обеспечить возможность передачи записей переводчику. Председатель суда пообещал предоставить для этого необходимые условия.
Далее выступивший Давид Бабаян попросил создать возможность для знакомства с новым назначенным защитником.
Судебное заседание продолжилось выступлениями защиты по обоснованию апелляционных жалоб.
Защитник обвиняемого Давида Аллахвердяна выступил с просьбой к суду вынести оправдательный приговор в отношении их подзащитного. Он заявил, что защищает апелляционную жалобу Давида Аллахвердяна и согласен с приведёнными в ней доказательствами.
Затем выступил защитник Меликсета Пашаяна. Он ходатайствовал о отмене обвинительного приговора от 5 февраля 2026 года и вынесении оправдательного приговора в отношении обвиняемого. М.Пашаян подтвердил позицию своего защитника и заявил, что не считает себя виновным по предъявленному обвинению.
После этого выступил защитник обвиняемого Давида Ишханяна, который ходатайствовал об отмене приговора от 5 февраля 2026 года и вынесении оправдательного приговора.
Затем в судебном заседании был объявлен перерыв для обеспечения конфиденциальных встреч обвиняемых с их защитниками.
После перерыва выступления в судебном заседании продолжились.
Обвиняемый Давид Ишханян сначала подал ходатайство о приобщении к материалам уголовного дела копий своих апелляционных жалобы и заявления и заявил, что не согласен с предъявленным ему обвинением.
Следующее заседание суда назначено на 3 июля.
Напомним, что согласно приговору Бакинского военного суда от 5 февраля 2026 года, Араик Арутюнян, Левон Мнацаканян, Давид Манукян, Давид Ишханян и Давид Бабаян были приговорены к пожизненному лишению свободы. Аркадий Гукасян и Бако Саакян получили по 20 лет, Мадат Бабаян и Меликсет Пашаян — по 19 лет, Гарик Мартиросян — 18 лет, Давид Аллахвердян и Левон Балаян — по 16 лет, Василий Бегларян, Курген Степанян и Эрик Казарян — по 15 лет лишения свободы.