“Xaçapuri Baku”nun aşpazı həbs edildi –
Bakıda fəaliyyət göstərən “Xaçapuri Baku” restoranında aşpaz kimi çalışan, 2008-ci il təvəllüdlü S. Məmmədli soyğunçuluq əməllərinə görə cinayət məsuliyyətinə cəlb edilib.
News24.az-ın əldə etdiyi məlumata görə, hadisə gecə saatlarında baş verib. Araşdırmalar zamanı müəyyən olunub ki, S. Məmmədli işdən sonra evə qayıdarkən iki dəfə taksi sifariş edib. Sabunçu rayonunda yaşadığı evin yaxınlığına çatdıqda isə sürücülərə hücum edərək onların mobil telefonlarını ələ keçirib və hadisə yerindən qaçıb. Zərərçəkən iki taksi sürücüsü polisə müraciət edib.
İstintaq zamanı məlum olub ki, S. Məmmədli soyğunçuluq yolu ilə əldə etdiyi mobil telefonları “Lalafo” platformasında satışa çıxararaq satıb.
Keçirilən əməliyyat-axtarış tədbirləri nəticəsində o saxlanılaraq həbs edilib. Sabunçu Rayon Məhkəməsində Cinayət Məcəlləsinin 180.2.2-ci (soyğunçuluq) maddəsi ilə təqsirli bilinən S. Məmmədliyə 3 il azadlıqdan məhrumetmə cəzası təyin olunub. Lakin yaşı nəzərə alınaraq cəza şərti hesab edilib və o, məhkəmə zalından azadlığa buraxılıb.

В ресторане «Хачапури Баку», работающем в Баку, поваром которого является уроженец 2008 года С. Мамедли, привлечённый к уголовной ответственности за совершение разбойных действий.
По информации, полученной News24.az, инцидент произошёл поздно ночью. В ходе расследования было установлено, что С. Мамедли, возвращаясь домой после работы, дважды вызывал такси. Когда он подъехал к дому в Сабунчинском районе, напал на водителей, забрал их мобильные телефоны и скрылся с места происшествия. Два пострадавших водителя такси обратились в полицию.
В ходе следствия выяснилось, что С. Мамедли выставил на продажу похищенные мобильные телефоны на платформе «Lalafo» и продал их.
В результате проведённых оперативно-розыскных мероприятий он был задержан и арестован. Сабунчинский районный суд признал С. Мамедли виновным по статье 180.2.2 (разбой) Уголовного кодекса и назначил ему наказание в виде лишения свободы на 3 года. Однако, учитывая возраст, наказание было условным, и он был освобождён в зале суда.