Venesuelada zəlzələ nəticəsində həlak olanların sayı 5 546 nəfərə çatıb.
Medianews.az xəbər verir ki, bu barədə respublikanın Milli Assambleyasının sədri Xorxe Rodriqes öz "Telegram" kanalında məlumat verib.
Onun tərəfindən yayımlanan gündəlik hökumət hesabatına əsasən, 16 740 nəfər yaralanıb, 17 907 sakin isə evsiz qalıb. 190 bina tamamilə dağılıb, daha 856-sı ciddi zədələnib.
Axtarış-xilasetmə əməliyyatı zamanı 6 462 nəfəri xilas etmək mümkün olub. 47 942 zərərçəkmiş tibbi yardım alıb, 128 324 ailəyə yardım göstərilib. Müvəqqəti düşərgələrdə 23 811 nəfər yerləşdirilib, zərərçəkənlərə 10 977,336 ton ərzaq çatdırılıb.
Xatırladaq ki, iyunun 25-nə keçən gecə Venesuelanın şimalında 7,1 maqnitudalı zəlzələ baş verib. ABŞ Geologiya Xidməti daha sonra 40 saniyə fərqlə 7,2 və 7,5 maqnitudalı daha iki yeraltı təkanın qeydə alındığını bildirib. Ölkə rəhbərliyi fövqəladə vəziyyət rejimi elan edib. Əsas təkanlardan sonra 1 500-ə yaxın afterşok qeydə alınıb.//Operativ Media

Число погибших в результате землетрясения в Венесуэле достигло 5 546 человек.
Medianews.az сообщает, что об этом сообщил председатель Национальной Ассамблеи республики Хорхе Родригес в своем канале в "Telegram".
Согласно ежедневному правительственному отчету, опубликованному им, пострадали 16 740 человек, 17 907 жителей остались без крыши над головой. 190 зданий полностью разрушены, еще 856 серьезно повреждены.
Во время поисково-спасательной операции удалось спасти 6 462 человека. Медицинскую помощь получили 47 942 пострадавших, помощь была оказана 128 324 семьям. В временных лагерях размещено 23 811 человек, пострадавшим доставлено 10 977,336 тонны продовольствия.
Напомним, что в ночь на 25 июня в северной части Венесуэлы произошло землетрясение магнитудой 7,1. Геологическая служба США позже сообщила о регистрации двух землетрясений магнитудой 7,2 и 7,5 с различием в 40 секунд. Руководство страны объявило режим чрезвычайного положения. После основных толчков зафиксировано около 1 500 послетолчков. // Оператив Медиа