Avstriyanın Braunau-am-İnn şəhərində Adolf Hitlerin doğulduğu evdə polis bölməsi fəaliyyətə başlayıb.
Bildirilib ki, Avstriya hakimiyyəti binanın neonasistlərin ziyarət məkanına çevrilməsinin qarşısını almaq məqsədilə onu polisə təhvil verib.
Məlumata görə, dövlət evi 2017-ci ildə uzun sürən mübahisələrdən sonra məcburi qaydada əvvəlki sahibindən alıb. Binada əvvəllər əlillərə yardım göstərən xeyriyyə təşkilatı fəaliyyət göstərirdi. 2019-cu ildə isə onun yenidən qurularaq polis bölməsinə çevrilməsi qərara alınıb.
Binanın qarşısında Mauthauzen həbs düşərgəsindən gətirilmiş və üzərində "Faşizm - bir daha əsla" sözləri yazılmış xatirə daşı saxlanılıb. Abidədə Hitlerin adı qeyd olunmayıb.
Avstriyanın Daxili İşlər Nazirliyinin tarix şöbəsinin rəhbəri Ştefan Mlyçox bildirib ki, məqsəd binanın Hitlerlə bağlı simvolik mənasını aradan qaldırmaq və onun ətrafında formalaşan mistik yanaşmanı dağıtmaqdır.
Qeyd edək ki, Adolf Hitler 1889-cu ildə həmin evdə dünyaya gəlsə də, orada cəmi bir neçə həftə yaşayıb. Nasist rejimi dövründə binada incəsənət muzeyi fəaliyyət göstərib və tikili "Fürerin doğulduğu ev" kimi tanınıb./Axşam.az

In Braunau-am-Inn, Austria, a police station has been opened in the house where Adolf Hitler was born.
It was reported that the Austrian authorities handed over the building to the police to prevent it from becoming a pilgrimage site for neo-Nazis.
According to the information, the state forcibly took the house from its previous owner in 2017 after a long dispute. Previously, a charity organization assisting disabled people operated in the building. In 2019, it was decided to renovate it and turn it into a police station.
In front of the building, a memorial stone brought from the Mauthausen concentration camp has been placed, with the words "Fascism - Never Again" written on it. Hitler's name is not mentioned on the monument.
Stefan Mlyčox, head of the history department of Austria's Ministry of the Interior, stated that the goal is to remove the symbolic meaning of the building related to Hitler and to dismantle the mystical approach formed around it.
It should be noted that although Adolf Hitler was born in that house in 1889, he lived there for only a few weeks. During the Nazi regime, an art museum operated in the building, and the structure was known as "the house where the Führer was born"./Axşam.az