Avstriyanın Braunau-am-İnn şəhərində Adolf Hitlerin doğulduğu evdə polis bölməsi fəaliyyətə başlayıb.
Bildirilib ki, Avstriya hakimiyyəti binanın neonasistlərin ziyarət məkanına çevrilməsinin qarşısını almaq məqsədilə onu polisə təhvil verib.
Məlumata görə, dövlət evi 2017-ci ildə uzun sürən mübahisələrdən sonra məcburi qaydada əvvəlki sahibindən alıb. Binada əvvəllər əlillərə yardım göstərən xeyriyyə təşkilatı fəaliyyət göstərirdi. 2019-cu ildə isə onun yenidən qurularaq polis bölməsinə çevrilməsi qərara alınıb.
Binanın qarşısında Mauthauzen həbs düşərgəsindən gətirilmiş və üzərində "Faşizm - bir daha əsla" sözləri yazılmış xatirə daşı saxlanılıb. Abidədə Hitlerin adı qeyd olunmayıb.
Avstriyanın Daxili İşlər Nazirliyinin tarix şöbəsinin rəhbəri Ştefan Mlyçox bildirib ki, məqsəd binanın Hitlerlə bağlı simvolik mənasını aradan qaldırmaq və onun ətrafında formalaşan mistik yanaşmanı dağıtmaqdır.
Qeyd edək ki, Adolf Hitler 1889-cu ildə həmin evdə dünyaya gəlsə də, orada cəmi bir neçə həftə yaşayıb. Nasist rejimi dövründə binada incəsənət muzeyi fəaliyyət göstərib və tikili "Fürerin doğulduğu ev" kimi tanınıb./Axşam.az

В Австрийском городе Браунау-ам-Инн в доме, где родился Адольф Гитлер, начал работу полицейский участок.
Сообщается, что австрийские власти передали здание полиции с целью предотвратить превращение дома в место паломничества неонацистов.
По информации, государство изъяло дом у прежнего владельца в 2017 году после длительных споров. Раньше в здании работала благотворительная организация, оказывающая помощь инвалидам. В 2019 году было принято решение о его реконструкции и преобразовании в полицейский участок.
Перед зданием установлен памятный камень, привезённый из лагеря заключения Маутхаузен, на котором написано «Фашизм — никогда больше». На памятнике имя Гитлера не указано.
Руководитель отдела истории Министерства внутренних дел Австрии Штефан Млычох заявил, что цель — устранить символическое значение здания, связанное с Гитлером, и разрушить мистический подход, сформировавшийся вокруг него.
Отметим, что несмотря на то, что Адольф Гитлер родился в этом доме в 1889 году, он прожил там всего несколько недель. В период нацистского режима в здании действовал музей искусств, а сооружение было известно как «Дом, в котором родился фюрер»./Axşam.az