Hindistanda dollar milyarderlərinin sayı son beş ildə 4 dəfədən çox artaraq əvvəlki 142 nəfərdən 576 nəfərə çatıb.
Medianews.az xəbər verir ki, nəşrin məlumatına görə, investisiya aktivləri $30 milyonu aşan varlı vətəndaşların sayı 19,8 minə yüksəlib.
Vergi bəyannamələrinə görə, 2025-2026-cı maliyyə ilində 576 hindistanlı gəlirinin $1 milyarddan çox olduğunu bəyan edib. Son 5 ildə Hindistanda dollar milyarderlərinin sayı ən yüksək templə artıb. İnvestisiya aktivləri $30 milyondan çox olanların sayı 2021-ci ildəki 12,1 mindən 2026-cı ildə 19,8 minə yüksəlib. Nəticədə Hindistanın super varlılar siyahısındakı payı 2,2%-dən 2,8%-ə çatıb.
2024-cü ildəki enişdən sonra əmək bazarı bərpa olunub, yüksək maaşlı işçilərin sayı artıb və işsizlik azalıb. Hökumət bərabərsizliyin azaldılması və inklüziv artım üçün tədbirlər görür.
Ölkədə kapital yığımında yeni mərhələ başlayıb. Buna yeni nəsil sahibkarlar, $1 milyardlıq startaplar, İT və fond bazarındakı satışlar təkan verib. KİV yazır ki, super varlıların 15%-dən çoxu 30 yaşdan, 20%-i isə 40 yaşdan aşağıdır.
Hindistan super yüksək gəlirli insanlar üzrə dünyada 6-cı, Asiyada 3-cü yerdədir. Ölkədə kapitalı $1 milyarddan yuxarı olan 108 ailə biznesi qeydiyyatdadır ki, bu göstəriciyə görə Hindistan dünyada 3-cüdür.//Bakues.az

In India, the number of dollar billionaires has increased more than 4 times in the last five years, rising from 142 to 576.
According to Medianews.az, the number of wealthy citizens with investment assets exceeding $30 million has risen to 19,800.
According to tax declarations, in the 2025-2026 financial year, 576 Indians declared an income of more than $1 billion. Over the last 5 years, the number of dollar billionaires in India has grown at the fastest pace. The number of those with investment assets over $30 million increased from 12,100 in 2021 to 19,800 in 2026. As a result, India’s share in the list of super-rich has increased from 2.2% to 2.8%.
After the decline in 2024, the labor market has recovered, the number of high-paid workers has increased, and unemployment has decreased. The government is taking measures to reduce inequality and ensure inclusive growth.
A new stage in capital accumulation has begun in the country. This has been driven by a new generation of entrepreneurs, $1 billion startups, IT, and sales in the stock market. Media reports state that more than 15% of super-rich people are under 30 years old, and 20% are under 40 years old.
India ranks 6th in the world and 3rd in Asia in terms of super high-income individuals. There are 108 family businesses registered in the country with capital over $1 billion, which makes India the 3rd globally according to this indicator.//Bakues.az